Copaceii mei - formare coroana

danero2004

Well-Known Member
Moderator
stiu dar un profesor stiu ca tine mana elevlui pana acesta prinde miscarea , asta vreau sa "fur" de la tine , modul de modelare si sa vad cum "vezi" o forma corecta a unui pomisor :D
 

vali

Active Member
Moderator
danero2004 a spus:
stiu dar un profesor stiu ca tine mana elevlui pana acesta prinde miscarea
Corect, dar neaplicabil in cazul de fata. Una la mana, asta nu se poate face pe un forum, a doua, eu abia-mi tin mana mea...
In plus, sfaturile mele nu au autoritate de lucru demonstrat si fiecare trebuie sa se intrebe mai intai daca merita sa le urmeze.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vali esti modest , cel putin mie imi plac enorm de mult realizarile tale si mult mi as dori asa exemplare , mai ales bebelusul ala al tau , asa ca eu cred ca pentru mine poti fi un fel de model de urmat si nu cred ca sunt singurul care apreciaza sfaturile tale.

Poate nu esti un maestru , poate da , dar rezultatele tale imi plac si asta ma face sa-mi doresc sa te urmez :D
 

vali

Active Member
Moderator
Modest sau nu, nu are relevanta... insa incerc sa fiu realist. Stiu exact ce bagaj de cunostinte am si stiu si la ce ma raportez cand spun asta.
Daca tot revin cu "atentionari" de genul celor din postul anterior, nu o fac ca sa dau cu modestia-n parbriz, ci pentru a va feri de capcana de a lua de bun orice cititi.
Referitor la profesori/maestrii, pffff... am obosit de cate ori am spus-o: ganditi-va ca planta pe care o aveti in fata cand lucrati bonsai este poate singurul profesor pe care l-ati avut, il aveti, si-l veti avea vreodata!
Faptul ca am rezultate care plac nu poate decat sa ma bucure. Dar asta nu schimba cu nimic situatia :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stiu dar fiindca la un bonsai rezultatul e ....la urma , ai nevoie de unele indrumari.

Daca ai fi sa bagatelizezi arta bonsai ai zis , ia un copac si casapeste-l periodic si obtii un pom miniaturizat . Dar nu cred ca asta isi doreste un practicant

Omul e singurul care poate vedea un planseu si sa-si imagineze cum arata in 3D , dar uite , eu ma uit , tu te uiti si mai e nevoie de unul sa facem un 3D :D

Bun , sa dam caii la brazda.

Sa tund la patru muguri sau sa las sa-si faca de cap ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
more to come
pinul budistilor - podocarpus






ficus benjamin









si un Ficus variegat la grup cu un Ficus ginseng






 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , se pare ca partea dreapta nu e satisfacatoare pentru un bonsai , sper ca sa si prinda.


La variegat nu stiu ce solutie sa adopt , vasul ala e mic tare , l-as tunde la 7cm de jos dar nu stiu daca mai da . variegatii astia din cauza ca nu au full clorofila dezvolta mai greu foliaj
 

marq

Member
:rofl: ei... lasa ca mergem noi pe dealuri si o sa capeti si tu forma.
Imi place cum s-au umflat radacinile la variegat, daca vrei sa-l reduci cred ca ar fi intelept totusi sa lasi si prima ramura de jos apoi dupa ce dau muguri mai aproape de baza sa mai reduci, dar la cate stiu eu despre ficusi e posibil sa gresesc.
 
Sus