Condurasi

blueheart_d

Member
ai mei nu s-au facut atat de frumosi, dar cei de la bunica-mea sunt o splendoare. azi le-am facut poze, iar in curand am sa-i postez
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
sorina a spus:
Tropaleum majus

Roxana a spus:
este foarte frumoasa si nu cred ca este greu de ingrijit. sa-ti traiasca si sa te bucure cu florile ei!
oana_oana a spus:
Coltunasii, cum li se spune popular, nu sunt pretentiosi deloc. Se catara foarte usor pe garduri pomi, etc.
albela a spus:
Cred ca condurasii (caltunasii) sunt mai mult de gradina decat de balcoane si terase, desi am si eu 2 fire intr-un butoi pe terasa. Dar mai bine le merge celor din gradina.
Roxana a spus:
da, eu am vazut in gradinile oamenilor planta. apropo, este superba, albela! sa-ti traiasca!
sorina a spus:
Foaret faine Albela . Sa-ti traiasca . Mie imi place penultima , asa este ea mai rotunjoara si su culorile amestecate ??? :?:

Fleur a spus:
Foarte frumoase si cresc repede dar daca n-ar face purici sr fi si mai minunate :)
sorina a spus:
Eu am topaleum de 2-3 ani dar nici urma de puricosi ....... poate am avut noroc :| :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Reusesti sa stringi seminte de la ei???Eu niciodata nu am reusit. :cry: Nu ca nu ar fi de cumparat :) ci asa de placere.... :wink:
 

sorina

Active Member
a

Da Gabiuta , am stins mereu ca sa am eu si de dat .... si am dat in stinga si in dreapta :wink:
 

serbo

Member
Imi place tare mult aceasta planta dar, de doi ani de cand incerc sa o plantez, niciodata nu am ajuns sa vad florile. Creste foarte repede si frumos dupa care incep sa se ingalbeneasca frunzele rand pe rand. Nu stiu daca de vina sunt daunatorii, locul sau apa dar asa am patit cu toate plantutele anul trecut si vad ca si cei de anul asta pe care i-am pus la incoltit in casa au inceput sa faca la fel. A mai patit cineva asta?
 

mimish

Active Member
Am plantat si eu sambata si pititci si cataratori. Sper sa am noroc si sa iasa, dar mai ales sa infloreasca!
 

mirela06

Active Member
Serbo, vecina mea a patit asa ceva si a mers cu frunza la Mag. De unde se cumpara tratamente pt. plante.I-a dat ceva si i-a stropit. Nu am mai auzit-o sa spuna ceva. Asta a fost anul trecut, si-mi pare rau ca nu am intrebat-o ce i-a dat. Acum stiam ce sa spun. Oricum vad ca stropeste plantele cu ceai concentrat din coada calului si urzici. Sunt toate bine merci. :) . Daca este cineva interesat, din frunze si flori se face infuzie si se spala parul. Lafel si tinctura cu care se frectioneaza scalpul . Ajuta la intarirea radacinii parului, iar frunzele si florile se mai folosesc la salate si ca dizainerie.
 

v.cristina

Active Member
Va prezint un ghiveci cu condurasi jumatate din ei cataratori jumatate normali rosii
I-am obtinut din seminte foarte,foarte usor si cresc foarte repede
Pe burlan doresc sa cumpar o plasa pe care sa se catere ...am vazut la hornbach ..foarte interesanacett arata

 

mg

Member
Da ! Si la acest capitol se pare ca sint ultimul din " gradina " ! Vad adevarati boscheti , la mine acum se intind .... Ai mei sint din seminte puse direct in pamint nu din rasaduri ... Mai am dar sint abia in faza de crestere ...



 

v.cristina

Active Member
o floarea careia nu i-am acordat atentie in trecut...se pare ca are potential estetic deosebit ..trebuie exploatata..nu credeti???

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa spun sincer parerea mea? :wink: .Mai bine tac......Tocmai am smuls un brat plin dintr-un ghiveci imens :( .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am avut si eu in primul an si tare mult mi-au placut

De atunci am mai tot pus, dar nu s-au mai facut asa frumoase. Cele puse direct in gradina au ramas pitice, la intrecere cu zorelele :rofl: Sa sadesc seminte in casa si apoi sa le transplantez cum am facut mai demult, nu prea mai am rabdare, dar cred ca ma intorc la vechile obiceiuri. :) Cristina, tu le-ai pus direct afara, sau le-ai sadit in casa? Arata de milioane. Sa le mai arati daca mai cresc si acopera burlanul.
 
Sus