Condimente,aromatice la ghiveci si jardiniere .

bunicutz32

Member
Re: Colt cu plante aromatice

Eu am amenajat un fel de rocarie, cu 4-5 pietre mari si cativa arbusti pe margine iar in mijloc adaugat un strat de 30-40 cm de pamant in care am plantat cateva varietati de menta, salvie, cimbru si cimbrisor, busuioc, monarda, lamaita, menta pisicii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Colt cu plante aromatice

Foarte frumos, am si eu un morman de pietre de calcar mari, o sa fac si eu ceva asemanator, chiar ma intrebam cum sa folosesc pietrele alea intr-un mod decorativ, asa cred ca va fi perfect, un strat inaltat cu aromatice pe marginea caruia sa poti sta sa inspiri aromele :)
 

veretregn

Active Member
Re: Colt cu plante aromatice

orice ai face nu aș pune mentă alături de celelalte plante pentru că este extrem de invazivă.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Colt cu plante aromatice

Stiuuuu...imi place menta si am destula in gradina si stiu cum poate sa invadeze orice coltisor, doar o bucatica de rizom sa ramana in pamant si de-acolo creste iar o adevarata padure :mrgreen:
 

bunicutz32

Member
Re: Colt cu plante aromatice

veretregn a spus:
orice ai face nu aș pune mentă alături de celelalte plante pentru că este extrem de invazivă.
Pe mine nu m-a lasat inima sa nu pun si 2-3 plante de menta. Am pus o M. suaveolens variegata intr-un ghiveci de lut ingropat in pamant, cu 3-4 cm lasati afara si o Mentha Swiss undeva la margine, practic intre doua pietre la exteriorul rocariei. E adevarat ca le "vanez" rizomii care depasesc spatiul alocat lor.
 

MihaelaR

Member
Re: Busuioc in ghiveci

Busuiocul la ghiveci dureaza mai mult caci il ai in casa la o temperatura normala,unde ii merge bine,iar daca ii tot tai din lastari el da din nou avand mereu frunze proaspete.
Cel din gradina ,tot asa ,ca sa ai mereu frunze mari trebuie taiate inflorescentele,sau lastarii de la 10 cm deasupra solululi si el da din nou pana da frigul,eu am avut pana la prima bruma din noiembrie.
Busuiocul este o planta sanitar,daca este plantata prin gradina fereste legumle de micile insecte daunatoare,in plus da si un aspect grozav gradinii.
Eu am avut trei soiuri de busuioc,unul mai frumos ca altul,oricum albinutele,fluturii si alte insecte bune au fost foarte fericite.
Aici vede-ti busuioacele mele
http://gradinasicamaramea.blogspot.ro/2012/12/busuiocul.html
aici mai multe soiuri de busuioc
http://gradinahobby.blogspot.ro/

Busuiocul este grozav oricum l-am planta.
Numai bine! :hug: :hug: :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Un sfat rogu-va

Din diverse motive doresc sa cultiv ierburi aromatice (coriandru,patrunjel,sovarf,busuioc,etc..) in ladite de plastic putin mai inalte .Le captusesc cu plastic,umplu cu pamint gras si dau gauri in plasticul acela.
Intrebarea mea e daca merge sa fac asa sau nu...Voi ce credeti?Ce ma sfatuiti?.
 

irina_81

Member
Re: Un sfat rogu-va

Multe din ierburile aromatice pot fi crescute in ghivece pe pervazul din bucatarie,nu vad de ce nu ar putea fi crescute in ladite mai inalte.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Re: Un sfat rogu-va

Succes,pt sovarf ai deja seminte?
Eu il stiam si de planta medicinala,are un miros minunat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Un sfat rogu-va

Cornelia optez pentru ladite ca sunt mai "spatioase" decit jardinierele.Incap mai multe plante.Apoi jardinierele le am deja pline cu muscate (pe care sper sa le duc cu bine pina le scot afara) si altele nu cumpar :oops: .Deci cam astea ar fi motivele .

Sovarf am deja dar vreau sa il inmultesc.
 

popescu gp

Well-Known Member
Re: Un sfat rogu-va

Gabiuta atentie la coriandru care miroase extraordinar de urat ca planta( plosnita),dar mierea este superba si cu un gust excelent si f. sanatoasa ca si semintele ce nu mai au mirosul plantei.Succes
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Un sfat rogu-va

Stiu Dl.popescu caci eu folosesc mult coriandru.Si boabe(prajite si macinate) si macinat crud si frunze.Stiu ca pute al :evil: de tare insa este minunat in diverse salate ,mancaruri,piine,etc.Dar pina acum am avut la ghiveci .Acum vreau sa ma ...extind cu recolta :rofl:
De aceea am si cerut sfatul celor r care poate au folosit aceste ladite ceea ce vreau si eu acum .
Intrebarea mea nu era intimplatoare.Captuseala din plastic nu dauneaza cumva plantelor???
 

miki70

Active Member
Re: Un sfat rogu-va

Cele care sunt mai scunde le poti pune printre muscate :-)
Laditele le poti captusi cu placi subtiri de zapada artificiala, exista unele cu folie de aluminiu pe o parte care respinge caldura. Puse asa rezista si iarna pt ca nu le ingheata radacinile dar nu sunt estetice.
 

helisananca

Member
Re: Un sfat rogu-va

ma bag si eu ca musca in lapte insa mintea mea se intreaba..nu cumva din cauza plasticului acela vor transpira prea mult si asta le va dauna? :?: acum daca am gresit va rog sa ma scuzati :oops: :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Un sfat rogu-va

Mda...vedeti?
Cat priveste zapada....cu cit ma costa aia Mikisor sa captusesc cate ladite as vrea sa umplu eu as cumpara 15 jardinière :( Da Constantine multumesc frumos tocmai de aia am zis ladite inalte ca sa aibe un start gros de pamant.
Ma gandesc ca si ghivecele din plastic sunt...din plastic nu?Zic si io... :oops:
Deci...ce alte idei mai aveti ca acusica vine primavara ? :rofl:
 

helisananca

Member
Re: Un sfat rogu-va

Sunt din plastic dar nu la fel de gros ,eu am tinut o muscata intr.un bidon taiat si alte plante si in permanenta era transpirat pe dinauntru,in final ar trebuit sa schimb cu un ghiveci normal.Acum nu stiu nici eu am vazut pe forum o gramada de plastice taiate folosite pt seminte etc si aratau fantastic
 

victoria

Active Member
Re: Un sfat rogu-va

Eu am crescut rasaduri in ladite, dar nu stiu cum s-ar comporta plantele mature.Si pe fundul si lateralele lor am pus ziare, ca mi-a fost teama sa nu mucegaiasca pamantul
Ai putea sa pui cartoane,dar nu vor tine decat un sezon.Plasticul ma gandesc ca vara tine prea multa umezeala sau se incinge prea tare,iar iarna ingheata :(
 
Sus