Condimente,aromatice la ghiveci si jardiniere .

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ati incercat vreodata condimente la ghiveci?Nu ma refer la busuioc,tarhon sau cele despre care s-a mai vorbit prin alte topicuri.Ci la coriandru,fenicul,chimen,anason,armurariu si chiar in.
Dar piper???
Daca da ce sfaturi puteti sa-mi dati?Vreau sa incerc anul acesta cu ce v-am enumerat si inainte de a ma apuca de rasadnite :rofl: as dori citeva idei.
 

Floria

Active Member
Re: Condimente la ghiveci

Gabiuta,
Am incercat eu cu Salvie la ghiveci. A crescut foarte frumos, desi ghiveciul a stat in soare si uneori uitam s-o udam. Cu toate aceste nu am folosit frunzele ei ca si condiment la mancaruri.
Feniculul creste foarte mare i-ar trebui un ghiveci cu diagonala de 50 cm, ca bea si apa multa.
Anul acesta voi incerca cu Asmatui Frise. Am incercat anul trecut dar s-a pierdut repede ca nu am stiut ca trebuia semanat la umbra. Are o aroma excelenta! Din punctul meu de vedere este cea mai placuta aroma a unui condiment! Coriandrul creste foarte bine, dar frunzele lui nu au gust bun.
Succes!
 

Roxana

Active Member
Eu am incercat cu dafin asta vara. L-am luat de la cineva din Galati cu tot cu radacini, l-am plantat intr-un ghiveci si l-am pus pe balcon unde avea ceva soare si il udam astfel incat sa nu se usuce pamantul. Dar nu a rezistat prea mult. Nu cred ca i-a placut drumul!!
 

lili

Member
Mai ziceti fetelor!!!!....eu numai cu patrunjel am incercat. Il seman toamna tarziu....si am toata iarna patrunjel verde. :wink:
Roxi, dafinul sa fie cat copacul ca nu ma indur sa-l jumulesc de frunze, pentru a le bag in oala :eek:
 

lili

Member
Roxana a spus:
Da, nici eu nu i-am luat frunzele pentru condiment...mi-a fost mila. :oops:
Stai linistita, am inteles :wink: ....eu doar punctam faptul ca nu pot creste un dafin...doar cu rol de condiment :mrgreen:

Gabiuta!!!!....piperul este foarte decorativ.....si chiar nu cred ca vei reusi sa il folosesti in scopuri gastronomice. Oricum lui ii trebuie ceva timp pana se maturizeaza si sa ajunge pe rod. Boabele de piper se culg verzi (la consum este cazul piperului verde)...iar pentru a le matura trebuie indeplinite cateva conditii.
 
pt patrunjel verde: plntati in toamna vre-o 4-5 radacini intr-un ghiveci mai mare ii puneti in cap un bidon de 5 l. transparent ,lasati-l in balcon si aveti patrunjel verde la dicretie
 

bibacj

Member
Eu am plantat patrunjel din seminte. La mama am avut dafin si frunzele le foloseam ca si condiment. Acela a murit dar am achizitionat altul care e bine.
 

Simona D.

Member
Anul acesta vreau sa plantez/achizitionez in ghiveci : menta, rozmarin, busuioc, patrunjel, telina ... si ma mai gandesc :rofl: . Nu stiu mai nimic despre plantare si intretinere ( nu e ceva nou :) ) dar sper sa ma descurc cu ajutorul vostru :oops:
Am "experienta" doar cu ardeiul iute ( cel mic si rotund ) care in 2 ani cat am experimentat mi-a facut o gramada de ardei. Nici nu stiti ce ma bucuram si ma laudam cand mai facea cate unul :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Simona,telina de frunze! :D Merita sa-ti faci o gradinita de plante aromatice.Frumoasa este si levantica.Incearca.Are un parfum minunat :D
 

Simona D.

Member
Da Gabiuta, telina de frunze ca sunt nevoita sa la tin in ghiveci ca stau la bloc. Am sa-mi fac pe balcon afara ( intr-o parte, unde nu se prea vad sa nu spuna lumea ca mi-am pierdut mintile :rofl: ). Levantica suna bine :mrgreen: , sa vad cum ma descurc cu procuratul tuturor ca acum ma documentez ce e mai bine sa caut: lastari sau seminte :roll: :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In afara de levantica pe care ar fi bine sa o iei cu radacina restul din seminte se prind foarte usor. :D
Farmecul este sa vezi tu cu ochii tai cum se dezvolta :) din stadiul de saminta dar se gasesc rasaduri cu duiumul in piete.
Tarhon(se prinde mai greu),leustean.cimbrisor , cimbru,salvie,etc........
 

ghia_don

Active Member
Anul asta parca a dat "amocul" peste mine mi-am cumparat o multime de seminte de genul asta pe care vreau sa le incerc: tarhon, magheran, limba mielului, anason, isop , ruta :eek: ...problema la mine nu e locul de semanat ci faptul ca nu stiu daca le voi folosi vreodata :rofl: :rofl: .
Oricum , important e sa le am in gradina :) :)
 

Simona D.

Member
Eu ma gandeam sa ma rezum la ce folosesc dar pe cum insira Gabiuta pe ele... mai ca le-as vrea, chiar daca nici macar nu stiu la ce se folosesc unele, ca sa nu mai spun ca nu am vazut in viata mea cum arata :roll: :)
 

Floria

Active Member
Ghia_don,
In mod sigur nu vei folosi Ruta. Este foarte amara. Limba Mielului infloreste frumos si atrage foarte multe albine, dar eu nu am stiut ce sa fac cu ea. Isopul de gradina merita plantat ,din el se face un ceai cu aroma si gust deosebit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut am pus si eu seminte de tarhon si nu a iesit nimic.Recidivez insa.Chiar daca am de unde sa iau cu radacina parca tot as vrea sa vad DE CE nu a vrut atunci sa rasara nimic :?:

Am avut multa salvie.N-as zice ca v-o recomand in mod deosebit.Este buna numai cind este foarte tinara si se foloseste asa frageda in salate.Dupa ce am cules-o si legat-o am asezat-o in camara pentru mirosul ei persistent.
 

Floria

Active Member
Gabiuta,
Bine ca mi-ai spus despre Salvie, am si eu si nu mi s-a parut cine stie ce. Cu tarhonul de anul trecut si eu am patit la fel. Nu a rasarit nici-un fir. Anul acesta am luat 3 pachetele de samanta, poate o iesi ceva. Am gasit si samanta de fasole lunga-lunga (comestibila) iti dau si daca mai vrea cineva sa-mi spuna ca am luat 2 pachetele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am mai avut si un anume fel de busuioc dar chiar nu mai stiu exact cum se numea.O sa googalesc sa vad si o sa va spun pentru ca mie mi s-a parut deosebit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) Nu,verde.Cu frunza atipica si miros mai putin persistent.Din cel rosu vreau sa pun anul asta.
Doooooooooooooooooamne :!: Unde or sa incapa tot ce vreau :?: :rofl:
 
Sus