Concurs de Crăciun

sicora fabian

Active Member
De vreo cativa ani, de Craciun, am inceput sa ornez usa cu o coronita. La inceput decoram eu coronita ajutat fiind de fetita mea, Mignona, iar anul acesta a decorat-o ea, eu ajutand-o doar la impletirea coronitei - nu stie inca sa aseze buchetelele astfel incat sa iasa continue dupa ce le leaga. Niciodata n-am folosit pentru decorarea coronitei de pe usa ornamente cumparate!
De mica am invatat-o ca nu tot ce-i bogat ori simetric este frumos, de aceea este intotdeauna simpla. Nu-i spectaculoasa, insa este de suflet pentru ca, intamplator, de cand am inceput sa le facem, mama ei n-a mai fost acasa de Craciun si-n fiecare an isi pune "dorinta" pe coronita de la usa de la intrare - se vede pe detaliu . . .


:rofl: Doar in primii ani s-a "decupat" intre noi, apoi doar cu ma-sa de mana! :x :rofl:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Decoratiunea mea pentru ultimele zile din an: un sfesnic de prin casa, mutat la loc de cinste; langa el ghivece din lut, decorate de mine cu acrilice (in timpul anului sunt masti pentru alte ghivece de plante), umplute cu globuri, crengute de conifere si o fundita reconditionata. Conurile sunt adunate din statiuni in ultimele zile de toamna. Cele colorate sunt resturi de la un alt proiect mai vechi. Ingerasul din globul de zapada ne spune printr-un cantecel ca nu suntem singuri si ca vine Mos Craciun.


 

leonora

Active Member
Va prezint si bradul nostru natural si taiat :oops: ,nu cu foarte multe decoratiuni.Unele decoratiuni sunt realizate de mine,becuri cu paiete,diverse ambalaje de plastic cu margele,globuri arici confectionate din staniol si din ambalajul bomboanelor de pom :oops:.
 

laural

Well-Known Member
leonora a spus:
Va prezint si bradul nostru natural si taiat :oops: ,nu cu foarte multe decoratiuni.Unele decoratiuni sunt realizate de mine,becuri cu paiete,diverse ambalaje de plastic cu margele,globuri arici confectionate din staniol si din ambalajul bomboanelor de pom :oops:.
Super decoratiunile facute de tine :clap:
 

R@MONA

Active Member
Va felicit din tot sufletul pentru decoratiunile voastre, dar mai ales pentru talent!
Eu iubesc Craciunul, brazii impodobiti si toate decoratiunile posibile, dar , din pacate, eu am doua maini stangi si oricat de mult m-as stradui, nu as putea sa fac ceva frumos; credeti-ma ca incerc, dar nu reusesc! :cry:
Sa nu fie masa goala, am incercat sa fac un aranjament pentru masa( din pacate, nu mi-a reusit):
nucile sunt vopsite de fiica mea cu oja, lumanarea este dintr-o portocala careia i-am golit miezul, iar conurile sunt adunate din padure.

 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Din punctul meu de vedere nu conteaza prea mult aspectul final al unui aranjament, ci faptul ca v-ati dorit sa le faceti, v-ati gandit ce si cum sa combinati, ati mai mobilizat si alti membri ai familiei, chiar si numai sa rada de voi :giggle: , toti si-au "pierdut" un pic din timpul liber ca sa adulmece aerul sarbatorilor si sa va bucurati impreuna. :D
Apoi prin intermediul postarilor de aici si din alte topicuri dedicate Craciunului, ma gandesc :gandit: ca ati vrut sa ne primiti in casele voastre si eu pentru acest lucru va multumesc. :*
Sarbatorile se petrec cu prietenii, deci ne considerati apropiati si asta conteaza! :hug: :indragostit: :hug:

:oops: Nu luati in seama o Tzepoasa sentimentala in perioada sarbatorilor! :whew: :secret: :nu-mi_place: :nefericit:
 

leonora

Active Member
Al meu sot se tot chiora la mine,nu intelegea de ce ma chinui sa fac ornamente de pom, dar mie imi face placere sa bibilesc :rofl: .
 

laural

Well-Known Member
tzep a spus:
Din punctul meu de vedere nu conteaza prea mult aspectul final al unui aranjament, ci faptul ca v-ati dorit sa le faceti, v-ati gandit ce si cum sa combinati, ati mai mobilizat si alti membri ai familiei, chiar si numai sa rada de voi :giggle: , toti si-au "pierdut" un pic din timpul liber ca sa adulmece aerul sarbatorilor si sa va bucurati impreuna. :D
Apoi prin intermediul postarilor de aici si din alte topicuri dedicate Craciunului, ma gandesc :gandit: ca ati vrut sa ne primiti in casele voastre si eu pentru acest lucru va multumesc. :*
Sarbatorile se petrec cu prietenii, deci ne considerati apropiati si asta conteaza! :hug: :indragostit: :hug:

:oops: Nu luati in seama o Tzepoasa sentimentala in perioada sarbatorilor! :whew: :secret: :nu-mi_place: :nefericit:
Adevar grait-ai ! :hug: :hug: :hug:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Horea sa faci un total cu participantii ca sa putem vota pe un chestionar , tu sa aprobi cine se califica in concurs :marfa:
 

laural

Well-Known Member
Pai Horea a zis ca numarul minim de participanti este 15....asa ca mai trebuie sa ne mobilizam :gandit:
 

Dea

Active Member
Atunci sa ne mobilizam :dans:
Aplaud cu draga inima si cu placerea de a privi fiecare dintre aranjamentele voastre, deoarece fiecare are o mica poveste, aduna istoria fiecarui element ce-l compune, dar mai presus de orice, gandurile noastre, bucuria de a ne aloca acel "timp" pretios pentru suflet!

elipopa – ca intotdeauna – superb!! Intr-adevar, arata foarte natural si proaspat!
laural – sunt tare draguti pinguinii, dar mosul este demential de haios!!
leonora - becurile cu paiete sunt minunate, nu vreau sa ma gandesc cat timp ti-a luat sa le faci atat de frumoase! :D
ramona - e foarte frumos aranjamentul tau, portocala cu lumanare este foarte placuta, cu siguranta degaja si o doza de aroma! :D
zi_inflorata - superb sfesnicul ( sunt o slabiciune pentru mine ), globul cu ingeras, dar si intreg aranjamentul - elegant!!
sicora fabian - fetita ta merita toata admiratia si fie ca dorinta ei din coronita sa devina realitate!

Si acum … eu: din lipsa unui semineu, dar prezenta unui calorifer destul de lung, pe care, oricum, il tin reglat la minim, am zis sa adun o parte dintre “lucrusoarele mele” si sa-l infrumusetez. Sfesnice ( obiecte pe care le colectionez ), care poarta cu sine o istorie, cateva dintre ele, destul de vechi, altele mai noi. Ingerasi, care vreau sa cred ca, fiecare, prin modul in care a ajuns la mine, au dorit sa existe in casa mea. Precum si alte cateva obiecte decorative, deopotriva, dragi sufletului meu!

http://deasflowers.sunphoto.ro/CRACIUN_2012_ARANJAMENTE
 

laural

Well-Known Member
Arata superb ! Si mie imi plac tare mult ingerasii, nu caut in mod special sa cumpar, dar nu este an sa nu imi cresc colectia macar cu inca unul :D
 

laural

Well-Known Member
Azi si maine sunt ultimele zile in care se pot posta aranjamentele in cadrul concursului. Tinand cont de organizator si premiile anuntate ma asteptam sa fie mai multi participanti , dar nu suntem nici jumatate din numarul minim adica 15 :( :? . Poate ne mobilizam acum la spartul targului, ce ziceti ;-)
 
Sus