Concurs - CEA MAI FRUMOASA CORONITA DECORATA:)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu va era dor de un concurs???
ia hai sa facem noi un concurs-dragut de decoratiuni...Luuuumeeee, luuumeeeee...premiem cea ma frumoasa coronita decorativa.... asteptam creativitate maxima, puteti folosi ce fel de materiale va doreste sufletelul, oricat de neconventionale ar fi.
Azi e 8 noiembrie - hai sa vedem pana pe 25 noiembrie ce minunatii de decoratiuni putem sa facem noi.
Va astept cu drag postarile, incercarile, nelamuririle si orice alte chestiuni mai vreti voi legate de subiect.

Premii: eu propun sa ne premiem cu niste carti, ce ziceti? Carti despre decoratiuni florale sau despre plante/flori, etc.
Nu am inca premiile dar cum Gaudeamus bate la usa, promit 3 premii de acest gen, in functie de ceea ce voi gasi la targ.

Asadar pana pe 25 noiembrie va puteti inscrie in concurs, intre 26-30 noiembrie vom face chestionarul de vot si vom vota cele mai reusite creatii iar pe 1 decembrie vom acorda premiile :D Sa aveti spor!!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
ce idee frumoasa. :visator: conteaza ce fel de coronite intra in concurs? De pus pe usa sau pe masa? putem participa cu mai multe lucrari?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu conteaza ce fel de coronita, important e doar sa fie o creatie personala. Si sigur ca poti intra cu mai multe creatii, Loredana, tu esti foarte talentata asa ca de-abia astept sa vad ce ne pregatesti.
Asta imi aminteste ca nici pe Kinga n-am mai vazut-o de mult pe-aici...si face niste lucruri superbe :marfa: . Iudit, Gabiuta, Sorina...ma bazez pe voi, doamnelor, sa ne inspirati si incantati!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Sparg eu gheata. Nu e neconventionala, dar azi, in plimbarea zilnica autoimpusa am cules ienupar,conuri de pin si bobite de pycarantha (cred!) si a iesit asta
. Am folosit sfoara si un pistol de lipit.
Foto 1-5 de pe parcursul operatiunii se pot accesa aici http://aticia.sunphoto.ro/coronita (nu le-am inclus pe toate pentru ca se insereaza extrem de mari)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Bobitele sunt de pyracanta,seamana foarte mult cu fructele de paducele.Foarte frumoase coronite ai facut,felicitari!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ti-a iesit foarte frumoasa, Imi place felul in care ai prins conurile, le-ai orientat diferit pe coronita. Imi place si cum arata cu ienupar, foarte buna ideea.
Si bobitele nu sunt pyracantha (astea sunt preponderent portocalii desi exista ceva varietati si rosii), cred ca sunt bobite de cotoneaster (e posibil sa ma insel).
Imi place foarte tare, felicitari!

Am facut si eu o coronita numai ca n-am apucat sa o pozez...o sa-i fac poze dupa amiaza :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator


Eu am facut un aranjament intr-o fructiera.Toate ornamentele sunt lipite pe betisoare si infipte in burete pt. flori.Nu-mi place pt. ca nu am avut crengi proaspete de brad,dar cand voi avea,inlocuiesc beteala aceea si voi mai modifica la el.
Este practic pt. ca se poate pastra de la an la an,adaugandu-se numai crengi de brad.

Iata si linkul ca sa se poata vedea mai mare poza ;
http://s173.photobucket.com/albums/w73/ ... 0_9248.jpg
 

jovanna_ioana

New Member
Buna idee, dar cred ca trebuia organizat in decembrie ca sa fie proaspata si de Craciun.
Imi doresc sa particip, dar sper sa am timp pana pe 25 sa ma mobilizez pentru materia prima.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca mai sunt doritori care vor sa participe dar cred ca termenul e prea scurt, putem sa-l prelungim.
Credeti ca e mai bine sa mergem pana pe 20 decembrie??
 

elipopa

Active Member
Nu prea se inghesuie forumistele la concursuri, vad!!!
Astazi am realizat si eu un aranjament pe un platou, daca se pune, postez foto mai jos!!! Nu am avut mult timp la dispozitie, de maine ma ocup si eu mai serios de pregatiri, ca terminam cu scoala, deocamdata mai avem teme de facut :( :(

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos aranjamentul tau, Eli! Arata foarte bine!
Haideti sa ne lungim pana de Craciun si sa premiem aranjamentele in prima zi de Craciun. Sper sa avem cat mai multi participanti asa.

Premiu pentru cea mai frumoasa coronita- un kit pentru decoratiuni:burete floral, un set de globurii rosii, un sirag de margelute decorative, conuri de brad si un cos de rachita pentru aranjamente florale.
Sa recapitulam aranjamentele de pana acum:
- zi_inflorata, cu o frumoasa coronita realizata din ienupar
- iudit - aranjamentul in fructiera
- elipopa - aranjament pe platou
Cine se mai inscrie???
 

elipopa

Active Member
Multumesc , draga mea, pentru apreciere!
Eu sunt de acord cu prelungirea, sper sa fie cat mai multe inscrieri, ca sa avem de unde alege!!!
:* :hug:
 
Sus