Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradina

Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

unde sunt rame vin si coropisnitile si cartitile !!!! :cry:
am incercat compost cu fermentare metanogena ( anaeroba ) si apoi 3 luni aeroba,totul mranita !!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

eu am din ala "scarpinator de cartite cu vibratii" , soricei au fost dar doar ei si ....ramele
 

caed

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

O intrerbare. Rumegusul e bun de pus in compost? Sau il las pe dinafara?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

caed a spus:
O intrerbare. Rumegusul e bun de pus in compost? Sau il las pe dinafara?
eu il incorporez in sol dar se pare ca in compostiera timpul s-a injumatatit , faptul ca a fost adaugat si masa verde pe langa cea lemnoasa a urgentat procesul incat chiar si ramurele de 1 cm grosime au fost devorate de "misunatoare"
 

caed

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Intrebam pentru ca tocmai ce-am taiat niste lemne si am la rumegus de ma doare capul :rofl:. Apoi nu stiam ce sa fac cu el.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

2-3 ani am integrat in sol , intradevar in sol dureaza mult de tot si depinde si de anul in curs daca e ploios sau nu , daca nu e aproape ca nu se intampla nimic , raman doar aschii.

In compostiera a fost insa alta treaba , anul asta am scos dupa 2 ani tot ce am adaugat acolo , resturi vegetale , crengute , si alte chestii.

Rezultatul a fost uimitor de bun , totul a fost macinat intr-o forma de sol foarte buna pentru pus la plante, lucru deja facut

Deja ma gandesc sa mai incropesc o compostiera dar dintr-un tomberon care urgenteaza si mai mult procesul
 

caed

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Danero, eu mi-am facut o compostiera care sa zic e mostenire :rofl:. Adica a facut si tata mai de mult acum vreo cativa ani buni, peste 10 cred :D o cutie din scanduri si pusa direct pe sol si neacoperita cu nimic. Punea in ea toate resturile, de la buruieni la ce mai ramanea de prin bucatarie. Pamantul rezultat era foarte negru, dar foarte bogat in nutrimente. Adica am pus acolo seminte de pepene verde. Mare mi-a fost mirarea ca s-au prins si au inceput sa creasca. Pe cand in solul normal care e acolo nu s-a pins nici macar unul. Asa ca am inceput sa fac si eu o atfel de compostiera. Ieri am facut acea cutie din scanduri si am inceput sa pun frunzele si iarba uscata ce am strans de prin curte. Dar ce sa fac? Sa pun folie peste sau sa o las asa neacoperita?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

caed a spus:
Danero, eu mi-am facut o compostiera care sa zic e mostenire :rofl:. Adica a facut si tata mai de mult acum vreo cativa ani buni, peste 10 cred :D o cutie din scanduri si pusa direct pe sol si neacoperita cu nimic. Punea in ea toate resturile, de la buruieni la ce mai ramanea de prin bucatarie. Pamantul rezultat era foarte negru, dar foarte bogat in nutrimente. Adica am pus acolo seminte de pepene verde. Mare mi-a fost mirarea ca s-au prins si au inceput sa creasca. Pe cand in solul normal care e acolo nu s-a pins nici macar unul. Asa ca am inceput sa fac si eu o atfel de compostiera. Ieri am facut acea cutie din scanduri si am inceput sa pun frunzele si iarba uscata ce am strans de prin curte. Dar ce sa fac? Sa pun folie peste sau sa o las asa neacoperita?

tu ai exact ce am eu , neacoperita dar atentie , peste fiecare tura se agauga sol de gradina ...pui 10 cm de resturi + pui si 10 cm de sol ....pui 5 cm de resturi + 5 cm de sol .... solul aduce microorganismele necesare printre care si oua de rama
 

caed

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Uite, asta n-am stiut. Mersi ca mi-ai zis. O sa pun. Dar daca e neacoperita, nu fermenteaza mai greu? Si nu mai aplic celalalte metode? Adica sa ud tot amestecul ala? Asta e compostare la rece, nu? Deci dureaza cam 1 an pana totul s-a descompus...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

cu placere , eu nu am udat decat cu ce a dat Dumnezeu ....


Nu se descompune mai greu insa cu siguranta materialele puse la descompunere nu se usuca iremediabil

Atentie , daca frunza se usuca nu e la fel de mare aportul de N ori frunzele si cu materia uscata trebuie sa fie in echilibru

Eu am pus , am incercat , si se uscau pana se faceau praf dar nici vorba de descompunere , dupa ce am inceput sa le acoper usurel cu un strat de pamant ....alta treaba , sute de rame au invadat materia si in 6 luni a disparut

Compostul trebuie sa stea mai mult de 1 an , de accea multi fac o portita mica de unde sa iei pe parcurs materia deja descompusa

succes
 

caed

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Am inteles. Bine ca mi-ai zis si chestia cu portita. Chiar nu ma gandeam la aia. O sa vad ce pot face :). Mersi mult:)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

cu placere , amandoi invatam unul de la celalalt :D
 
Sus