Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradina

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

nu cantaresc deloc , anul asta am pus undeva la 2 mc de talas la cam 400mp , dar nu e o regula
 

veretregn

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Depinde de sol. Nu este o problemă compostarea rumegușuluipeste iarnă ci faptul că substratul tău se va acidifica... acum depinde de cantitate.
 

victoria222

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Din cate stiu eu, tot ce inseamna carbon (frunze uscate, rumegus de lemn, carton, hartii si, in general, materie organica uscata) consuma azotul din sol pentru a se descompune. Deci este indicat sa compensezi rumegusul cu niste balegar sau ceva bogat in azot. Depinde insa de cantitate. S-ar putea, daca il imprastii, ca pierderile de azot sa fie nesemnificative.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Victoria, tu ai mare dreptate, la fel am facut si cand am mulcit trandafirii, sub scoarta cu care am mulcit am pus un strat de mranita ca sa compensez pierderea de azot
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

veretregn a spus:
Depinde de sol. Nu este o problemă compostarea rumegușuluipeste iarnă ci faptul că substratul tău se va acidifica... acum depinde de cantitate.
Recente studii arata ca acidifierea organica este extrem de scurta ca durata si fara urmari
 

veretregn

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

danero2004 a spus:
veretregn a spus:
Depinde de sol. Nu este o problemă compostarea rumegușuluipeste iarnă ci faptul că substratul tău se va acidifica... acum depinde de cantitate.
Recente studii arata ca acidifierea organica este extrem de scurta ca durata si fara urmari
Ce înseamnă scurtă durată?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Anul asta am avut prin livada ca inca e juvenila desi are 4-6 ani , am avut rosii si ardei + ceapa si usturoi pe coada... ce am avut in plus , o sapare mai usoara in primavara (am deja a 3-4 tura de cand adaug talas de lemne) deci o afanare corecta , rosiile au dus-o mai bine , permeabilitatea fiind mai buna nici fungii nu au crescut la fel de repede , solul nu a mai crapat la fel de des , de altfel dupa 6 luni de seceta nu am avut decat ici colo o mica crapatura ... ori in primul an de livada bagam un televizor in gaurile din teren fiind un teren usor lutos

Per ansamblu nu am sesizat nimic daunator , toate culturile au crescut super ,iar la ardei pot zice ca am avut si eu recolta fix in anul de seceta ...

Oricum voi continua , am si cam 1mc de compost din resturi vegetale si pamant amestecate , un compost ideal , pe care il vi raspandi la anul si pe el pe sol si voi incepe tura doi , caci duream cam 1,5-2 ani un compost bun

-------------

Legat de ph calcule simple , solul din gradina mea are cam 7,2 -7,5 iar adancimea de lucru pentru plante e macar 35 cm , si avand in vedere ca patul de rumegus e undeva la maxim 3.5 ( nu e asa de mult dar sa fie usor la calcule) inseamna ca schimb PH in limita a 10% = 7,5-10%= 6,75Ph .....hmm ideal deci , iar la fiecare ploaie unde neutralitatea ei ajuta la stabilizare si uniformizare rezulta un ph de 7Ph corectat deci natura in frumusetea ei

Faptul ca adaugi an de an nu are acelasi efect cu tot volumul dintr-o data

succes
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Aha...deci sa imprastii linistita rumegusul, o sa mi-l bage dedesubt cu aratul...Cu aciditatea nu am nici eu probleme, pamantul la mine e predominant alcalin deci numai bine ii va face sa-l traga putin spre neutru
 

veretregn

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Este doar o întrebare. De ce nu folosiți gunoi? (vite, porci, cai, oi) Este atât de greu de procurat?

Adaosul de materie organică contribuie la menținerea umidității în sol. Ideea de a planta legume în livadă mi se pare bună, solanaceele au nevoie și de un pic de umbră.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Eu folosesc gunoi, pentru ca am sursa in apropiere, am noroc, eu sunt maaare consumator de mranita, toamna asta am adus deja 4 carute pentru musuroit trandafirii, plantari si tot nu e destul ;-) Cine e pe la oras...mai greu

N-am apucat sa pun rumegusul in gradina, mai devreme mi-a batut omul cu tractorul la usa si m-a anuntat ca tocmai a terminat de arat, acum ce fac? Imprastii pe aratura si trag pamant pe el cu sapa? :gandit:
 

veretregn

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

claude a spus:
Eu folosesc gunoi, pentru ca am sursa in apropiere, am noroc, eu sunt maaare consumator de mranita, toamna asta am adus deja 4 carute pentru musuroit trandafirii, plantari si tot nu e destul ;-) Cine e pe la oras...mai greu

N-am apucat sa pun rumegusul in gradina, mai devreme mi-a batut omul cu tractorul la usa si m-a anuntat ca tocmai a terminat de arat, acum ce fac? Imprastii pe aratura si trag pamant pe el cu sapa? :gandit:
nu urmează discuirea la primăvară? dacă da... de ce nu... sincer nu am lucrat cu rumeguș, însă logica mea urmează astfel: rumegușul este compostabil, în principiu ar trebui ca în 5 luni să fie gata, mai ales dacă solul tău nu a fost tratat cu insecticide, fungicide etc. teoretic ar trebui să fie ok.

Apoi... sol alcalin este ok doar pentru vărzoase... restul îl preferă un pic acid..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Ba da, urmeaza discuirea...Danero zicea ca se composteaza mai bine peste iarna daca e deja incorporat, dar acum asta e, va ramane deasupra, sper sa fie zapada, ca atunci asta va ajuta si la primavara va fi amestecat cu solul prin discuire. Chimicale nu prea vede gradina mea, doar ceva zeama bordeleza, foarte rar altceva, doar daca e strict necesar
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

veretregn a spus:
Este doar o întrebare. De ce nu folosiți gunoi? (vite, porci, cai, oi) Este atât de greu de procurat?

Adaosul de materie organică contribuie la menținerea umidității în sol. Ideea de a planta legume în livadă mi se pare bună, solanaceele au nevoie și de un pic de umbră.
Pentru ca

1. e greu de facut rost din cel ce trebuie , toti "au nevoie" de el
2, am adus de la cineva unu lot de una bucata caruta si imi pare rau si azi , in el iernase gandacul paros care manaca florile de la pomii fructiferi si deci ciuciu mere peret etc....daca nu i prinzi manual pentru ca nu sunt inca metode chimice eficiente

Da , chiar s-au bucurat de umbra dar si de rafale de vant

Ramele pot preluca materia sa devina organica

claude a spus:
Eu folosesc gunoi, pentru ca am sursa in apropiere, am noroc, eu sunt maaare consumator de mranita, toamna asta am adus deja 4 carute pentru musuroit trandafirii, plantari si tot nu e destul ;-) Cine e pe la oras...mai greu

N-am apucat sa pun rumegusul in gradina, mai devreme mi-a batut omul cu tractorul la usa si m-a anuntat ca tocmai a terminat de arat, acum ce fac? Imprastii pe aratura si trag pamant pe el cu sapa? :gandit:
Poti sa o pui oricand ai chef , dar o pui inainte de sapatura sa nu strici sapatura , nu ca , conteaza asa de mult timpul , se va descompune oricum

veretregn a spus:
claude a spus:
Eu folosesc gunoi, pentru ca am sursa in apropiere, am noroc, eu sunt maaare consumator de mranita, toamna asta am adus deja 4 carute pentru musuroit trandafirii, plantari si tot nu e destul ;-) Cine e pe la oras...mai greu

N-am apucat sa pun rumegusul in gradina, mai devreme mi-a batut omul cu tractorul la usa si m-a anuntat ca tocmai a terminat de arat, acum ce fac? Imprastii pe aratura si trag pamant pe el cu sapa? :gandit:
nu urmează discuirea la primăvară? dacă da... de ce nu... sincer nu am lucrat cu rumeguș, însă logica mea urmează astfel: rumegușul este compostabil, în principiu ar trebui ca în 5 luni să fie gata, mai ales dacă solul tău nu a fost tratat cu insecticide, fungicide etc. teoretic ar trebui să fie ok.

Apoi... sol alcalin este ok doar pentru vărzoase... restul îl preferă un pic acid..
corect cam tot , dar nu si la durata , am avut lemn si la 1 an inca pe acolo , depinde mult de umezeala din toamna-primavara

claude a spus:
Ba da, urmeaza discuirea...Danero zicea ca se composteaza mai bine peste iarna daca e deja incorporat, dar acum asta e, va ramane deasupra, sper sa fie zapada, ca atunci asta va ajuta si la primavara va fi amestecat cu solul prin discuire. Chimicale nu prea vede gradina mea, doar ceva zeama bordeleza, foarte rar altceva, doar daca e strict necesar
Cam asa e bine , cum zici tu :D
 

bunicutz32

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Eu mi-am facut un container pentru compostare dintr-un palet vechi, cu stalpi verticali din lemn si scanduri de jur-imprejur, de aproape 1,5 m3. Si il folosesc pentru compostul "premium", facut din substratul vechi de la ghivece, jardiniere, containere (denumirea eleganta pentru galetile vechi de lavabila), adica in cea mai mare parte turba, amestecat cu resturile de legume si fructe din bucatarie, coji de oua, zat de cafea, coji de seminte (nesarate), un pic de rumegus sau talas, cofraje maruntite de carton (de la oua) si cam 1 kg de dolomita la fiecare 0,5 m3. Ce rezulta folosesc dupa un an ca substrat pentru plantele din galetile de lavabila.
 

miki70

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Anul acesta mi-am confectionat si eu compostiera, am pastrat frunzele de anul trecut din toamna iar din acestea am obtinul cam 60l compost pe care l-am folosit la plantarea trandafirilor toamna aceasta.
Acestea sunt poze din 20 mai, acum compostiera e dublata pe interior cu folie de plastic iar jos pe laterale are puse funduri de la ladite (pentru aerisire) .


Voi reveni cu poze noi in curand cu ea finalizata.
Pe mine ma ajuta mult pentru ca am un loc unde sa pun frunzele stranse care sunt f f multe si grele . Mai pun in ea resturi de legume/ fructe si zat de cafea. Pot obtine f mult zat de cafea deoarece am un vecin care are o Cafenea.
Intrebarea mea este, cat de mult pot pune in compostiera astfel incat sa nu afecteze viata ramitelor, sa nu le droghez prea rau :rofl:
 

bunicutz32

Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Eu cred ca mai bine-ar fi fara folia de plastic. Poate sa adaugi scanduri asa incat sa ramana 1-2 cm intre ele. Oricum nu se aeriseste compostul "in mod natural", trebuie aerisit cu furca din cand in cand, si udat binenteles daca este nevoie. Folia de plastic se si degradeaza repede (fizic) si cand vei scoate compostul vei avea tot bucatele de plastic.
Buna intrebarea cu zatul de cafea. Eu cred totusi ca-i bun cat de mult, poate se "activeaza" ramele :) Doar sa fie amestecat cu restul resturilor
 
Sus