Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradina

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu?Prelucrarea,procesarea tot dichisul???Nu ma pricep de loc asa ca numai intreb si eu :oops:
 

mymo

Active Member
Eu n-am treaba cu zaharul ca fac cafeaua la expresor,eu am alta nedumerire:ce are nenea in cutia aia colorata cu putin verde?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Durere faza cu bomboanele , eu chiar credeam ca poate zaharul provoaca bacteriile ....mama ce teapa :rofl: :rofl: :rofl:

Acum mi e pofta de ciocolata cu menta :oops:
 

Floria

Active Member
Cu zat sau fara zat, si nu la bloc dar la gradina, voi pune frunze cu pamant in bidoane in care pot face compostul pentru florile mele. Am in gradina o lada mare in care adaug toate resturile vegetale adunate din gradina, dar cum nu am rabdare sa le toc mici se macereaza mai greu pe cand intr-un bidon le pot amesteca din cand in cand fara mare efort.
Multumesc Victoria pentru traducere. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , asa e , dar am sa incerc totusi sa iau un macinator de frunze prin vara sa pot pune si crengute si ramurele mici la tocator si apoi sa le adaug in compost.

Ca si tine am inceput si eu de vreo 2 sapt compostarea (nu a biletelor :rofl: ) si sper sa am si eu ceva interesant la urma experimentului
 

Floria

Active Member
Danero, cum suntem toti iubitori de cresterea plantelor, este doar o chestiune de deprindere prepararea compostului in casa, scutim totusi niste bani cu care ne putem cumpara plantele dorite si apoi mai este si satisfactia reusitei.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Floria nu scutim niste bani , sau in orice caz nu prea multi :) , dar asa e mai bine sa poti sa furnizezi propriei tale gradini sau plante o sursa de hrana super de buna
 

veretregn

Active Member
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Pentru că este sezonul. Pentru a face pământ de frunze se pot folosi sacii de gunoi. Puneți frunzeleîn saci de polietilenă îi înțapați ici-colo adăugați o stropitoare cu apă și în depozitați la umbră... controlați odată la câteva luni și vara este se mai udă din când în când.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Eu las frunzele pana primavara...cele care putrezesc, cu atat mai bine, imbogatesc pamantul, ce ramane adun primavara, cred ca e mai bine :D

Ca tot veni vorba de compost, se poate composta rumegusul rezultat in urma taierii lemnelor de esenta tare, carpen, gorun? Ca imi pare rau sa-l arunc, daca amestecat cu pamant si compostat e bun, as prefera sa-l folosesc :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

eu am pus rumegus din orice specie pe sol si l am incorporat in sol cu motosapa , am reusit ca vara sa nu mai "coaguleze" solul si sa crape asa de tare

Horea mersi de idee
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

Inca n-am motosapa, pamantul va fi arat peste cateva zile, daca arunc rumegusul pe pamantul nearat, pe urma va ajunge in profunzime, daca-l imprastii dupa arat, urmand a fi incorporat in primavara, prin discuire, ar fi ok? :? Ca ma gandesc ca peste iarna, din cauza frigului si umezelii, incepe cat de cat sa se descompuna
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

se descompun mai repede in sol , am facut si cu el pe suprafata dar am gasit in primavara lemnul doar ud , probabil inghetul a blocat asta
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradin

aha...si ce cantitate merge pe mp? Stiu ca ai spus undeva cat ai pus tu, dar nu mai stiu unde :oops:
 
Sus