Compo Sana

simonac

Member
mi-am luat din hornbach pamant compo sana pentru plante cu flori (20 roni/20 L)la recomandarea unei prietene si am ramas placut surprinsa de cat de usor si pufos este; in compozitia lui are si perlit
a mai folosit cineva tipul asta de pamant? cum vi se pare?
 

simona2

Member
Daca are in compozitia lui si perlit , pare interesant . Ne poti arata niste poze cu el sau cu ambalajul pungii ?
 

simonac

Member
cornelia, eu n-am folosit florimo, asa ca nu pot sa-ti fac o comparatie; hai ca-i fac niste poze in week-end, ca sa-l vedeti si voi :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tocmai am folosit pamantul asta si ai dreptate Simona, este mai bun pentru violete decat Florimo. Drenajul este mult mai bun si are o consistenta mai fina. Pe langa perlit mai are ceva asemanator shagnumului pe care il intalnim de obicei in ghivecele cu violete de la furnizorii olandezi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru violete pare cel mai indicat, dar sigur merge si la alte floricele. Ramane sa verific felul cum se comporta in timp. La prima vedere e marfa.
 

simonac

Member
a luat si cumnata mea compo sana pt orhidee(aproape 14 lei/5 L)...si da, arata foarte bine: scoarta este destul de mare, are si perlit si cred ca si ceva muschi sphagnum
de la compo sana am mai vazut pamant special pt citrice, palmieri...si tot felul de ingrasaminte
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Alta belea: am fost sa mai cumpar Compo Sana si n-am mai gasit. N-au stiut fetele de la ghiseul de informatii sa-mi spuna daca mai aduc. Cert este ca au alte pamanturi de la alti furnizori. Deci sansele sunt mici.

Abia cand gasisem si eu ceva ce-mi placea. :cry:
 

simonac

Member
:eek: adica tu ai terminat cei 20 L???
trebuie sa mai aduca, pentru ca s-a vandut si pt ca au o gama foarte larga de la ei... mie tot nu-mi vine sa cred ca l-ai terminat... :)
 

carmenn

Member
Are multe flori...ce-i 20 L la cate flori are Cornelia...ajunge de un mic dejun... :)
Cam ce proportie de perlit are ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Simona n-am transplantat nici macar 30% din cat trebuie si mi-e ciuda de mor! Imi mai trebuie vreo 7 pachete. Vreau sa transplantez si un leandru mare.
 

simonac

Member
:tavalit: :tavalit: :tavalit: du-te si bate-i la cap, ca ce vrei tu e comanda serioasa... adevarul e ca nu mai aveau nici compo sana pt orhidee (cand in sfarsit ma hotarasem sa-mi iau un saculet); dar eu cred ca daca vorbesti cu seful de raion se rezolva :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat eu azi compo sana pentru orhidee de la OBI-berceni, 26RON/5l (cam scump) dar merita, e excelent (scoarta, muschi, perlit cred...). Aveau compo sana pentru orice: bonsai, muscate, cactusi....
 

adite

Active Member
Am cumparat de curand substrat pentru orhidee Compo si,fata de compozitia de acum doi-trei ani,dupa cat am citit mai sus,nu mai are perlit si scoarta cam putina.Pe ambalaj scrie ca ar contine var.N-am vazut nimic de culoare alba.Are un fel de turba presata care imita scoarta.
 

veretregn

Active Member
simonac a spus:
mi-am luat din hornbach pamant compo sana pentru plante cu flori (20 roni/20 L)la recomandarea unei prietene si am ramas placut surprinsa de cat de usor si pufos este; in compozitia lui are si perlit
a mai folosit cineva tipul asta de pamant? cum vi se pare?
În Romania substratul este deosebit de scump. Folosesc Composana pentru jardiniere și composana. Aici cumpăr un sac de 70 l cu aproximativ 8 euro. Este un substrat pe bază de turbă la care se mai adaugă un îngrăsământ complex de sinteză. Sunt diverse versiuni cu particule de argilă, cu perlit, pentru plante de orangerie, pentru cactuși, pentru orhidee etc. Am încercat diferite mărci și Composana mi se pare unul dintre cele mai bune mix-uri de pe piață.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
veretregn a spus:
simonac a spus:
mi-am luat din hornbach pamant compo sana pentru plante cu flori (20 roni/20 L)la recomandarea unei prietene si am ramas placut surprinsa de cat de usor si pufos este; in compozitia lui are si perlit
a mai folosit cineva tipul asta de pamant? cum vi se pare?
În Romania substratul este deosebit de scump. .
Eh, e scump, ti se pare...e in concordanta cu nivelul de trai!!!
 
Sus