Combaterea cartitelor

IZA

Active Member
Repelent a incercat cineva? Eu am cumparat dar inca nu le-am pus in galerii ei zic ca-s garantate.
 
da da.... toate-s garantate...
Dar nu stiu daca ai remarcat ca aceste metode sunt sigure doar la cei care le vand....

Niciodata la cei ce le testeaza :)
 

tranda09

Member
Nu vreau sa spun ca metoda mea e buna, dar la mine a functionat. Nu mai am cartite. Peste drum, gradina vecinului este plina de musuroaie, la mine nu este nimic ( ma refer la cartite, pentru ca am acum gauri de la soarecii de camp) Dupa cum am mai scris, am plantat Euphorbia lathyrus, care a crescut ~ 0,8m, a ramas verde peste iarna si este foarte decorativa, acum iarna cand nu sunt prea multe plante.Nu stiu ce voi face cand se va inmulti prea mult, este invaziva. Dar vedeti, este buna pentru cartite, pentru soarecii de camp nu.
 

adiadi

Member
in general cand vrei sa combati ceva trebuie sa afli cum traieste.
nu e greu de aflat.
interesant e ca rozatoarele astea sunt deranjate de anumite mirosuri.
plantati mult usturoi.
eu am pus anul trecut langa fiecare plantuta de tomate,ardei ...etc,si printre morcovi si telina,patrunjel.
am pus si randuri,si aiurea..... si langa pomi,si pe langa garduri.
deranjeaza dar nu omoara.cartitele au trecut pe margini si pe la vecini,eu m-am ales cu mult usturoi.si nu e nimeni racit din familie. :wink:
pt margini,am citit undeva ca le deranzeaza trifoiul.mai ales pe soricei.
totusi natura stie bine ce face.
merita combinate aceste forte.
scapam de cartite,dar cine stie de ce insecte ne umplem ?!?
cat despre soareci,am pus sticle ce plastic cu lipici prin gradina. si uneori cu otrava. am taiat fundul sticlei.am pus otrava si am pus-o culcat pe pamant.am pus o piatra maricica sa nu o rastoarne vantul,apoi am verificat aproape zilnic. a disparut si graul otravit si soriceii.
la cartite merge si cu petarde.pt cine are chef de joaca.
le surzeste,nu se mai pot orinta si nu pot vana si mor.
trebuie gasita casuta cea mai proaspata,celelalte trebuie tasate bine....si apoi puteti "trage"
 

riana

Active Member
este foarte interesanta tehnica dar parca mi s-a facut mila de ele. eu am foarte multe cartite si la inceput eram foarte suparata dar acum m-am obisnuit cu ele. pana la urma e teritoriul lor.
 

IZA

Active Member
Am folosit eu si la mine nu au avut efect.Am incercat ieri o alta solutie . Azi am vazut ca nu erau semne ca ar fi fost. Va spun peste cateva zile ce le-am dat si daca a avut efect.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stiati ca nemernicele aste-s si hoate? :evil: Ieri dimineata am observat intr-o tufitza de Menta Piperita doua fire blegite. Am tras de iele putin si m-am trezit cu ele-n mana :eek: Le-am replantat si seara am mers sa le mai pun apa si surpriza...disparuse jumate din tufa de menta! :eek: :eek: In loc ramasese doar o gaura si cand mi-am bagat degetele sa controlez am dat de galerii. Si in toamna, cand am plantat menta sistematic au scormonit-o, rasturnat-o, etc, dar pana acum nu am mai avut situatii sa smangleasca plante :? Voua vi s-a intamplat asa ceva?
 

elipopa

Active Member
mie-mi distrug sistematic gradina, unde platez si ud, ma trezesc cu musuroi! le place umezeala si pamantul proaspat sapat :cry: :cry:
nu stiu ce sa ma mai fac, imi strica toate straturile ma mir ca a mai iesit fasolea ca dupa ce am plantat si udat am gasit tot stratul numai musuroaie :( :(
acum la fel cu rosiile, le-am plantat seara si dimineata am gasit tot stratul ravasit!!
ma dispera ca-mi intra si in straturile cu flori,ma mir ca nu se usuca trandafirii pusi cu pet-ul ca-mi tot sapa pe langa ei, in fiecare saptamana gasesc sapat, eu indrept si ud, ele sapa!!
 

IZA

Active Member
O saptamana nu am vazut miscare deloc. In gradina nu mai e nici una. Am gasit-o cu" burta la soare". Acum mai e una la strada si trebuie sa-i dau papa si ei .Nu pot sa scriu aici ce am folosit asa ca doar pe pm pot.
 

elipopa

Active Member
IZA a spus:
O saptamana nu am vazut miscare deloc. In gradina nu mai e nici una. Am gasit-o cu" burta la soare". Acum mai e una la strada si trebuie sa-i dau papa si ei .Nu pot sa scriu aici ce am folosit asa ca doar pe pm pot.
trimite-mi si mie mp ca ma dispera, te rog!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
IZA, te rog si eu sa-mi spui ce i-ai dat ca nu mai pot cu ele, asa-s de multe si agresive :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
O solutie pentru cine isi permite financiar

<embed src="http://www.youtube.com/v/Y9IAF61XgaM?fs=1&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="400" height="330" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

elipopa

Active Member
mi se pare super complicata procedura si mai e si scumpa! cred ca mi-as prinde nasul in aparatul ala :) :)
 
Sus