Combaterea cartitelor

kaenderr

New Member
Razboiul chimic incepe diseara. M-am inarmat cu fumigene toxice pentru combaterea rozatoarelor de galerii.

Imi pare rau pentru animalute si nu as fi ajuns aici dar alpinariul mi l-au facut praf si vor continua asa. Timp de 2 luni am incercat toate variantele umane (cele care nu au fost infirmate de antivorbitorii mei) de a le alunga.
 

Edelweiss

Active Member
Da-le la cap! Gazeaza-le! Ale naibii creaturi!
Deci nu merge ceaiul de thuia decat sa torni mereu, mereu, mereu... :(

Bine ca ai spus ca incepi razboiul. Avem timp sa sapam transeele dar sa spui inainte de a pocni capsa...sa punem castile de otel in cap sa nu ne atinga schijele :)

Mai caut pe net...cica erau niste granule ceva care le torni in galerii...dar sa vad...cred ca singura solutie impotriva lor sunt cosurile cu plasa de otel :(
 

riana

Active Member
eu ma dau batuta. nici cu otrava nu a mers. dispar o zi si apar cred ca altele. am vazut o emisiune despre ele si sa stiti ca sunt foarte inteligente nu prea ai cum sa scapi de ele, mai ales ca se inmultesc foarte repede iar puii ajung la maturitate in 35 de zile.daca ai norocul sa prinzi una , galeriile acesteia ramanand goale vine alta :( au mai spus ca doar daca dam cu pesticide in gradina atunci pleaca pt ca nu mai au hrana(rame)
 

kaenderr

New Member
Razboiul chimic s-a incheiat, aparent cu cateva victime de ambele parti:
- vechile galerii principale (cu musuroaie reconstruite zilnic de inamic) unde ostilitatile au fost mai sustinute, par sa fie pustii
- cateva galerii sunt inca frecventate, musuroaiele apar odata la 2 zile

Din pacate am ramas fara munitie si e cam scumpa: 5 fumigene 25 RON. Daca trebuie sa trag cateva salve in fiecare saptamana pana dispare inamicul, bugetul iese din grafic.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
vezi ca acelasi efect dar in cantitate mai mica o are si sulful pe bat , cel folosit la vin , dif e ca "bomba" e mai concentrata si difuzeaza mai bine sulful in galerii

Dar efectul este acelasi
 

tranda09

Member
Mi-e si frica sa spun ca am scapat de cartite!!! Mi-au facut gazonul numai musuroaie. Dar s-au dus. Tocmai cumparasem 6 seminte de Euphorbia lathyrus, care au germinat si le plantasem in gradina. Acum plantele sunt inalte dar nu mai sunt cartite. Sa fi simtit ele ce vreau sa le ofer?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si eu am pus una si nu mai am activitati dar totusi ma indoiesc ca doar de la ea , la mine am pus mult buxus care se pare ca are cel mai mare efect
 

kaenderr

New Member
Sulf pe batz am cumparat, insa face foarte putin fum si se stinge urgent odata pus in galerie. Am gresit eu cumva si acesta nu trebuia ars?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu se pune in galerie se arde in fata ei si daca are undeva aerisire o sa plece fumul singur inauntru
 

kaenderr

New Member
Aha, pai bun, dar asta inseamna ca neaparat trebuie sa gasesc si sa curat si celalalt capat al galeriei. Se intampla ca uneori un capat al galeriei este la mine si altul la vecinul si daca nu facem amandoi "curent" nu merge.

M-am grabit insa sa spun ca am scapat, azi dimineata 4 musuroaie noi erau prezente. Cred ca o sa-mi fac o scula cu tzepi si le voi pandi dimineata pe racoare :((.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu e nevoie , ele cand trec la alt traseu fac o gaura si mai fac una pe iesirea de la acel traseu deci exista cel putin o aerisire naturala.

Cu cat e mai bine ventilata gaura cu atat se va duce mai adanc inainte de a bloca traseul cu pamant
 

Blitz

Active Member
Doamne-ajuta ca nu am "lighioane" de felul asta- vanatoarea voastra de cartite sunt ca un serial politist unde ucigasul tot scapa :rofl:

Dar sincer: chiar trebuie sa fie f.f.f. enervant :x
 

kaenderr

New Member
In razboiul din curtea mea cartitele sunt inca in avantaj.
Au reinceput sa lucreze la galeriile vechi, pe care le lasasera in pace vreo doua saptamani.
Desi citisem mult ca aparatele nu functioneaza, am fost la un magazin care mi-a promis ca-mi da banii inapoi in timp de 30 zile. Asadar am luat un aparat cu panou solar de 3V (foarte frumos de altfel si chiar ma gandeam ca o sa-l folosesc si in alte scopuri). A doua zi, dupa instalare, aveam un musuroi nou si foarte ostentativ ca dimensiune la cca 1m de aparat. Sunt sigur ca aparatul functiona bine, dar l-am dus inapoi. Asadar, inca un mare NU pentru aparatele anti-cartita (unde seismice dar si sonor).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: :rofl: :rofl: :rofl:
A naibii sa fiu daca nu incerc metoda! :rofl: Ca ale mele cartite scum chiar isi fac de cap, mi-au impanzit musuroaiele toata gradina :x Eu cand vad postari pe topicul asta intru automat, da' de apare vreun leac minune...poate o fi asta :tavalit: :tavalit:
 
Eu cred ca pot sa inchid topicul asta cu: RESPINS. NU S-AU GASIT SOLUTII.

In ani de zile am incercat toate solutiile si am vazut ca chiar si solutiile oferite de unii colaboratori cu mare convingere, au fost doar intamplari fericite....

Cat priveste aparatele cu ultrasunete sunt toate nishte minciuni. Eu am testat vreo 7 bucati diferite fara vreun succes notabil. Desigur ca daca m-as plange unui producator mi-ar spune ca fara aparatul lor ar fi fost mult, mult mai gaurit solul..... :)...right....
 

adiadi

Member
:oops: :oops: :oops:

sunt tot felul de solutii....totul e sa le gasim.
si solutia asta e destul de "eco". le alunga, nu le omoara!

ceva incercat si reusit, pot sa-ti mai spun.
pe la noi se numeste catelul pamantului. e o sobolano-veverita .
dar face niste gauri imense. niste conducte cat bratul meu.
le torn apa cu sare....multa. vor iesi afara.
dar sunt periculosi,pt ca sar sa muste( ca sobolanii,ataca la gat)
ideea mi-a venit ....am ramas cu moare din butoiul de varza.
si l-am golit in canalul animalului.
.... ne-am speriat rau cand a sarit la mama mea.
 
Sus