Combaterea cartitelor

VeraI

New Member
Si eu am gasit un musuroi ieri... primul. In urma cu o saptamana vazusem o gaura cu diam de vreo 5 cm si ma tot intrebam ce o fi...
La noi se gasesc curse (capcane) de cartite insa eu nu indraznesc sa pun asa ceva pt ca fiica-mea cred ca fuge de acasa daca omor petul...
Asa ca sunt in cautare de metode umane :) cred ca o sa incerc cu fumigena cu ulei de ricin, usturoi si peste macerat. Daca nu merge bag apa cu pompa de presiune. Din pacate intrusul are cartierul general in rabatul principal, chiar langa casa. sper sa nu ma aleg cu pivnita inundata...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iti doresc succes cu metodele 'umanitare'. dar sa nu speri la prea mult :evil: daca gasesti solutia spune-mi si mie ca eu, in afara de a avea norocul sa fiu prin zona cand scotesa musuroiul, sa bag repede cazmaua si s-o scot si pe urma o cazma in cap n-am gasit nici o metoda :x
 

VeraI

New Member
Am mai citit niste idei la suedezii foarte umani :) cica nisipul din toaleta pisicii le indispune cumplit (eu din pacate nu am pisica) iar unii recomanda chiar urina pusa in ceva absorbant astfel incat mirosul sa ramana. Altii mai feroce au atasat un cablu la masina de tuns iarba cu benzina si au adaugat ulei. Cred ca un trabant ar fi bun :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pune teava de esapament in gaura , daca nu ai una care se drogheaza , sigur va iesi afara , si daca tot nu moare , o prinzi si o gadili pana moare de ras :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ioi ce draguti sunteti :evil: Culmea e ca la mine de vreo 2 saptamani e liniste si pace, oare or fi emigrat? :rugaciune: Ultima gaselnita a fost sa bag in gaura, cat mai adanc, cocean de porumb impregnat in motorina. Nu stiu daca are efect, ca nu mai scurmasera cam cu 2 zile inainte de a face operatiunea :roll:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Indispune... ce insemna ? Sapa mai departe pina unde nu mai miroase ? Adica se muta de colo colo...? ;-)


VeraI a spus:
Am mai citit niste idei la suedezii foarte umani :) cica nisipul din toaleta pisicii le indispune cumplit (eu din pacate nu am pisica) iar unii recomanda chiar urina pusa in ceva absorbant astfel incat mirosul sa ramana. Altii mai feroce au atasat un cablu la masina de tuns iarba cu benzina si au adaugat ulei. Cred ca un trabant ar fi bun :)
 

gabrielais

Active Member
off...a mea..sau ai mei..ca probabil are familie ...cand am avut ocazia sa-i dau cu cazmaua in cap mi-a fost o mila....acum a "emigrat" in zona cu gazon si face la gauri....ca sa bag apa in canale imi trebuie un nou contract cu Rajac-ul..de exclusivitate ...vreo saptamana cred ca as avea de turnat... :rofl: partea buna e ca nu sapa printre flori inca...eu tot sper sa plece...daca nu si nu..oi vedea la primavara ce metode caut...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sa nu radeti dar am vazut in toamna asta o noua metoda de "combatere" , in tije metalice de rigips de 50 cm sau mai lungi dupa caz de ex , ingropate 30 in sol si vreo 20 afara pui o cutie de bere decupata la partea cu clipsul , zgomotul facut de vant miscand cutia se transmite pe tija in jos

ce ziceti ?
 

gabrielais

Active Member
ale mele faceau ca naiba cand se tundea gazonul...le deranja zgomotul si de draci sapau mai tare...chestia cu zgomotul cred ca poate avea si efect invers... :rofl:
 

Scifficus

Member
Descoperi un canal iar in zona respectiva sapi o groapa circulara mai adanca. In acea groapa bagi o galeata de tabla sau orice altceva incat marginea vasului sa atinga peretii gropii si sa fie cu vreo 5 cm mai jos de galeria cartitei. Peste groapa pui ceva rigid si ermetic incat sa nu intre lumina sau zgomot, sau mai rau sa nu cada cine cu piciorul in groapa. Cartita va circula in voia ei pana cand ...

Din punctul meu de vedere, pe cat este posibil eliberati cartita capturata, vie, inapoi in natura, cat mai departe de civilizatie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Miki, nu fi scorpie, ca o sa trimit gandul ala bun sa le-dnrume si spre gradina ta, sa te amuzi si tu ca noi :evil: :rofl: :rofl:
 

miki70

Active Member
claude a spus:
:eek: Miki, nu fi scorpie, ca o sa trimit gandul ala bun sa le-dnrume si spre gradina ta, sa te amuzi si tu ca noi :evil: :rofl: :rofl:
Nici o sansa sa le placa la mine, raman fara dinti la cat moloz am de la o jumatate de metru in jos :rofl: :rofl: :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine in stratul de trandafiri sunt cel putin doua cartite ,am incercat in multe feluri sa scap de ei dar nu am reusit ,in primavara am ''prins'' unul cu sapa :) ca am observat cand lucra ,dar a aparut altul :( acum trei saptamini am cumparat doua bulbi de fritilaria [ care miroseau urat :eek: ] si de cind le-am plantat nu a mai aparut nici un musuroi ,nu stiu daca din cauza bulbilor sau si cartitele hibernezaza iarna ?[ poate e prostie ce spun, dar chiar nu stiu] :oops:
Problema cealata e ca ,ca daca aparea un musuroi ,cainii sapau de ma innebuneau ,dar tot nu prindeau cartita :roll: toata vara gradina arata ca un camp de lupta :(
 

gabrielais

Active Member
eu acum vreo 3 ani am dat o groaza de bani pe fritillaria, bucuroasa ca vor goni daunatorii cu mirosul lor...din pacate in primavara tarziu, vazand ca nu rasare nimic din pamant am sapat dupa ei...am gasit un fel de pasta devorata de niste viermi tare uratei..asa ca mi-am luat gandul de la ei ... eu sunt tare miloasa...nu ma indur sa omor nicio vietate din gradina..incerc sa capturez si sa eliberez inapoi in natura...no' acu' daca nu se poate si nu se poate..pana la urma hap cu sapa in cap...din pacate acum nu mai am cui da cu sapa..ca atunci cand am avut ocazia mi-a fost mila.. :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si mie mi-e mila ,dar cand am vazut ca se misca musuroiul ,asa m-am speriat ca am dat cu sapa :rofl: si l-am nimerit ,si tipam de toti vecinii au iesit :rofl:
asta cu fritilaria : de aia am zis ca nu stiu de ce nu mai lucreaza cartitele :? o sa vad la anul :) desi mari sperante nu am :(
 
Sus