Columnea

iudit

Well-Known Member
Moderator
Se vede ca este sub aripa ta,nici nu ma mai mir ca a inflorit!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

cu ea voi incepe sa realizez noul album.Am urmarit-o pas cu floare :rofl: piiiiiina au aparut toate :D
 

daisy111

Active Member
Foarte frumoasa!!!! :visator: Imi place in mod special ca are o nuanta la flori atat de placuta :visator: :visator: Sa-ti traiasca si sa-ti maresti colectia!!!!!!! :clap: :clap:
 

valentyna

Member
am mers la sera de flori sa caut aeschynanthus dar am gasit columnea.mi-a placut tare mult si mi-am luat un lastarel.e super!am sa-l adaug in album cand o sa mai creasca. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai sa va spun cite ceva despre aceasta planta:
In privinta luminii nu are nevoie de lumina directa neaparat.NICIODATA insa soare direct.
Udare:daca se uda in exces ii vor cadea frunzele.Dupa perioada d einflorire planta are nevoie de un repaus hibernal.Trebuie astfel de mentinut pamintul mai uscat pentru a avea in sezonul urmator o inflorire mai bogata.
Daca este posibil e bine d ementinut umiditatea atmosferica.Clasicele pietre ude din farfurioara.
Udarile trebuie sa fie regulate tot timpul anului facind exceptie de cele din perioada de dupa inflorire cind planta este in repaus.
Intre februarie si octombrie necesita ingrasamint la doua-trei saptamini.
Se transplanteaza vara la fiecare doi ani.
Incercati pe cit posibil sa nu ii schimbati locul mai ales in perioada de inflorire.
Taiati planta dupa inflorire fiindca florile vor aparea pe lastarii noi aparuti.
Daca in timpul infloririi udati abundent florile vor cadea.
In timpul perioadei de repaus aveti grija ca temperatura la care o tineti sa nu depaseasca 12-15 grade.
Aerul uscat favorizeaza aparatia paianjenului rosu.
Daca frunzele devin galbene inseamna ca nu are apa suficienta.La fel daca observati ca fruzele devin seci si scortoase .Mentineti pe cit posibil pamintul umed.
Daca "simtiti" ca nu ii merge bine incercati un ingrasamint.Sigur isi va reveni.
 
Sus