Colocasia

daisy111

Active Member
Frumoase foc!!! :clap: Am avut si eu 2,dar din pacate le-am pierdut acum 2ierni si nu am mai avut de unde face rost.Dar din cate imi aduc aminte,parca nu suporta soare. :?
 

geodezia

Well-Known Member
na eu le-am avut si in plin soare dar de preferat la umbra ..fiind in soare cresc mai aspre fiind la umbra cresc mai inalte se ridica dupa soare
 

Anysa

Member
Am si eu o colocasie, (primita de la mama )si are 2 frunze verzi si 2 frunze uscate, si nu stiu de ce. :?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Stai linistit. E o planta careia, daca ii place la tine, se inmulteste extrem de usor. Si vad ca ii place la tine, din moment ce infloreste. :)
 

AnDu

Active Member
Ii place....asta e bobocul de decembrie :rofl: a facut si o frunza comica..... Cred ca e din cauza ca e racoare....nah camera neincalzita(uscatorul de pe scara blocului :D ) si le ud foarte putin....la 1 saptamana si ceva ca sa nu le pierd.....frig si umiditate...stiti voi :p
 

Atașamente

jasp15

Active Member
Geo, o adevarata junga ai acolo! Eu am pata pusa pe cea variegata, dar mai astept ca nu-i de unde.....
 

AnDu

Active Member
Eh stand la bloc....nu.mi permite spatiul la mai multe soiuri....insa mi.e mila sa arunc puii si asa se intampla sa tot le inmultesc....sunt foarte frumoase colocasiile tale :D doar ca e prima data cand a facut o frunza asa ciudata :D
 

geodezia

Well-Known Member
Jasp aia variegata o putem lua de la Hymalayans garden dar numai cind om prinde-o ca au avut-o si din cauza reclamatiilor adica dupa prima tura de frunze s-a transformat in colocasie obisnuita au scos-o de la vinzare
na pe ebay au numai englezii si ceva americani care nu vind in romania poate cumva sa gasim la polonezii aia in primavara daca s-o face comanda
eu vreau un filodendron variegat asta are frunzele stabile dupa cite am vazut pe net
 

jasp15

Active Member
Multumesc Geo de informatie. Cam grele cu astea variegate si sofisticate, dar mai devreme sau mai tarziu ajung ele si in casele noastre. Daca afli ceva, da-mi te rog de veste, si philonderonul imi place.... Mai cercetez si eu, daca gasesc pe undeva, te anunt. Am gasit la o sera croton variegat, alb cu verde, o splendoare era si maricel dar nu am avut atunci sa dau pe el 240 ron...
 

geodezia

Well-Known Member
Na nu inteleg ce vrei tu sa faci acolo dar eu le las iarna sa stea in perioada de repaus adica le ud putin
cele cu fite nu au frunze vor intra in vegetatei in luna mai -iunie
 
Sus