Colocasia

George

Member
simonag Trimis: Joi Oct 19, 2006 8:48 pm
Colocasia iarna trebuie sa stea la temperaturi de peste 13 C. Nu-i place soarele, iar in ceea ce priveste cantitatea de lumina necesara suporta sa stea la o fereastra cu orientare nordica. In mod normal ar trebui sa aiba mai mult de 2-3 frunze, pierderea frunzelor poate sa fie si din cauza faptului ca nu are suficient de multa apa (in timpul perioadei de vegetatie). Iarna se uda mai rar, doar atat cat pamantul de deasupra sa fie umed. Frunzele ar trebui sa fie din ce in ce mai mari, urmatoarea mai mare decat precedenta atunci cand planta se simte bine si are suficient spatiu. Daca frunzele noi sunt mai mici atunci plata trebuie pusa intr-un ghiveci mai mare. Cele 2 frunzisoare noi aparute pe langa planta mama nu sunt ale unui pui?
 

George

Member
lili Trimis: Sam Dec 02, 2006 10:29 am
Alocasia in aceasta perioada intra in repaos vegetal. Daca planta nu da semne, este indicat sa i se induca aceasta stare. Daca iarna vine pe neasteptate cantitatea de apa de diminueaza rapid. Este o planta a carui bulbi putrezesc usor la o cantitate mai mare de apa .
In perioada de repaus se uda din cand in cand (cand iti amintesti). O udare constanta se aplica in primavara cand da semne ca reintra in starea de vegetatie (dar se incepe gradual).
Ale mele de vreo 3 saptamani dorm( nu mai au nici o frunza) .
Concluzie: planta nu este bolnava, se comporta firesc pentru aceasta perioada.
 

schlucky

Member
vai simona ce frumoasa e .... si ce multe frunze are ...

si eu am una, dar a mea are doar 3 zrunze, adica cand da a 3-a unda incepe sa se usuce.....

un pritent imi spunea ca sunt unele cu 3 frunze, ca a mea, care cica ar repezenta partea masculina, si altele cu 5 care sunt partea feminina.....si ca cele cu 3 nu vor primi niciodata pui, puii la randul lor fiind cu 3 sau 5, ... si a mea este mare de peste 1m sunt frunzele de lungi, dar momenat are doar 2 una se pregateste sa apara
 

silvia

Member
Astazi m-am trezit in fata unei situatii mai deosebite.O tanara,prietena fiului meu, mi-a adus o colocasia sa o ingrijesc eu ca ea nu se pricepe.Bunica ei care se ocupa de plante tocmai a decedat.
Arata exact ca cea a vecinei mele de care am scris pe pagina intaia.Adica are o frunza lunga o alta care era desigur si ea mare este taiata. Alaturi un puisor aflate intr-un ghiveci destul de mic.Maine o voi transplanta intr-un ghiveci mai mare dar nu stiu ce sa fac mai intai cu frunza care are cam un metru,apoi cu puisorul pe care probabil va trebui sa il separ si sa-l transplantez.
-----------------------------------------
Despre o alta frunza aflata in aceeasi situati am mai scris dar nu am primit niciun raspuns (cauza fiind desigur la amndoua lumina aflata mai susu de locul acesteia)Imi vine sa o tai dar va fi bine sau nu?
 

mihaelag

New Member
Buna. De curand am primit si eu o Colocasia. Initial avea trei frunze si era intr-un ghiveci extrem de micut.Am mutat-o intr-un ghiveci mai mare si i s-a ingalbenit o frunza. Apoi am pus-o direct pe pervaz, gandindu-ma ca are nevoie de mai multa lumina. (Eu stau la parter cu vedere spre nord, iar casa e intunecata. ) Pe pervaz, pe una din frunze au aparut zone uscate. Acum am mutat-o in camera si am asezat-o pe o masuta. Momentan vad ca rezista. Dati-mi si mie un sfat. Nu as vrea sa o pierd.Multumesc.
 

mihaelag

New Member
Intr-adevar eu am udat-o aproape zilnic, citisem eu nu mai stiu unde ca e o planta care traieste in multa apa si m-am gandit ca nu gresesc. Multumesc mult. O voi uda mai rar. Daca nu are nevoie de multa lumina o pot aseza in hol( care nu are geamuri, doar daca las usile de la camere deschise e lumina)? Ma gandisem sa o pun in dreptul unei usi care sta mai mereu deschisa, in asa fel incat sa ajunga si la ea putin soare.
 

Roxana

Active Member
Apa

mihaelag, uneori apa in exces nu face bine plantelor. Pot aparea si daunatori si in plus radacinile putrezesc.
 

gelugrig

New Member
am si eu o colocasia cam de 50 cm inaltime intr-un vas de 15 cm diametru si 15 cm inaltime. Are cam 3-4 ani varsta, ce credeti ar trebui sa o schimb intr-un vas mai mare? iarna sta la geam pe calorifer 15-20 grade si se pare ca-i merge mai bine daca e udata des la max 2-3 zile. geamul e pe rasarit...
 

Carmen

New Member
si eu am o alocasia, cumparata de max o luna, si deja mi-a dat inca doua frunze noi, e foarte frumoasa si mare pun o poza cu ea si sper sa nu incarc forumul cu pozele mele.........
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De loc, numai ca e putin cam mare poza :oops: dar se rezolva si asta fara probleme.Rabdarica :) .Si sa stii ca este o "alocasia amazonica" si cred ca are deschis un topic special.Asa ca moderatorul (sa nu te sperii :evil: )o sa mute postul tau acolo.
Sa-ti traiasca este foarte frumoasa si ai mare grija la udare. :!:
 

Roxana

Active Member
vad ca alocasiei mele ii merge bine. a facut doua frunze de cand am luat-o. sper sa o tina tot asa. :) :D
 
Sus