Coleus blumei

Hemlock

New Member
Coleus

kriss a spus:
mi-am luat si eu sambata seminte si am plantat azi cateva dintre ele.
i-au germinat cuiva semintele cumparate de la magazin? daca da, dupa cat timp ar trebui sa isi faca aparitia plantutele?
Eu am luat seminte din Kaufland. In prima tura nu mi-au iesit ca le-am tinut pe balcon si a fost rece; a doua oara am semanat din nou, le-am acoperit cu folie si le-am tinut in casa. Nu mai stiu exact dar au iesit in mai putin de doua saptamani. TOATE! Si acum ma chinui sa raresc tufa ca mi-e mila sa le mai arunc:) Uite aici cum aratau acu vreo 2 zile. Abia astept sa creasca mari, dar mi-ar fi placut sa am si din soiul acela visiniu inchis inchis.

webshots_downloads/large/2256902600067598272eBrRGK_ph.jpg
webshots_downloads/large/2104769000067598272ggpBAG_ph.jpg
 
D

dyayzh

Guest
adynaadyna a spus:
Am auzit ca urzicuta aduce ghinion si nu trebuie sa o ai in casa.Stie cineva daca este adevarat?va rog raspuns urgent..........
Fleur a spus:
Prostii, draga. Se spune asta despre multe si daca te iei dupa toate...
Am avut muuulte urzicute intr-o perioada si nici un ghinion nu-mi amintesc sa fi avut :D
marean a spus:
Aioureli,ca si ideea ca bradul in curte aduce ghinion ! Pe cuvant,aduce numai umbra excesiva :mrgreen: !
yca a spus:
am eu doua urzicute diferite si crede-ma ca nu mi-au adus ghinion....e ca orice floare !
mirela06 a spus:
Mie, anu trecut mi-au adus ghinion ca am avut atit de multe feluri ca toti care au venit mi-au cerut, sau chiar mi-au luat si asa ca acum nu mai am, dar nici ca mai pun. Eu le-am tinut in curte linga pergola. Acum gata cu ele ca saracele nu au avut timp nici seminte sa-mi faca. :(
marean a spus:
Din pacate ai avut ghinion sa dai peste multi nesimtiti , dar asta se intampla la toate plantele ,nu numai la urzicute :wink: .
Sigur,daca iti doresti totusi,fetele care au te vor ajuta sa ai din nou cat mai multe soiuri :wink: !

mirela06 a spus:
Stiu, dragul meu, dar m-am hotarit sa nu mai pun. Oricum as face, tot de asa ceva dau si cum mi se rupe sufletul sa mai patesc asa ceva, mai bine nu. Oricum mltumesc. Esti, ca toti de pe forum, deosebit .
Roxana a spus:
Astea sunt superstitii. Daca o sa crezi il ele, chiar ca o sa-ti aduca ghinion. Dar daca gandesti pozitiv, sigur nu ti se va intampla nimic.
 

Hemlock

New Member
gomez99 a spus:
ca planta de interior necesita mai multa intretinere decit se poate banui. mie imi plac plantele compacte, iar coleusul are tendinta sa ierboseasca, in special inainite de inflorire. odata la 2 luni il ciupesc si replantez. practic, la mine planta care iese din iarna e alta decit cea pe care am adus-o in casa in toamna. ca sa isi pastreze aspectul catifelat al frunzelor si culoarea vie, trebuie pulverizata zilnic. si e preferata mai tuturor ginganiilor. imi plac mai mult versiunile pitice, dar deocamdata nu am obtinut decit 2 soiuri din categoria asta.
Hmm, eu nu le pulverizez, doar le ud mult si unele frunze mi s-au rasucit :( Deci pot sa m-apuc linistita sa le ud pe frunze? Nu stiam daca le place sau nu. Au inceput sa creasca frumusel si nu vreau sa le pierd.
Aici sunt cele mai frumoase exemplare ale mele, se vede ca frunzele sunt putin curbate:http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... PxE_ph.jpg
Si aici e "tufa" cea mare pe care tr s-o mai raresc :) http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... xOM_ph.jpg
 

IZA

Active Member
:D .Sunt preferatele sotului :rofl: Are si el cateva, trei la numar din toate pe care le am :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Da, dar pentru a-si mentine culoarea , trebuie inmultite prin butasire (cum arata si pe link-ul dat de tine), prin seminte sunt doar cateva soiuri care se transmit fidel.
Insa urzicutele sunt plante de exterior, in camera se etioleaza repede.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Deşi se creşte bine şi în interior, coleus-ul mi se pare spectaculos în exterior, în combinaţie cu alte plante sau cu varietăţi contrastante ale sale. L-am admirat recent în parc:

:visator:
 

Roxana

Active Member
Coleusul este o planta foarte frumoasa si usor de ingrijit. Pacat ca este anuala. Am avut si eu anul trecut, dar am pierdut-o peste iarna. :(
 

elipopa

Active Member
Am si eu coleus, doua le-am primit de la o fata de pe sunphoto si doua le-am cumparat, imi plac tare mult si o sa mai iau cand gasesc deosebite! Am semanat si un plic cu seminte!
 

Roxana

Active Member
Sunt foarte frumoase si au un colorit deosebit!
am avut si eu candva un Coleus superb, dar l-am pierdut.
 

Ninutza

Member
Foarte frumoase, am semanat si eu un plic si mi-a iesit un singur fel :x . Cele de anul trecut nu mi-au rezistat.
 
Sus