Colectiile membrilor

elenafles

Active Member
Va multumesc tuturor pentru aprecieri. :hug:

bebe Iris a spus:
Minunati! Mie imi place cel visiniu :D , mai ales ca eu nu reusesc sa prind niciunul asa de inchis la culoare.
Cel visiniu este urcator si se numeste Paul`s Scarlet.Din nefericire asta iarna desi au fost protejati toti ,la cei urcatori a inghetat partea aeriana.In primavara au iesit 2 mladite din radacina si bobocul trandafirului este mai micut fata de anii trecuti dar ma bucur ca nu l-am pierdut :D
 

lelia

Well-Known Member
mymo a spus:
:dans: ma bucur mult Lelia :D
Ce e penultimul?
N-am idee ,asa cum am spus sunt prinsi din butasi .Ce mi-a placut am subtilizat si apoi plantat la mine-n gradinita .
Este un trndafir oarecum salbatic ,in sensul ca are foarte multi tepi ,infloreste aproape continuu ,are o culoare si un parfum fermecator .
 

lelia

Well-Known Member
S-ar putea ,dar din cate stiu, cei de dulceata au petalele dispuse altfel si sunt mai fine ,eu mai pun si din asta la dulceata ,pentru culoare.
 

Dea

Active Member
superbi lelia! bucuria e cu atat mai mare cu cat i-ai obtinut pe multi din ei din butasi!
nici eu nu am o colectie in adevaratul sens, insa, la fel, marea majoritate din butasi:

si cumparati: ( acum ceva ani )
si anul acesta: galbenul - abia astept sa infloreasca si acest, inca micut, dar extrem de parfumat
 

Dea

Active Member
Iti multumesc victoria! :D
garofitele turcesti s-au trecut ( fiind o poza din inceput de iunie ), dar trandafirul alb este in continuu inflorit. Poate si acest aspect e o cauza a atator pasiuni pentru trandafiri.
Floarea nobila isi merita cu desavarsire titlul!
Mai e mult pana sa pot spune ca am o colectie si poate nici nu asta este intentia, chiar daca tentatia este foarte mare. :D
 

Dea

Active Member
multumesc blitz, iudit! :D
e o bucurie sa-i vezi, pe multi dintre micuti, deja cu flori!
ultimul intr-adevar este un double delight :D are un parfum extraordinar!
 
[poza-l:242vljmh]http://desmond.imageshack.us/Himg804/scaled.php?server=804&filename=fotografie0044.jpg&res=landing[/poza-l:242vljmh] [poza-l:242vljmh]http://desmond.imageshack.us/Himg690/scaled.php?server=690&filename=fotografie0043m.jpg&res=landing[/poza-l:242vljmh]
 
Sus