Colectie Tina

Tina

Active Member
Prima mea orhidee a fost un phale, luat de la Metro, la reduceri cu.. 5 lei..in luna iunie a anului de gratie 2006.... :wink:


Si apoi au venit restul.. :wink: :wink:

Phalenopsis

Phalenopsis mini

Phalenopsis cu frunza variegata

Ludisia

Oncidium

Zygopetalum

Epidendrum

Cymbidium

Mini-cymbidium

"Cambria"

Vanda (care acum e in Raiul orhideelor :twisted: )

Adaglossum

Papucei

Miltonia

Encyclia

Masdevalia

Miltassia

Miltonidium

Cattleya

Dendrobium

Dendrobium mini:

Coelogyne fimbriata

Wilsonara 'Stirling Tiger'

Miltassia Dark Star 'Darth Vader'

Beallara Tahoma Glacier

Epidendrum Black Cornet



Mi-e si frica sa le numar, sa vad cite ies... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Tina

Active Member
O parte (adica marea majoritate a phale-lor) la birou, restul acasa.. in balcon (incalzit peste iarna) si intr-o alta camera ... :oops:
 

marean

Active Member
Maama,cate frumuseti!
De unde ai o masdevallie,asta chiar ca-i greu de gasit la noi ?! :eek:
Superbe toate,la mai multe,da-l incolo de loc!
 

Tina

Active Member
Multumesc, de atitea laude o sa mi se urce la cap.. :oops: :oops:
Masdevallia e din Franta.. acum, regret ca nu am luat si una galbena.. a fost cam scumputa, din pacate.. :wink:.. si ma mai tenta si o vanilie.. :twisted:
 

marean

Active Member
Vanilia nu e teribil de scumpa,insa e foarte pretentioasa si se face cat o zi de post ! Si eu mi-as fi dorit,insa mai bine te abtii :wink:
Din Franta,zici? Sa-ti traiasca!
Dupa ce termin raidul pe la Iulia si Dya,pe la tine am trecut ,am vazut ca ai si o miltassia uper,si niste culori marfa de phalae,plus dendro care sunt niste scumpici,deci am lista de cumparaturi stabilita :mrgreen:
 

Tina

Active Member
Sa va arat ce cadou am primit de la Mos.. de la sot.. e drept, ca el inca nu stie ca mi-a luat ceva.. o sa afle diseara, acasa.. hi, hi.. :evil: :evil:

 

Tina

Active Member
Si inca un dendrobium-mini.. de dupa Mos.. sa fie.. :rofl: :rofl:


Ma enerveaza ca nu am un loc cu lumina naturala buna, sa pot sa fac poze mai de calitate.. :x
 

Tina

Active Member
Eu pe toate pe care le am, le am de drag, ca mi-a placut de ele.. si sunt cumparate de 3 ani incoace, nu in ultima saptamina, doar ca sa fie sau sa am multe..... in plus, desi miltoniile si cymbidimul si vandele imi plac f. tare, nu mai cumpar, pt ca nu stiu sa le ingrijesc si nu reusesc sa le fac sa traiasca (nu mai vorbesc de inflorit).. :wink: :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stii care e baiul Tina? (si vorbesc iar la general) Ca tot cu drag ajungem sa cumparam atatea flori incat sa ne geama casa de cate sunt. Si apoi in loc sa ne bucuram de ele, ajungem sa privim ingrijirea lor ca o corvoada. Tu ma stii pe mine, n-a existat floare pe care sa mi-o doresc si sa nu mi-o fi cumparat. Insa acum am ajuns la limita de toleranta. Nici macar nu ma mai pot dezmeticii ca sa-mi dau seama care este ritmul corect de udare. Asta e momentul in care trag linie si incep sa simplific. Vreau sa am timp si loc sa dragalesc fiecare planta (ramasa dupa simplificare :evil: ).
 

Tina

Active Member
Pe vremea cind aveam putine orhidee si stateam acasa cu Maria, chiar era corvoada sa le ud.. le plimbam la baie, le udam, le aduceam inapoi, etc... dupa aia, chiar am simplificat lucrurile.. acum le ud o data pe saptamina, pe deasupra, apa balteste in farfurioara si asta e.. nu par nefericite.. daunatori nu au facut pina acum.. florile lor dureaza.. sa tot fie flori "cuminti" ca ele.. si, vorba Angelei, prea e multe si frumoase.. :rofl: :rofl:
 

Tina

Active Member
Dinsa este prima mea orhidee cumparata ever.. am luat-o intr-o doara, pt ca era f. ieftina.. eu, pina atunci, fiind convinsa ca orhi sunt plante pretentioase si greu de ingrijit.. ehe, daca ramineam la parerea aia.. :rofl: :rofl:
O floare este galben-verzuie, cealalta e alba.. :mrgreen: :mrgreen:

Si minunea mea de denrobium alb care nu a facut niciodata nici mai mult, nici mai putin decit 3 flori (si asta e a 3 lui inflorire la mine).. :wink: :wink:
 

Tina

Active Member
Cu ocazia implinirii a celor 21 de primaveri din dotare, am avut ocazia sa imi imbogatesc colectia cu dinsele .. pacat ca nu au fost si ele tot 21.. :rofl: :rofl:


Iar ele sunt reinflorite.. d-ra are 3 tije.. :wink:

Si un dendrobium (reinflorit)..
 

Tina

Active Member
Hai ca am mai "adus" una (multumesc, Cornelia !), poate ma apropii de 21.. bine ca nu sunt mai in virsta, ca nu stiu cum adunam mai multe.. :rofl: :rofl:
 

Tina

Active Member
Anul asta cred ca e cu noroc, ca mi-a inflorit, din nou, oncidiumul cu miros de ciocolata (Sharry Baby).. din pacate, mirosul nu e f. puternic.. :wink:
 

Tina

Active Member
Simbata am fost sa cautam un dulap de baie.. nu am gasit... dar uite cu ce m-am intors..

Vestea buna e ca nu am gasit dulap, asa ca o sa mai cautam.. hi, hi.. :rofl: :rofl: :rofl:
Si inca una, reinflorita.. :wink:
 
Sus