Colectie Sini

sini

Well-Known Member
Mi-au reusit multe polenizari.Am pui mari.Am polenizari si incrucisate si pe aceeasi floare.Sunt ,insa ,unii care nu fac polen.De ce ? -nu stiu.Iarna se coc mai greu capsulele(n-au soare),dar am cateva reusite si pe iarna.Uite cativa pui din iarna asta
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Sini! Ce cadou frumos ai primit de ziua femeii. :visator: :dans: :indragostit: :clap:
 

sini

Well-Known Member
am un lastar de Blue Balerina.Sa vedem daca s-o prinde
albastru-albastru n-am
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Sini felicitari pentru munca si reusita in inmultirera prin seminte a hibilor si de asemeni pentru frumusetile inflorite.
 

elenafles

Active Member
sini a spus:
Mi-au reusit multe polenizari.Am pui mari.Am polenizari si incrucisate si pe aceeasi floare.Sunt ,insa ,unii care nu fac polen.De ce ? -nu stiu.Iarna se coc mai greu capsulele(n-au soare),dar am cateva reusite si pe iarna.Uite cativa pui din iarna asta
Sa ai noroc de ei si sa se faca mari.N-am stiut ca fac seminte.
 

sini

Well-Known Member
Multumesc frumos.
Georgiana,se ia polen de pe stamine si se pune pe pistil(trebuie acoperite bine cu polen toate stigmatele,altfel nu toate casutele capsulei vor avea seminte).Apoi el lucreaza singur,adica face capsula cu seminte.
Toti hibii ale caror flori au polen se pot inmulti asa.
 

emeclau

Active Member
Sini, jos palaria in fata ta :rose:
excelent ce faci tu acolo! ar fi foarte frumos sa ii si inregistrezi, sa ne mandrim cu tine ca avem cu ce :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Sini este corect;inregistrarea este o treaba foarte complicata si trebuiesc multe experimente in sustinerea unei omologari;este foarte bine si de laudat ca reusesti sa polenizezi si sa obtii seminte de hibi in conditiile noastre.Felicitari!
 
Sus