Colectie sarselia

sarselia

Active Member
Moderator
:oops: :oops: :oops:
Multe multumiri!Ce sa fac daca le iubesc tare de tot?
Dar ma bucur ca iubirea e reciproca.
Sa aveti cu totii parte de cat mai multe flori frumoase si de toate cele bune!
:D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Arselia sunt foarte frumoase! Cea roz imi place mult. Am si eu una si este un hibrid foarte-foarte harnicut. Luata anul trecut in aprilie, a fost inflorita vreo 5 luni. Acum are deja un keiki matur crescut la baza plantei mama cu 2 tije viguroase si pline de flori. Iar tija plantei mama care nu s-a uscat pare ca se pregateste de o noua inflorire. E o frumusete :indragostit:. Ai facut o alegere excelenta ;-)

Imi place si reinflorita, este feosebita!
Sa te bucuri de ele! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops:
Multumesc mult!
Si pe mine m-a cucerit cea roz si culmea e ca a ales-o sotul meu ca il batusem eu la cap de cum am intrat in magazin ca nu plec de acolo fara vreo floare.
Si el a ales-o pe ce roz iar eu pe cealalta.In magazin ne despartisem si pe unde umblasem eu nu era din aceea roz asa ca am ales-o pe cea alba cu picatele iar el a aprut cu cea roz.
Sa stii ca si eu am observat ca unele sunt mai harnicute decat altele.Mie mi s-a parut ca la mine cele albe infloresc mai des sau mai repede decat celelate.Legat de keikii se pare ca eu numai nu am noroc de asa ceva.Am o singura phale mini cu keikii in rest nimeni nu vrea sa imi faca asa ceva...
Oare de ce?
Sa ai parte si tu de frumusetile tale ca se pare ca iar ne-am innoit deodata.
:wink:

Si maine o sa va prezint primul meu dendro phale reinflorit.E mai mititel si are numai 2 flori dar sunt tare mandra de mine ca am reusit cu el ca in rest cu ceilalti 2 care avusesera boboci am dat gres undeva ca li s-au ingalbenit si uscat bobocii.

:D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Are gusturi deosebite sotul tau! Ma bucur pentru tine si iti doresc sa faca mereu asemenea alegeri frumoase. :D

Nu stiu care e motivul pentru care majoritatea phalelor nu fac keiki. La mine doar 2 au facut keiki, sunt cele care au tinut cel mai mult florile pe tije. Asta daca vorbim de plante sanatoase, pentru ca cele in suferinta fac mai repede keiki.

Abia astept sa vad pozele cu dendro! Ma bucur ca ai reusit sa obtii unul reinflorit! ;-) Dendro este foarte sensibil la curentii de aer: un geam deschis pentru aerisirea camerei ii termina imediat florile, mai ales in anotimpul rece.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da si eu m-am tot gandit legat de Dendro ca acolo am dat gres.Cred ca a avut curenti de aer sau nici nu mai stiu dar cu acesta am reusit.E simplu alb dar sunt tare mandra de el si de mine ca am reusit sa ne intelegem pana la bun sfarsit.
Legat de alegerea sotului meu hmmmm cred ca daca stau bine a ma gandesc e a doua oara cand imi ia o planta in ghiveci ca nu e el cu astea.Dar a nimerit bine si prima data si acum.
:wink:
In rest ma descurc eu cu achizitionatul.... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult,Alfa.
De Dendro sunt cel mai mandra pentru ca in sfarsit am reusit sa-l fac sa reinfloreasca.Pana acum am avut numai ghinion cu ei ca pe cand le apareau bobocii nu stiu ce faceam de li se ingalbeneau si cadeau.
Asa ca acum cu acesta am reusit!
:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Azi m-a carat mama la cumparaturi si ca bonus de iepuras m-am innoit cu urmatoarele:

http://picasaweb.google.com/sarselia/De ... 4699265298

Dendro Phala

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ca ... 2945981538

Cambria

Cred ca este vorba de aceiasi Cambria de care s-a discutat la topicul cu pricina si de care eu am zis ca ar fi un Zygo.
E o Beallara Eurostar.
Numai ca nu stiu de ce la mine nu se simte parfumul foarte puternic.E mai suav parfumul si in orice caz incomparabil cu cel al unui Zygo.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Edel.
La Cambria ma stiu dar cu Dendro ma cam chinuiesc cand e vorba de reinflorire ca desi ei vor nu stiu ce le fac eu de le omor bobocii.
 

mikiduzza

Member
Foarte foarte frumoase sarselia!
Inseamna ca ai fost tare cuminte de a venit iepurasul asa repede la tine :)
Imi place mult culoarea dendrobium-ului si forma florii. :D
Sa te bucure cu cat mai multe flori :D
 
Sus