Colectie sarselia

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc mult tuturor!
Eu una nu am facut altceva legat de Cymbi decat sa va ascult voua sfaturile si in vara sa ii scot afara iar pe urma sa ii tin intr-o camera neincalzita.
Din pacate din 3 cati am doar acesta a vrut sa infloreasca.Ceilalti 2 desi au avut parte de acelasi tratament nu au avut chef sa imi arate floricelele lor.
Asa ca si eu va multumesc voua pentru sfaturi pentru ca doar datorita voua acum a inflorit domnul Cymbi.
:hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Da Edel ai dreptate!
O bataie le-ar prinde bine si mai ales sa le schimb ghivecele ca deja le ies radacinile pe afara de mici ce sunt.
Nici nu mai au stabilitate si desi le place la inghesuiala la ei e mai mult de atat.
Asa ca in primavara le schimb ghivecele si pe urma poate poate...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Violeta iti multumesc tare tare frumos!
Sper sa nu va dezamagesc si sa reusesc sa duc la bun sfarsit ceea ce tocmai am inceput!

Pupici
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cred ca da Irina.
Parca o gasisem ca o Colmara Jungle Monarch Everglade din familia Odontoglossum.
Dar cu atatia hibrizi si imbarligari cine mai stie sigur ce si cum?

:)
 

lelia

Well-Known Member
Imi dai voie sa te invidiez ? :oops: si sa te felicit :marfa:
Sunt superbe !!! sa-ti traiasca si sa infloreasca mereu :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult Lelia.
Sa stii ca legat de Cymbi tare m-am mai chinuit cu el sa il vad inflorit ca anul trecut numai nu a vrut.Acum ar fi trebuit sa aiba 4 tije dar una a putrezit si acum sunt deschise acestea 2 mari dar mai are una mica cu bobocii nedeschisi inca.

:oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumoase de pica! In ghiveciul de langa phale, ala cu punga-n cap, ai ceva la reanimare-resuscitare?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da Claude e o phala primita de la cineva in iarna dar care a prins ceva frig si i-au cazut toate frunzele dar azisul si radacinile ii sunt ok decai acum astept.
Deja am vazut undeva lateral o mica umflatura semn ca se va intampla ceva dar astept.O tin fara nimic in cap numai ca atunci chiar aeriseam niste seminte ce aveau acel capac de la ciocolata in cap si din joaca i l-am pus si ei.
:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
si eu am una la resuscitare :( Ca totul a fost bine cu ea pana i-am schimbat ghiveciul si pamantul...dar, spre fericirea mea, acum are o noua radacinuta in crestere, are juma de centimetru si, dupa cum vad eu treaba, din vechea tija florala scurtata s-ar putea sa-i creasca o alta tija :eek: Nu-s inca 100% sigura dar se umfla ceva acolo... :)
 
Sus