Colectie sarselia

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos fetelor si andreiacamelia multumim pentru urari.
Sa aveti si voi parte de multe flori frumoase!
 

nely

Member
:clap: Arselia, este deosebit... ai facut o alegere f buna, sa te bucure cu multe flori in continuare
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc fetelor si bafta mare tuturor ca sa va infloreasca.Si eu am cativa cymbi care merita bataie nu alta pentru ca numai nu vor sa imi arate florile.
:roll: :roll:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumosi foc, Arselia, bravo!
Eu cred ca nu-i ud cum trebuie ca n-am vazut nici un semn ca ar vrea sa infloreasca si ma enerveaza!!!
 

sarselia

Active Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Frumosi foc, Arselia, bravo!
Eu cred ca nu-i ud cum trebuie ca n-am vazut nici un semn ca ar vrea sa infloreasca si ma enerveaza!!!
Mada cum ii uzi?Eu,acum ca ii am in casa, ii ud si o data la 2 saptamani insa intr-adevar nu toti vor sa infloreasca.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Rar ii ud si eu. Ma gandeam ca e prea putin la 2 saptamani si ca fac eu ceva gresit dar se pare ca asa e normal.
Chiar ma gandeam in dimineata asta ca desi eu ud toate orihideele cam la fel (sa zicem cam la 10 zile in perioada asta), unele sunt ok asa altele dau semne ca nu-s prea incantate. Phalele, cambriile si vanda sunt multumite asa (vanda o las cate o noapte pe saptamana la hidratat si in rest sta pe pat de bilute de argila si e ok, reinfloreste acum a doua oara pe anul asta). Cymbi, catleya, epidendrum si zygo nu sunt prea bine - nu le-am vazut inca tije florale si unele mi-au parut cam deshidratate. Mai ales la cambrii am observat asta. Chiar ma gandeam sa facem un topic cu diferente de regim hidric pentru diverse tipuri de orhidee :gandit:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Facem topic cum sa nu!
Mda si la mine e cam la fel.Unele sunt la fel insa altele vorba ta nu prea sunt incantate...La cattleya cu greu le-am dat si eu de cap pentru ca desi le mergea bine vara iarna mai pierdeam din ele.Am observat ca lor le place sa le ud mai rar decat mai des insa nu la toate...
phuu grea munca cu orhideele astea...
:astept:
 
Si eu tot la 2 saptamani le-am udat ultima data. Stau la 20-21*C si 70-80% umiditate. Insa, vandele, zygo, beallara, o cambrie si Iwanagara a trebuit sa le ud suplimentar. Cattleyele au substrat in amestec de scoarta si fibre de cocos si le ud mai rar decat pe celelalte, inclusiv vara.
Eu cred ca depinde foarte mult de marimea plantei, felul substratului si locul amplasamentului, inclusiv de modul de udare (prin scufundare sau jet de apa). Asa am observat la orhideele mele.
 
gradinar1 a spus:
Dorina, cum reusesti sa le tii la o umiditate atat de mare??
Sunt puse pe pervazul unui balcon (cam 4 mp), inchis in termopan. Nu am calorifer acolo. Balconul este in continuarea bucatariei, unde tin usa deschisa tot timpul, intre ele. Dupa hol, urmeaza o camera in care am un acvariu deschis de 460 l si altul mai mic. Toata apa evaporata se duce in balcon.
In camera cu acvarii nu am aceasta umiditate. Am observat ca atunci cand vine frigul sau este innorat creste umiditatea, perfect normal. Probabil ca la mine se aduna umiditatea de pe balcon cu cea de afara.
Vara, pe caldurile alea de 40*C am avut cel putin 30% umiditate. Era mai multa umiditate cu balconul inchis decat deschis.
Iarna, cand este cel mai frig, temperatura nu coboara sub 18*C pe pervazul dinspre exterior.
Cam lunga descrierea, dar intamplator am conditii aproape ideale pentru orhidee. Pe deasupra, geamurile de la balcon sunt albe sablate, asa ca nu am probleme cu soarele.
 
Sus