Colectie Nick

nick1971

Active Member
eu am un clasic rosu :? cred, ajunsese ditamai copacul, avea vreo 5 ani si nu facuse nici o floare, l-am dus la curte si toamna cand l-am bagat in casa m-a bucurat cu o floricica simpla, iar anul urmator l-am pus la geam si cand ma pregateam sa-l tund am vazut ca era plin de boboci si m-a bucurat toata vara cu flori
despre dumnealui e vorba
il cheama clasic rosu? :?
 

nick1971

Active Member
multumesc :)
daca tot te-ai apucat de treaba zi-mi si cel portocaliu :) ca astia-s toti, dar imi imbogatesc eu colectia :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nick, imi pare rau pe cel portocaliu nu-l cunosc! :( Din ceilalti am, asa ca a fost usor, ca-i stiam bine. La identificare trebuie sa ti cont de locul unde este hibi, de culoarea ochiului, de forma corolei, de caliciu .....de multe altele. Danref ne-a tot spus despre astea ...... Eu am mai observat ca un hibi e greu de identificat de la prima floare, facuta in mediul actual. Florile isi schimba "fata" in functie de multi factori. Eu atata m-am priceput, altcineva sa-si dea cu parerea. :nu stiu: :gandit: :astept:
Aici ai topicul lansat de Danref cu informatii de capatai: http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=11269. Sigur te va ajuta!
Si pozele este bine sa fie facute din fata si din profil, ca sa se poata studia detaliile!
O zi buna!
 

nick1971

Active Member
danref a spus:
Pt Nick .Denumirea corecta a acestui topic este "Colectie Nick" si nu "Hibiscus Nick".Pana a avea propriul hibiscus omologat cu numele dorit de tine e cale lunga.
Bafta in continuare la hibilei 8)
:) ai si tu dreptate
 

nick1971

Active Member
l-am avut la curte, cand a venit frigul l-am bagat in casa, i-au picat toti bobocii si acum s-a pus din nou pe treaba
iar dumnealui dintr-un butas pus in primavara s-a gandit sa ma rasplateasca cu o floricica
imi venea sa-i mananc de dimineata cand i-am vazut pe-amandoi infloriti :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sunt doi de nuante diferite? Eu asa-i vad. Sunt frumosi si asta conteaza. :clap:
 
Sus