Colectie Kohlerii

Fleur

Active Member
Sunt superbe Manuela! Sa-ti traiasca si sa ne bucuram cu totii de florile lor minunate!
 

emeclau

Active Member
wow! Manuela! e ceva de vis ce ai tu acolo! :eek: :eek: :eek:
felicitari si mult succes in continuare in ce priveste aceste flori superbe!
ma bucur tare mult cand vad asemenea colectii la noi in tara....unele varietati sunt bunataturi, asa-i? :D
 

sonia_i

Active Member
Sunt foarte frumoase!
Mie mi se ingalbenesc si imi putrezesc toate frunzele la baza plantei, desi pamantul nu e udat in exces :(
 

manuela

Member
emeclau a spus:
wow! Manuela! e ceva de vis ce ai tu acolo! :eek: :eek: :eek:
felicitari si mult succes in continuare in ce priveste aceste flori superbe!
ma bucur tare mult cand vad asemenea colectii la noi in tara....unele varietati sunt bunataturi, asa-i? :D
Claudia, marea majoritate, in afara de binecunoscuta Bibbi si cele de la Dibley's, le am cumparat din Canada, Florida si alte state ale Americii. Unele sunt hibrizi de anul trecut, deci...sunt chiar noi in nomenclatorul gesneriaceae-lor, dar altele sunt create de ceva timp,. insa asta nu le rapeste din frumueste.

Ce am pus in tabel sunt doar cele care au inlforit anul acesta si le-am facut poze, mai am si altele, dar care sunt mai lenese si nu au vrut sa faca flori. Oricum, sper ca la primivara sa se trezesca toate si sa umplu casa de flori.

marean a spus:
Stiam ca ai o colectie mare,dar asta deja e una de premiat, sunt superbe !
Marean, nu sunt genul acela de colectionar la care te referi tu, nici macar nu ma pot numi colectionar, ci doar o persoana care iubeste gesneriaceele. De premiat? Pai, ce de premiat aici?
 

emeclau

Active Member
Manuela, ne putem lua de mana :rofl: :rofl: asa umblu si eu de nebuna dupa varietati de violete :)
dar cand vezi florile astea ....ce mai, tot efortul ne este rasplatit! :D
imi plac foarte mult ...m-ai facut sa intru sa le admir de cateva ori pe zi :astept: fir-ar sa fie!
te pomenesti ca oi bate pe la usa ta sa imi dai si mie vreo 2 acolo... :mrgreen:
 

miha

Member
Fermecatoare flori... e imposibil sa nu te indragostesti de ele... Uite asa, datorita faptului ca nu le-am putut rezista am strans si eu cateva... dar cum vreau din toate gesnereaceaele cateva reprezentante...trebuie sa ma limitez... nu ca nu mi-ar placea toate la fel de mult...dar oare cat spatiu ne-ar trebui , sa ne satisfacem noi pasiunea? :)
Felicitari, Manuela...ca ai strans atatea frumusele la un loc... :rose:
 

marean

Active Member
manuela a spus:
Marean, nu sunt genul acela de colectionar la care te referi tu, nici macar nu ma pot numi colectionar, ci doar o persoana care iubeste gesneriaceele. De premiat? Pai, ce de premiat aici?
Mai ,eu ma refeream la concursurile locale care se fac prin strainatate,la societatile de horticultura regionale...noi nu avem asa ceva,dar e frumos sa visam :mrgreen: :wink: !
Ma referam ca ai foarte multe varietati pt o colectie de Romania :wink: , sunt si unele foarte noi pe acolo si, cel mai important,sunt sanatoase si infloricioase !
 

manuela

Member
nutilepadat a spus:
Manu sa iti traiasca colectia ,superbaaaaaaaaaaaa,cate feluri ai :roll:
Cred ca am 50, dar nu le-am numarat pe bune! :wink: Mai astept altele cat de curand...dar, voi nu aveti sute de variati de violete sau ce mai stiu eu alte plante? :p

marean a spus:
Ma referam ca ai foarte multe varietati pt o colectie de Romania
Nu sunt chiar asa de multe Marean, Lucica are si mai multe, unele dintre ele chiar raritati, caci a avut sansa sa le gasesca mai usor decat mine...dar, lasa ca ma fac eu mare! :rofl:

Oricum, aviz amatorilor: nu concurez cu nimeni si nici nu intentionez sa fac din asta o afacere, poate voi reusi in timp ca scot banii pe care i-am bagat, ca sa pot cumpara alte varietati.
 

emeclau

Active Member
ai dreptate, Manuela , zilele astea am numarat peste 300 de varietati de violete :) si mai am vreo 40 de strepto :rofl: :rofl:
la primavara vreau neaparat si cateva kohlerii si cativa achi 8)
sa ne traiasca tuturor florile dragi si sa ne bucure cu cat mai multe flori! :D
imi plac foarte mult toate gesnaeriaceele , insa doar la violete , in special, si mai nou, si la streptocarpusi simt ca vibrez si ca mi-am gasit jumatatea :rofl: :rofl:
 
Sus