colectie gani

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Gani! :clap:
Ai o colectie minunata de hibi, bine ingrijiti si demna de toata invidia. :wink:
Am citit ca le aplici un anumit tratament:
"1. in urma unor taieri repetate, planta are aspect de pomisor compact, cu mai multe ramuri active. In acest moment are aproximativ 10 boboci in formare.

2. a fost ingrijita cu atentie, hranita cu ingrasamant organic si aclimatizata la conditiile din romania. In luna martie i-a fost schimbat ghiveciul si pamantul (cel mai bun existent acum in romania, marca Compo Sana), cu pietris alb la baza ghiveciului pentru o mai buna drenare.

3. tocmai a fost stropita cu o combinatie de solutii (ulei de neem, milbeknock) care garanteaza respingerea pe termen lung a principalilor daunatori ai hibiscusilor, musculita alba si paianjenul rosu. "
Pentru ca topicul a fost inchis nu am putut da quote.
Te rog, daca vrei sa ne detaliezi si noua aceste "tratamente".
1. Taierile la cat timp le-ai aplicat?
2. Ce ingrasamant ai folosit, denumirea si sursa de aprovizionare, concentratia, periodicitatea folosirii...etc.
3. Solutia contra daunatorilor cum ai folosit-o, proportia amestecului, periodicitatea si daca ai alternat si alte acaricide- insecticide sau numai cele specificate?
Sper ca nu este vreun secret. :astept:
Multumesc! :D
 

gani

Member
Avand in vedere ca traim in Romania, o taiere pe an ajunge, iar principala regula pe care am urmat-o (cel putin in cazul lui My Angel) a fost sa tai suficient de jos si intotdeauna deasupra unui "ochi" indreptat in afara, astfel incat viitoarea ramura sa "lateasca" coroana pe orizontala. In anii anteriori am taiat in noiembrie, dar de la anul o sa tai in februarie, pentru ca atunci e si cea mai buna perioada pentru propagare.

nu are rost sa-ti zic tipul de ingrasamant si nici concentratia si periodicitatea, pentru ca toate aceste detalii sunt precizate pe eticheta. Problema e ca ingrasamintele organice, din cate stiu eu, sunt aproape imposibil de gasit in romania, plus ca sunt foarte scumpe (te poti astepta la 80-150 de lei pe sticluta). Poti folosi ingrasaminte de la Advanced Nutrients, Atami, BioBizz, Canna etc. Nu exista niciun nutrient minune, oricum, dar cei organici categoric sunt mai sanatosi pentru plante.

acelasi lucru il spun despre solutiile contra daunatorilor: daca ajungi sa pui mana pe milbeknock, o sa stii si cum sa-l folosesti, pentru ca ai toate detaliile pe fiola. Eu am luat ultimele fiole de la o farmacie fitosanitara din bucuresti, dar e posibil sa dispara curand de pe piata, pentru ca produsul e japonez si productia a fost data peste cap dupa cutremur.

in ceea ce priveste periodicitatea, in cazurile fericite este de ajuns o pulverizare pe semestru. pe eticheta scrie ca poti repeta tratamentul la 50 de zile. Nu am alternat cu alte insecticide.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc!
Am sa tin cont de sfaturile tale si dau sfoara-n tara, chiar si-n lume, pentru ce nu gasesc prin Constanta. :D
Hibiscusi cat mai frumosi si deosebiti! :marfa:
 

gani

Member
da, de la hidroponica am luat si eu chiar acum, iar anul asta merg pe mana lui Iguana Juice Bloom. Arata ca naiba (si nu e indicat sa bagi nasul in bidon), dar e unul dintre cele mai laudati fertilizatori
 

gani

Member
Dupa doi ani in care a trebuit sa supravietuiasca unui inec (dna petrescu de la ap. 92 stie de ce :) ), paianjenilor si musculitelor, Ten Thirty Seven compenseaza de dimineata cu primele doua flori, deschise in acelasi timp :D

 
Sus