Colectie Dyayzh

D

dyayzh

Guest
Daca la inceput mi s-au parut foarte pretentioase, cand de fapt, era lipsa mea de experienta, acum pot sa ma laud cu un numar de circa 25 de orhidee de care sunt absolut atasata si pe care vreau incetul cu incetul sa o maresc cu specii din ce in ce mai "exotice"

http://good-times.webshots.com/album/560770027sESyPA
 
D

dyayzh

Guest
Iar nu am rezistat :oops:



Dupa 2 ani de esecuri si victorii, iti spun sincer: nu sunt greu de intretinut daca le gasesti echilibrul in udare :wink: Asta ar insemna udarea doar cand toata scoarta ori pamantul e uscat, nu doar la suprafata sau superficial
 

v.cristina

Active Member
draga dya, de ce nu ne povestesti ce greutati ai intampinat la inceputuri si cum ai reusit sa treci peste ele ca cine stie pe cine mai convingi sa se apuce ce de o noua colectie?? :wink: :wink:

ps!minunata colectie :)
 
D

dyayzh

Guest
In primul rand, multumesc mult pentru aprecieri :D
Cum am inceput eu cu orhideele :? Pai...din cauza doamnelor precum draga Cornelia, Iulia, Tina. Am vazut, am spus vreau si eu, m-am documentat, am cumparat. Problema e ca teoria o aveam dar practica m-a cam dat peste cap :cry:
La inceput le udam "ca la carte": scufundare, asteptare 30 minute, scuturare, scurgere, etc. Apoi s-au cam imnultit in timp rapid. Ca eu cand imi place ceva nu somez :rofl: Chestia cu scufundatul devenea de lunga durata si cu multa apa prin casa. Atunci am avut ideea stupida sa le adun in cada si sa le las in apa :rofl: 2 ore m-am chinuit sa recuperez scoarta din apa si oricum orhideele au ramas cam fara substrat :rofl: Greseala care am facut-o la inceput, a fost udarea. Cum se usca un pic la suprafata hop si eu cu canita de apa. Imediat putrezeau radacinile.
Acuma, ce sa spun :? Le ud cam la 7 zile, normal, cu stropitoarea. Daca observ cumva ca una s-a uscat mai repede o ud si eu mai devreme, ca nu sunt toate identice. Mai pierd si acuma cate una sau doua pe an, dar nu din vina mea :rofl: Alea nu vor sa traiasca...sunt sinucigase :wink:
Sunt usor de intretinut, zau si te rasplatesc cu flori minunate. Incearca cu mare incredere :D
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc Mosului Tina pentru cadoul acesta minunat

:rose:

 

Sash

Active Member
Dya sa te bucuri de noua frumusete si...nu zice hop pana nu sari :) apropo de miros... las-o un pic sa deschida ceva bobocei, sa se obisnuiasca la tine ca s-ar putea sa fie si parfumata. A mea a inceput sa raspandeasca parfum cam la 1 saptamana dupa ce am adus-o acasa. In plus parca Iulia spunea ca mirosul se simte mai bine inainte de ora 16:00.
 
D

dyayzh

Guest
Dupa 2 luni fara nici o orhidee noua, ii multumesc din tot sufletul Tinei pentru cattleya aceasta minunata pe care mi-am dorit-o foarte mult :oops:

 

sarselia

Active Member
Moderator
vaaaai ce de minuatii am vazut in albumul tau!

sa iti creasca si sa va bucurati de ele!

sunt superbe!
 

sarselia

Active Member
Moderator
stiu ca se ia microbul acesta al orhideelor dar il am de ceva vreme si eu.
si asta dinainte de a gasi acest forum...
asa ca si eu sunt o impatimita a lor....


:rofl:
 

Simonilela

Member
Buna, Dya! Sunt superbe orhideele tale. Sunt curioasa daca ai gasit in Iasi sau prin imprejurimi asa minunatii... la mine e cam slaba oferta si cum s-ar putea sa ajung pe acolo saptamana asta, poate mai mai „imbogatesc” cu noutati.
 

CristianG

Well-Known Member
dyayzh a spus:
Aceasta pare foarte cu chef de viata :D


Aceasta orhidee este superba....Nu prea am vazut nuanta asta, coloritul asta! Ai o bijuterie de orhidee.Sper sa te bucuri de ea mult timp de acum incolo.... 8)
 

CristianG

Well-Known Member
dyayzh a spus:
Ieri am gasit-o :oops:

Da,....,Ludisia.... Superba! Ma bucur ca ieri ai cumparat-o.Vreau sa iti spun ca ale mele cresc ca nebunele.... :rofl: Mai au cativa bobocei de deschis...Tin destul de mult florile.Nici acum nu am vazut vreo floricica ofilita in conditiile in care le-am achizitionat in luna decembrie 2009... :)
 
Sus