Colectie CristianG

Ciubotariu Alina

Active Member
Woooooow....atat am sa spun!:inlove: Maaaaaama....ce frumoase sunt. Mi-au inseninat ziua!!!
Eu am decat 5 phale. Din care vreo 3 au pierdut bobocii...in schimb am una alba de tine floarea vreo 3 luni. Are floarea imensa...dar a ramas cu un singur boboc care a deschis floarea. Nu am idee de ce.:banghead:.
Ma folosesc un pic de postul tau. Sper sa nu te superi:think:. Are cineva idee daca le pot scoate in vara asta la umbra in foisor? Mi-e mila de ele sa nu se bucure de vara ca mine.
Toate cele bune si la o colectie cat mai bogata.
 

CristianG

Well-Known Member
Woooooow....atat am sa spun!:inlove: Maaaaaama....ce frumoase sunt. Mi-au inseninat ziua!!!
Eu am decat 5 phale. Din care vreo 3 au pierdut bobocii...in schimb am una alba de tine floarea vreo 3 luni. Are floarea imensa...dar a ramas cu un singur boboc care a deschis floarea. Nu am idee de ce.:banghead:.
Ma folosesc un pic de postul tau. Sper sa nu te superi:think:. Are cineva idee daca le pot scoate in vara asta la umbra in foisor? Mi-e mila de ele sa nu se bucure de vara ca mine.
Toate cele bune si la o colectie cat mai bogata.
Mulțumesc, Alina! Mă bucur că ai și tu orhidee....Poți să scoți orhideele afară undeva unde nu este soare puternic și sa fie protejate de ploi...Oricum trebuie verificate din când în când să nu fie infestate de anumiți paraziți. O
zi excelentă să ai!
 

CristianG

Well-Known Member
Super. Bravo! Sunt superbe. Ti-am urmat sfatul si le-am adus si pe ale mele in foisor. Momentan sunt la scaldat.
Mulțumesc frumos! Orhideelor le place afară! Acum este și vară...Nu le lăsa în soare direct, în ploaie! Din când în când verifică să nu le infesteze acarienii, păduchii țestoși, purecii și alte animăluțe!
 

CristianG

Well-Known Member
Tipului astuia de orhidee nu au nevoie de pamant? Parca radacina e goala in acel suport transparent... Sa incerc si la phale sa le las dezbracate? :tavalit:
Nu au nevoie de substrat! Vanda, o să trăiască în vasul acela mulți ani de acum înainte! :) Poți să faci și cu phale la fel, să o pui într-un vas transparent și să o uzi cu apă necalcaroasă!
 
Sus