Colectie CristianG

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Cristian jos palaria!
Papucelul e superb si chiar mai rar vezi unul galben.
Cat despre Vande hmmmm nu mai am cuvinte.
Sunt MAGNIFICE!
Felicitari pentru ingrijirea lor impecabila si sa ai parte de ele muult,mult timp!
Intr-adevar cred ca e superb in camera ta acum.
:clap:
Si mie imi place galbiorul....Este una dintre cele mai longevive plante din casa de la mine. Se simte excelent. Ai vazut ce tufa exista in ghiveci? Cand am achizitionat planta erau 4 frunze....Cele patru frunze au murit....A facut flori planta mama si apoi a murit...Acum exista o tufa! Abia astept ca sa mai apara o alta tija cand ceilalti pui se vor face mari. Iata ca Papuceii pot sa infloreasca si vara nu numai iarna... :D
Despre Vanda ce pot sa iti spun....Toata ziua imi belesc ochii la ea mai ales ca are 12 boboci.Pana acum au inflorit 9. Este o adevarata sarbatoare in casa. Multa lume s-a perindat sa vada planta din vas. Isi fac cruce si pur si simplu raman fascinati de dimensiunea plantei....Nu le vine sa creada ca sta in vas si papa apa si putin ingrasamant.....Ador albastrul florilor.....Da, intr-adevar este sarbatoare, toata lumea se bucura.... :D Inclusiv noi de pe forum! :wink:
 

nely

Member
Cristian felicitari pt florile tale sunt superbe...iar vanda este deosebita , cred ca este sarbatoare la voi, nu ar putea fi altfel :wink:
Asemanatoare cu phala ta alba cu floare mare am si eu, anul trecut cind am luat-o avea 18 flori, acum astept...ma multumesc si cu mai putine :)
 

CristianG

Well-Known Member
Simonilela a spus:
Am ramas cu gura cascata! Sunt absolut minunate. Mai ales Vanda cea albastra...Nu pot sa cred ca e reala!
Acelasi senzatie am si eu...Nici mie nu-mi vine sa cred ca este reala. Am impresia ca este doar o gluma. Am senzatia ca visez. ....As vrea ca visul asta sa nu se termine niciodata... :)
 

anyny

Member
Cristian felicitari pt florile tale,pt devotamentul tau fata de orhidee :clap:
Vanda ta m-a imbolnavit, este absolut superba :visator:
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Cristian felicitari pt florile tale sunt superbe...iar vanda este deosebita , cred ca este sarbatoare la voi, nu ar putea fi altfel :wink:
Asemanatoare cu phala ta alba cu floare mare am si eu, anul trecut cind am luat-o avea 18 flori, acum astept...ma multumesc si cu mai putine :)
In fiecare zi este sarbatoare la mine in casa atata timp cat orhideea este inflorita. De fapt, este sarbatoare oricum....Florile sunt un dar pentru umanitate. Oh, atatea flori...Super! Succes in continuare in cresterea lor. :D
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
Cristian felicitari pt florile tale,pt devotamentul tau fata de orhidee :clap:
Vanda ta m-a imbolnavit, este absolut superba :visator:
Multumesc... :) Nu pot sa cresc plante doar asa de ochii lumii. Apoi nu imi place sa le chinui...Ma bucur ca iti place si tie Vanda...:)
 

Kati

Active Member
Cristian, m-ai innebunit cu Vanda ta! :visator: :salivat:
Sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca mereu asa frumos!
O intrebare: cat ii tin florile?
Si papucelul este frumos, dar Vanda... e Vanda :)
In ultima perioada m-am dilit de tot, iar visez numai la vande. De ce? O sa va spun peste vreo 1-2 saptamani... :giggle:
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Cristian, m-ai innebunit cu Vanda ta! :visator: :salivat:
Sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca mereu asa frumos!
O intrebare: cat ii tin florile?
Si papucelul este frumos, dar Vanda... e Vanda :)
In ultima perioada m-am dilit de tot, iar visez numai la vande. De ce? O sa va spun peste vreo 1-2 saptamani... :giggle:
Multumesc frumos! O luna si ceva tin florile....Oricum, depinde de mediul in care sunt crescute...Umiditate, aer, lumina....Viseaza in continuare vande pentru ca pana la urma, orice vis devine realitate. Sa inteleg ca acest vis se va implini peste 1-2 saptamani? :wink: :D
 

Kati

Active Member
CristianG a spus:
Viseaza in continuare vande pentru ca pana la urma, orice vis devine realitate. Sa inteleg ca acest vis se va implini peste 1-2 saptamani? :wink: :D
Sa stii ca la propriu am visat azi noapte numai vande.... :tavalit: Prea mult m-am holbat ieri pe e-bay la ele :)

Nuuu, peste 1-2 saptamani va voi putea spune in sfarsit ce e chestia aceea verde, pe care ati vazut-o si voi in poza. Eu deja as putea paria ce va fi, dar nu comentez inainte sa fiu sigura 100% :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Katiiiiii e oare ce cred eu ca va fi??
Ar fi foarte interesant sa infloreasca exact in locul in care a fost o alta tija.
Abia astept sa ne dai vestea cea mare!
 

CristianG

Well-Known Member
Kati, într-adevar ar fi o mare surpriza sa faca tija in acelasi loc. Am asteptat pana acum, asa ca inca doua saptamani de asteptat, nu reprezinta o problema pentru noi. :wink:
 

Kati

Active Member
:) :) :) :) Eu zic ca va fi tija. Sa-i mai fac o poza? Am zis ca va fac o surpriza mai incolo.... Dar decat sa mai astept atatea zile, mai bine v-o arat, voi stiti deja cum arata tija cand inca e micuta :wink:
De asta ma minunez si eu, cum de ar putea inflori in acelasi loc??? Hmmm
 

Kati

Active Member
Maine ii fac poza, dar o pun la topicul despre Vanda, ca sa nu acaparam topicul lui Cristian :D
 

CristianG

Well-Known Member
Update phalenopsis...Girafa reinflorita! Alti boboci, alte flori...

Update Vanda Pachara Delight...A inflorit toata tija! 12 flori.....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte frumoasa girafa...dar Vanda e splendida.
O adevarata bijuterie!
Sa iti traiasca si felicitari pentru ingrijirea lor ireprosabila!
:D
 
Sus