Colectie CristianG

CristianG

Well-Known Member
Frumoasa rau vanda...:visator:
Daca reusesc sa trec peste iarna in conditii bune cei doi phalaenopsis, si-i conving sa reinfloreasca, imi caut si eu o vanda.
Ha, ha...Știi cum este! Învățăm să creștem orhidee phalaenopsis, apoi trecem la nivelul următor: VANDA! Recunosc că mă descurc cu ele (am trei vande). Am una galbenă de vreo patru ani și nu mi-a înflorit niciodată. Foarte ciudat! Nici rădăcini nu îi cresc, doar frunze! Oricum nu le pot avea ani în șir...Este dificil de ținut în viață vande ani în șir. Faptul că încă mai am aceste orhidee de 3-4 ani....Este o performanță pentru mine! Au o problemă: ciuperca Fusarium care le poate ucide....Odată ce le-a prins ciuperca, slabe șanse să le mai poți salva! :(
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc pentru incurajare, pe mine ma cam sperie plantele cu radacinile la vedere...
La orhidee oare nu merge pentru fusarium ce se foloseste la legume? Solutie de Topsin 500sc, cu concentratie de 0,1%, se toarna 0,5l la radacina plantei afectate, si daca e infectia la inceput isi revine. Poate sa fie tinuta radacina in solutie o ora, de ex, la orhidee. Bine ca eu n-am problema asta, dar asa as incerca in caz ca...
 

CristianG

Well-Known Member
Multumesc pentru incurajare, pe mine ma cam sperie plantele cu radacinile la vedere...
La orhidee oare nu merge pentru fusarium ce se foloseste la legume? Solutie de Topsin 500sc, cu concentratie de 0,1%, se toarna 0,5l la radacina plantei afectate, si daca e infectia la inceput isi revine. Poate sa fie tinuta radacina in solutie o ora, de ex, la orhidee. Bine ca eu n-am problema asta, dar asa as incerca in caz ca...
Da, te sperie că te gândești că în apartemente nu pot să trăiască orhideele care nu se găsesc în substat. Nu știu, nu am încercat niciodată fusarium pentru legume! Am atașat un link de pe you tube, să vezi ce zice fata asta despre boala cruntă care poate lovi o vanda. Problema este că pur și simplu o distruge!
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/GpG3Hl9AvJY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> Boala poate să fie fatală! Vanda pierde toate frunzele și moare...Poate nu se întâmplă imediat, dar încet, încet......
 
Ultima editare:

CristianG

Well-Known Member

CristianG

Well-Known Member
Asta are si un nume Phalaenopsis Kaoda Twinkle Chocolate Drops. Foarte frumoasa si, pe deasupra, parfumata.
Imi place atat de mult, incat atunci and le-am descoperit mi-am cumparat doua.
Da? Ce tare faza...Și ce nume frumos are! :) Și tu i-ai simțit parfumul? Când o vezi ce cărnoasă este, o adori imediat chiar dacă nu are florile mari...Este misterioasă, elegantă și cu totul diferită decât celelalte orhidee phalaenopsis...Nu știu de ce, dar am sentimentul că florile vor ține mult.....:hug::inlove::h::h::h:
 
Sus