Colectie Carmen

bluegeannie

Member
Felicitari Carmenn - sunt absolut superbe hoyutzele tale.
Pot sa te intreb daca esti din Romania?

Cum ai reusit sa aduni atatea plantute diferite, ca la noi in tara nu prea am vazut sa se gaseasca.

Deocamdata am doar hoya carnosa in stapanire si ma intristeaza ca de 3 ani n-a-nflorit macar o data!!!

Pe langa orhidee, hoya raman preferatele mele de suflet. Voi incerca si eu cu timpul sa imi fac o colectie de plante preferate. Sper sa reusesc.
 

carmenn

Member
:D ce simpatica esti...da sunt si traiesc in Romania...si asta imi ocupa tot timpul, vorba cuiva... :rofl:
cum am reusit sa adun atatea specii ?
ei, cand am inceput sa adun informatii despre Hoya...nu m-am putut opri...am cautat mult pe net, intai poze cu speciile, apoi site-urile colectionarilor , pe care rand pe rand i-am contactat pt comenzi...
am descoperit apoi ebay-ul si tradera - site-uri cu licitatii , si cand am inceput sa achizitionez, m-am oprit mai greu...anul acesta am fost mai temperata cu achizitiile, in sensul ca n-am mai avut timp pentru a cauta specii, a face analize de calcul si comparatii ( unde ies mai ieftin, cum pot face plata , in cat timp vine comanda ) , si nici pentru a alerga pe la oficii postale dupa colete...
in plus e alta scara prioritatilor, si trebuie sa las loc in casa si pentru fiinte vii... :) nu doar pentru plante...
deci anul acesta cred ca am achizitionat maxim 10 exemplare...care includ atat plante mari cat si butasi...
Hoya ramane pasiunea mea si floarea preferata....la birou am doar specii de Hoya si in casa majoritatea sunt Hoya...insa trebuie sa le fac mai mult loc, sa le pregatesc o terasa inchisa, incalzita...
Acum nici nu e greu sa le achizitionezi...sunt deja atatea specii in tara incat aproape ca nu mai e cazul de comenzi externe...
Cu inflorirea, am inteles si eu ca au nevoie macar de 1 luna de repaos iarna pt a inflori...
in schimb, pot sa te sfatuiesc sa cauti informatiile necesare pe net, si la primavara sa urmaresti piata interna sau externa de butasi...cu siguranta vei gasi ceva ce sa-ti placa ...
succes :D :wink:
 
Sus