Colectie Carmen

carmenn

Member

o improvizatie de aranjament deocamdata cu linearis, bella, compacta regalis si kerrii.
Apoi o parte din butasi :

Stoneana :

diptera, sau vanuatuensis

cumingiana :

carnosa :


compacta :

fungii:

kerrii variegata:

pubicalyx silver pink:

Una din thompsonii

multiflora variegata :

Ar mai fi si altele, dar inca nu am actualizat pozele...
 

carmenn

Member
Multumesc, ce sa fac daca am facut asa o pasiune pentru Hoya...nu pot sa ma opresc... :D
Aici sunt doar o parte...am vreo 15 plante mature, din 11 specii diferite, iar restul pana la peste 55 ( nu mai stiu exact cati ), sunt butasi sau plante juvenile...
Va doresc si voua multe flori atat la Hoya cat si la altele.
 

paula

Member
bravo carmen pentru colectia ta de hoia , este minunata , pana a ma inscrie pe acest forum nici nu stiam ca sunt atatea specii de hoia , pe la noi nu este decat cea clasica si o stiam sub denumirea de lacrima Maicii Domnului .
felicitarii :clap:
 

Simona D.

Member
De la 50+ la 300+ nu e decat un pas , spor la treaba !!! :rofl:
Sa le iubesti mereu cum o faci acum si te vor rasplatii pe masura, sunt convinsa :)
 

miha

Member
Are dreptate Simona...mai e doar un pas...mic...mic... :wink: Superbe Carmen...sa creasca mari...si sa bem odata cafeaua sub bolta aia de hoya...pe care o visam... :oops:
 

Leanna

Member
Sa-ti traiasca si ne bucuri si noua ochii cu poze cind vor face flori!!!
Imi place mult aranjamentul :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmenn,ma bucur enorm si sincer pentru tine ca stiu ca de cind ai intrat pe acest forum ai dorit HOYA :)
Si iata ca visul tau incet si sigur prinde viata.............. :D

La cit mai multe si mai frumoase exemplareiti doresc din toata inima :!:
 

carmenn

Member
Sarumana, Doamna... :D
multumesc la fel...cu diferenta ca iti doresc sa ai plantele care iti plac si te bucura...eu asa am ramas fidela Hoyei...asta mi-a placut cel mai mult, in mod crescand, si nu ma plictisesc deloc de ea, ba chiar mereu descopar ceva nou , si bineinteles alte si alte specii pe care le pandesc sa le achizitionez...stau fac bugetul, stabilesc prioritati, si-mi gasesc motive sa-mi fac un cadou pt sufletul meu...
Toate florile sunt frumoase, dar nu toate reusesc sa-ti dea acea stare de relaxare si bucurie de care toti avem nevoie. Ei, fetelor, cand o gasiti...oricare ar fi, cultivati-o ( atat floarea cat si starea ). N-o sa regretati. :D
Si da, am cautat mult Hoya , am botezat aici prima mea Hoya, si am gasit multi oameni cu suflet mare care impartasesc aceeasi pasiune pentru Hoya ca si mine . A...si am gasit bineinteles furnizori de Hoya din lumea intreaga, colectionari si impatimiti, si sper sa ajung si eu odata ca si ei...pana atunci, mai invat. :D si visez :)
 

doina

Member
Este impresionanta colectia ta Carmen. Sa te bucuri de florile tale mereu , sa le acorzi dragostea ta si ele iti vor raspunde pe masura. :marfa: :marfa:
 

marean

Active Member
Stiam ca esti muscata de virusul asta,dar atatea plantute deosebite n-as fi zis ca sunt la tine-n casa...felicitari si la mai multe !
 

carmenn

Member
:D Virusul e deja cronic...iar plantele sunt mai multicele, vorba Ninei, si in continuare se aduna, asa ca nici vorba sa existe vreun remediu pentru boala asta...
Abia astept sa-mi soseasca ultima comanda, ca sa pregatesc bani pentru urmatoarea :rofl:
Si daca bucuria e atat de mare cand multe dintre ele sunt butasi, sau plante juvenile...ia sa ma intrebati cand vor fi mai mari si cu flori... :D
 
Sus