Colectie Caramell

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
CristianG a spus:
diana999 a spus:
Sunt superbe toate....dar dendro pe langa faptul ca e minunat, te imbata cu mirosul sau. miroase ca si nobile ?
sa-tzi traiasca :wink:
Este tot dendrobium nobile.Am mai vazut pe piata aceasta specie.Mirosul este superb. La mine nu a rezistat planta. Este o specie destul de pretentioasa. Ai grija la udare....De obicei specia poate sa aiba probleme la baza pseudobulbilor. Dupa cum ai vazut, sunt foarte subtiri in partea de jos si grosi in partea de sus.Apa este o problema daca este ceva mai multa....Nu se aclimatizeaza foarte usor in conditii de apartament... :D
Ai dreptate Cristian :D Eu vroiam sa intreb daca miroase la fel ca si al meu, dendro nobile white.La mine a rezistat cu brio 8)
Nu stiu daca ambele specii au parfum identic. Nu mai stiu....Am avut ambele specii...Cert este ca cel cu florile roz si cu centru portocaliu, este mai pretentios. Acesta este mult mai subtire la baza decat specia cu flori albe.Destul de pretentios de crescut in conditii de apartament... :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc pentru sfaturi, Cristian. Pana acum nu am avut deloc probleme cu vreun dendrobium si am peste 10 exemplare. Mie mi s-au parut plante foarte rezistente, mai usor de intretinut decat phalaenopsis.

Arselia, intr-adevar, dendrobiumii imi plac foarte mult, sunt plante splendide, care cu ingrijirea adecvata formeaza buchete de flori superbe. Din pacate florile nu tin la fel de mult precum cele de phalaenopsis, si sunt mult mai sensibile la curentii de aer.

Ioana, ultimele orhidee achizitionate le-am dus direct la birou, motiv pentru care nu am mai avut posibilitatea sa ii pozez afara :). Legat de cascade, am inteles ca numai anumite phale pot forma cascade: cele care sunt selectionate /modificate genetic astfel incat sa aiba cel putin 12 flori pe o aceeasi tija. Cum orhideea roz nu face parte dintr-o astfel de selectie, va tine de noroc daca la anul va inflori la fel de bogat sau tija de acum este doar o intamplare. Tijele lungi si cu multe flori se directioneaza cu atentie pe o sarma pentru a "curge" frumos.

Phal. cascada originale sunt mai scumpe decat cele normale. Eu am 3 astfel de plante de culoare alba, la care, pentru ca nu m-am indurat sa le tai tija initiala au inflorit pana acum de cate 3 ori pe tija veche, pana la epuizarea ei. Abia anul acesta sper sa faca tije noi si le astept cu foarte mare nerabdare.
 

mikiduzza

Member
Caramell, ca de obicei imi incanti privirea cu florile tale minunate! :visator:
Cea grena e interesanta, fata e o culoare inchisa, si spatele culoare mai deschisa....tare frumoase sunt :indragostit:
Felicitari! :giggle:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunate Carmen!
Intr-adevar in ceea ce le priveste ai cam tras chiulul...
Chiar vroiam sa te intreb ce iti mai fac cele din comanda de anul trecut.Ale mele cateva sunt ok insa am una care stagneaza de o bucata mare de timp...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc! Intr-adevar, le-am cam abandonat in ultima perioada, dar ele si-a vazut singure de inflorit...

Arselia, nemtoaicele sunt bine insa niciuna nu da semne ca ar vrea sa infloreasca... Si inca imi pare rau dupa aeragis... insa la cat era de mica, avea prea putine sanse in conditiile pe care le putem oferi noi. :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooof te cred!
Nici la mine nu sunt semne de inflorire.Nici macar Phal.Amboiensis care are o ditamai tija nu face nimic.Isi dezvolta linistita radacinile si frunzele insa de inflorit absolut nimic.
Nu stiu de ce dar nimeni dintre cele care au mai comandat nu a avut lucruri bune de spus legat de orhidee.
:(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dendrobium Chrysotoxum, si-a deschis florile chiar in ziua Botezului baietelului meu:

 

mikiduzza

Member
Desi nu pre-mi place culoarea galbena...asta este una frumoasa, intensa, nu mai vorbesc de forma florilor.. :visator:
Felicitari pentru floare si baietel :giggle:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Dendrobium Chrysotoxum, si-a deschis florile chiar in ziua Botezului baietelului meu:

MINUNAT si mai ales cat de frumos ca s-au deschis florile in pragul botezului.
Sa traiasca cel mic si sa le mearga bine si florilor!
 

lelia

Well-Known Member
Foarte frumos !!! :visator:
Sa-ti traiasca printisorul ,sa fiti sanatosi si s-aveti parte numai bucurii !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc mult, atat pentru urarile pentru cel mic, cat si pentru cele legate de orhidee. :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super phala.Iar vanilica vad ca s-a luuungit de numa'
Uite ca mie nu mi-a inflorit inca nicio orhidee din comanda de la Schwerter iar tu deja ai 2.Si Doina se plangea la un moment dat ca nici ale ei nu merg de minune.
Asa ca FELICITARI ca tu le-ai gasit secretul! :D :D :D :D :D
 

lelia

Well-Known Member
Doamne,cat e de frumoasa !!! :visator: Florile sunt deosebite iar albul ,stralucitor !
Sa te bucuri de ele ,sunt minunate !
 
Sus