Colectie Caramell

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, ferestrele vestice nu ar fi recomandate pentru orhidee pentru ca bate mai mult soarele in ele. Asta teoretic, pentru ca practic, eu nu am constatat decat ca se usuca ceva mai repede substratul, insa orhideele o duc foarte bine.

Ma bucur ca ai descoperit ca frumoasa ta phale. e parfumata. Nici ale mele nu au un miros puternic, este ceva delicat, abia sesizabil.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Da, ferestrele vestice nu ar fi recomandate pentru orhidee pentru ca bate mai mult soarele in ele. Asta teoretic, pentru ca practic, eu nu am constatat decat ca se usuca ceva mai repede substratul, insa orhideele o duc foarte bine.

Ma bucur ca ai descoperit ca frumoasa ta phale. e parfumata. Nici ale mele nu au un miros puternic, este ceva delicat, abia sesizabil.
Asa este.....Unele au un parfum finut!
Din cauza soarelui puternic, frunzele se pot arde, ingalbenii....Si durata de viata a florilor este mai scurta. :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, asa este. Insa anul trecut am avut mai multe orhidee ce frunze arse de soare pe pervazul unei ferestre estice, nicidecun la cea vestica. Asa ca totul depinde de mai multi factori.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Da, asa este. Insa anul trecut am avut mai multe orhidee ce frunze arse de soare pe pervazul unei ferestre estice, nicidecun la cea vestica. Asa ca totul depinde de mai multi factori.
Orice este posibil...In orice caz, pentru phalenopsis si nu numai, soarele reprezinta un dusman la un moment dat. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ultimele achizitii:

Polka dots (care deja si-a gasit o noua stapana :D)


Un dendro nobile extrem de placut parfumat, cu flori mov inchis (mai inchise decat apar in poza) si petale pline, carnoase:


Phal. Sorteerkleur cu 2 axisuri:


Si Phal. Atlantis Rose donker care are 12 flori/boboci pe tija si sper sa o pot forma cascada la urmatoarea inflorire.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:visator: :visator:
Carmen!Intr-adevar asa cum ai zis isi merita fiecare banut pentru ca sunt superbe.
Pe mine m-a cucerit Sorteerkleur.
Sa iti traiasca si sa te bucure de cat mai multe flori!
 

Kati

Active Member
Bravo! Minunate toate, si foarte speciale - in comparatie cu ce se gaseste la noi prin magazine. Si mie Sorteerkleur mi-a placut cel mai mult.
 

nely

Member
Felicitari Caramell, sunt superbe toate orhideele tale, mult noroc cu ele in continuare.
 

mymo

Active Member
Minunate,minunate!
Mie Polka imi place cel mai mult :giggle: dar n-as zice nu nici la Sorteerkleur.
Sa te bucuri de ele Carmen si....MULTUMESC :rose:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc tuturor pentru aprecieri. :rose:
Sorteerkleur este deosebita, si pentru mine a fost prima oara cand am vazut o astfel de combinatie de culori. Florile sunt insa micute, cam jumatate cat sunt cele de la Polka Dots sau Rose Donker.

Eu trebuie sa recunosc ca am o mai mare slabiciune pentru acel dendro nobile, poate si pentru ca am ocazia sa ma bucur aievea de el. :D Este foarte deosebit de orice dendro vazut pana acum; este pentru prima oara cand vad un dendrobium cu flori cerate asa cum doar la phale am mai intalnit. Iar parfumul...:visator: nimeni nu ii poate rezista. I-am stabilit locatia definitiva in biroul de la serviciu si pe langa faptul ca a atras toate privirile colegilor mi-a parfumat intregul birou. :indragostit:
 

diana999

Active Member
Sunt superbe toate....dar dendro pe langa faptul ca e minunat, te imbata cu mirosul sau. miroase ca si nobile ?
sa-tzi traiasca :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc! :D
Eu am intalnit 2 tipuri de parfumuri la dendro nobile, unul foarte placut si unul ceva mai tare si intepator, care nu m-a atras si am preferat sa nu cumpar planta respectiva.

Dendro acesta are varianta aceea placuta de parfum a lui dendro nobile, insa este mult mai puternic decat am simtit la alte plante. Chiar si in magazin, la cat de mare era sala acelea de tip supermarket, i-am simtit parfumul de la cativa metri si nu i-am putut rezista. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma gandeam ca si din discutiile noastre si din cele postate de tine,tu esti indragostita de Dendrobium.
Sa stii ca esti printre putinele persoane pe care le cunosc si care le apreciaza la adevarata lor valoare.Si mie imi plac (nu asa ca tie) dar cum le-am chinuit pana le-am gasit un loc in care sa le mearga,am ales altele care sa imi mearga la inima.
Asa ca felicitari inca o data pentru alegerile facute si sa le mearga de minune la toate!
 

IoanaTweety

Active Member
Caramell, draga me, dar cum de nu le-ai mai dus in iarba...Oricum superbe.

Vroiam sa te intreb, ai spus la cea mov "sper sa o pot forma cascada la urmatoarea inflorire. " Cum ai sa faci asta? :D
 

Edelweiss

Active Member
Se agata :D
E planta epifita si in mod normal tija cu flori atarna in jos , noi o sustinem cu betisor si agrafa.

Felicitari pt plantuta! E tare deosebita! :D
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
Sunt superbe toate....dar dendro pe langa faptul ca e minunat, te imbata cu mirosul sau. miroase ca si nobile ?
sa-tzi traiasca :wink:
Este tot dendrobium nobile.Am mai vazut pe piata aceasta specie.Mirosul este superb. La mine nu a rezistat planta. Este o specie destul de pretentioasa. Ai grija la udare....De obicei specia poate sa aiba probleme la baza pseudobulbilor. Dupa cum ai vazut, sunt foarte subtiri in partea de jos si grosi in partea de sus.Apa este o problema daca este ceva mai multa....Nu se aclimatizeaza foarte usor in conditii de apartament... :D
 

diana999

Active Member
CristianG a spus:
diana999 a spus:
Sunt superbe toate....dar dendro pe langa faptul ca e minunat, te imbata cu mirosul sau. miroase ca si nobile ?
sa-tzi traiasca :wink:
Este tot dendrobium nobile.Am mai vazut pe piata aceasta specie.Mirosul este superb. La mine nu a rezistat planta. Este o specie destul de pretentioasa. Ai grija la udare....De obicei specia poate sa aiba probleme la baza pseudobulbilor. Dupa cum ai vazut, sunt foarte subtiri in partea de jos si grosi in partea de sus.Apa este o problema daca este ceva mai multa....Nu se aclimatizeaza foarte usor in conditii de apartament... :D
Ai dreptate Cristian :D Eu vroiam sa intreb daca miroase la fel ca si al meu, dendro nobile white.La mine a rezistat cu brio 8)
 
Sus