Codul bunelor maniere - parcuri, rezervatii naturale

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
M-am gandit ca n-ar fi rau sa dezbatem putin ce este permis, ce trebuie sa facem atunci cand vizitam rezervatii naturale sau parcuri publice. Ce va place, ce nu va place la ceea ce fac altii in jurul vostru? Care este comportamentul decent, responsabil in astfel de locuri? Care sunt lucrurile exagerate, impuse prin lege, si pe care le considerati inutile?
Haideti sa ne lamurim si sa bifam "asa da" si "asa nu":

O sa incep eu - nu-mi place sa vad mucuri de tigari aruncate pe jos sau, mai rau, in apa (si ma gandesc aici la plimbarile cu barca in Delta, de ex.). Daca vorbim de parcuri cred ca in ultima vreme au aparut si la noi cosurile de gunoi...cat despre rezervatii naturale nici nu mai are sens sa dezbatem....
Nu aruncati cu pietre si nu va ganditi ca sunt nefumatoare; adevarat, de cateva luni nu mai fumez insa am avut acest obicei timp de foarte multi ani (jumatate din viata :rofl: si mi-am corectat obiceiul de a arunca mucurile de tigari pe jos in ultimii 5-6 ani. Recunosc ca am facut-o doar pentru ca atunci cand mergeam afara, in strainatate, aveam grija sa nu ma comport necivilizat asa incat mi-am impus sa fac lucrul asta si acasa.
Deci??
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Corect.In anii '75- '80 cind am fost prima oara in Germania m-a surprins faptul ca strazile erau curate...Mi se povestise dar nu credeam.Nici un muc de tigara pe jos ,nici unul ........de atunci (desi la noi nu erau cosuri pentru asa ceva :mrgreen: ) nu am mai indraznit sa fac gestul acesta .Ba mai mult ma ratoiam la cei care indrazneau.Dar..........cu o floare nu s-a facut primavara.Sa mai spun ca acum se arunca mucurile pe geamul masinii in mers? :x
Dar de ambalaje?Ce sa mai spunem?Pe unde vrei si nu vrei gasesti aruncate hirtiile de la te miri ce.Daca fiecare dintre noi ar fi responsabil pentru aceste mici gesturi......sau ar face observatie ( cu frumosul evident) celor care practica lucrul acesta 8) .Bucurestiul(eu la el ma refer fiindca pe el il cunosc cel mai bine) este murdar tot datorita noua si lipsei de educatie :( .Si aici ma refer la parcuri evident fiindca la acest capitol suntem :D
 
A

Anonymous

Guest
n-am inteles de ce arunca tzigarile pe jos si ambalajele,mashinile sunt dotate cu scrumiere
si pungi de plastic slava domnului sunt inca pe toate drumurile
nu-i asha de greu sa pui ambalajele si si sa scuture scrumiera in punga si cand iese din mashina sa o puna la primul cosh intalnit
de......daca nu matura nimeni dupa ei nu se simt importantzi"bisnitzari" ca buisnessmani oha
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa este, aveti dreptate....
Eu ma gandeam si la faze de genul - mergi in Poiana Narciselor si vezi ca se-apuca diversi sa culeaga buchetele pentru amintire sau se plimba prin Delta cu barca (asta chiar nu pot s-o uit, se vede ca m-a marcat), beau o bere si cutia o arunca direct in apa...

Si ca atitudine pozitiva, de data asta a autoritatilor - am remarcat ca in afara nu este interzis accesul pe iarba. In Gradina Botanica din Londra veneau, ca si la noi, de altfel, mamici cu copii si carucioare si copiii se jucau prin iarba...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
eu azi am o problema: am fost iar in drumetie in Bucegi si, oameni buni, nu mai suport mizeria!!!!
Traseul de azi a fost super-usor (eram cu copii mici, etc) deci am mers la Cascada Urlatoarea din Busteni. Mizerie, peturi, ambalaje aruncate la tot pasul pe drum. Marcaje cu "zona ecologizata"- imi inchipui cum era daca nu era ecologizata...gratare pe malul apei langa telecabina...mizerie...
Dar cel mai rau m-au infuriat un grup de adolescenti care coborau din padure cu braduti luati cu radacina, ferigi, etc...de ce?
DE CE SA OMORI UN COPAC, DE CE SA-L IEI DIN PADURE SI SA-L PLANTEZI IN CURTEA TA CAND NU COSTA O AVERE SA-L CUMPERI????? Daca toti am face la fel, unde am ajunge?
In Romania in general domeniu public = locul nimanui, de unde pot sa iau ce vreau si cand vreau.
 
Sus