Cocotierul - Cocos nucifera

cataliny

Member
Dupa ce i-am facut "autopsia" , am constatat ca a putrezit frunza principala la baza ghiveciului dar radacinile erau in stare excelenta. Il udam odata la o saptamana dar probabil consuma mult mai putin decat ii ofeream mai ales ca atunci cand l-am luat avea un ghiveci cat nuca si am hotarat sa-l schimb cu unul mult mai mare ( sa fie) in ideea ca nu se mai rastoarna usor si il ud si mai rar. Si daca ma gandesc bine ca este de fapt o Areca, trag concluzia ca apa l-a terminat :( asa ca atentie cu apa.
 

isabella

Active Member
Elf_a , imi pare rau de nereusitele tale :( insa multe dintre noi am patit ca tine. Ingrijim florile cat de bine putem si ele ne parasesc , e normal sa fim necajite insa nu ceda, incearca cu alte tipuri de flori ...Am observat ca la mine sunt unele care merg minunat si unele care lasa de dorit asa ca m-am axat pe cele care merg bine si le place climatul din casa mea, din celelalte nu mai achizitionez :D
 
cocosu' meu a murit...dutch production...imi pare rau.nu stiu ce sa fac....parca as mai incerca.tare frumos era cand l-am cumparat...
 

Cornel

Member
O intrebare pentru toata lumea: cocosiii vostri sunt din nuca sau cumparati?
Am impresia ca sunt cumparati. A reusit cineva din nuca?
 
si-al meu a fost cumparat de la real.....dar a murit.anu' trecut am adus o nuca de cocos care era "incoltita" avand un "vrej" (frunze) de vreo 30cm...dupa ce m-am chinuit s-o car pe avion, prin bagaj.....s-a uscat...deci se pare ca "...baetzii nare noroc".
 
Sus