Cobaea & Ipomea

Floria

Active Member
Nick, ma rog pentru tine sa-ti infloreasca intens, sa vad si eu pozele !
Eu nu am mai gasit nici semintele in pamant, le-am inebunit cu efectul de sera si au putrezit. Anul viitor le voi pune in nisip.
 

mymo

Active Member
Incep sa rasara plantutele de ipomoea,semintele sunt din comanda comuna din America :D
Voi cum stati?

 

ira

Member
mymo a spus:
Incep sa rasara plantutele de ipomoea,semintele sunt din comanda comuna din America :D
Voi cum stati?

Bravo mymo
Ale mele seminte nu vor sa germineze :x Si asta pt ca nu stiu unde am pus .....semintele :cry: :cry: :cry: :cry: Atat de uituca sunt ca nu le mai gasesc. :oops:
 

iris

Active Member
:) Bravo mymo. Eu inca nu le-am semanat mi-am zis ca vor creste prea repede la caldurica din casa si afara nu mai stiu ce anotimp e . De o saptamana ploua zilnic si e un vant :aoleu: . Mai astept cateva zile apoi le pun la treaba sper sa-mi germineze repede. Tu cum ai procedat cu semintele le-ai tinut inainte de-a le semana cateva ore in apa sau nu?
 

mymo

Active Member
Da,le-am tinut cam 24 ore in apa calda,am schimbat apa destul de des.Unele dintre ele incoltisera in apa :D
Bafta!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
iris a spus:
:) Bravo mymo. Eu inca nu le-am semanat mi-am zis ca vor creste prea repede la caldurica din casa si afara nu mai stiu ce anotimp e .
Exact asta am patit eu - m-am grabit sa le sadesc, au crescut ca nebunele si acum am doua ghivece cu plante cam de 40 cm pe care nu pot sa le duc afara ca e prea frig.
Ele, dragutele, au facut si bobocei asa ca o sa le vad inflorite in curand.
Daca s-o mai potoli frigul si vantul, le scot sa le calesc zilele urmatoare
 

elipopa

Active Member
am pus si eu patru seminte, ca atatea au fost intr-un plic si au rasarit toate!
le-am pus de la jumatatea lui martie in ghivece mici, cate doua in ghiveci, direct afara, nu credeam ca va iesi ceva, am ramas surprinsa acum o saptamana cand am vazut ca au rasarit toate!
acum le mai las putin si o sa le mut intr-un ghiveci mai mare!
 

presco

Active Member
M-am molipsit si eu de la voi si am pus si eu vreo 10 seminte de cobaea si cateva de Thunbergia alata intr-o ladita. E cam tarziu dar nu m-am putut abtine! :)
 

Floria

Active Member
Ce face Cobaea voastra ? Nick, ale mele au murit amandoua dupa ce au ajuns la 50 cm inaltime :cry: Nu le-a placut in gradina mea mai mult.
 
Sus