Cobaea & Ipomea

Floria

Active Member
Ce bine ca au rasarit ! cum ai scris asta, m-am dus repede sa vad cand le-ai pus la germinat. Tu le-ai pus cu o saptamana inaintea mea , asa ca mai am de asteptat o saptamana. Acum a rasarit doar un fir subtirel din 19 seminte.
 

nick1971

Active Member
ce am descoperit azi la 2 dintre plantele rasarite :oops:
fiind plate ar fi trebuit sa le pun culcate, eu le-am pus in banutzi fara sa tin cont de pozitie. 2 in loc de frunze aveau mustati, asa ca m-am riscat cu una, am desfacut banutzul si ce iesise era radacina si frunzele erau in samanta cu capul in jos :oops: am desfacut usor samanta si am pus-o la loc in pozitia in care trebuia, sper sa nu se fi suparat pe mine ca am deranjat-o :rugaciune:
 

nick1971

Active Member
nu s-a suparat pe mine ca am pus-o la locul ei :)
si revin cu pozele promise

in asta se vede mustacioasa :rofl:
 

Floria

Active Member
Este musai sa-l intorci si pe celalat ca in mod sigur este foarte suparat ca l-ai pus cu susul in jos :rofl:
 

Floria

Active Member
Ce ciudatenie si cu plantele astea ! la mine inca nu misca nimic, mai astept eu dar o sa ne prinda toamna fara flori. Cel putin este bine ca voi vedea la tine daca noi nu reusim.
 

nick1971

Active Member
cate seminte ai? eu la 20 m-am riscat sa scormon una cand a zis cineva ca au putrezit, macar sa vezi ce fac
 

Floria

Active Member
Am 19 seminte , am luat 4 pachete, in 3 am gasit cate 5 seminte in al patrulea erau doar 4 seminte. M-au tras in piept cu o samanta :rofl:
Sa stii ca maine dimineata voi scormoni sa vad ce fac ei acolo.
 

George

Member
Mie din 14 seminte nu mi-a germinat nici macar una :( Le-am verificat pe cele puse in banuti si erau clocite, acum le astept cele puse in perlit cu turba, sper ca macar una sa iasa .
 

nick1971

Active Member
George a spus:
Mie din 14 seminte nu mi-a germinat nici macar una :( Le-am verificat pe cele puse in banuti si erau clocite, acum le astept cele puse in perlit cu turba, sper ca macar una sa iasa .
le-ai pus in banutzii de la blondy? eu in aia am pus. si semintele sunt din aceeasi sursa cu a mea?
 

elenafles

Active Member
Dupa esecul total cu semintele din banutii de turba,am pus 5 seminte in servetel umed si le-am urmarit zilnic in speranta ca poate,poate iese ceva.
Acelasi rezultat.Dupa 5 zile am constatat ca si astea sunt putrezite. :cry:

In concluzie:nu are rost sa mai insist.Mai am 5 seminte pe care le voi pune direct in gradina si ce-o fi sa fie :?
 

alfa

Active Member
Dar ce seminte ati avut? de la ce producator? Eu anul trecut le-am avut de la Kiepenkerl si au germinat fara probleme.
 

George

Member
Gata, am intrat si eu in randul oamenilor, am doua plantute de cobaea :D Asta doar datorita lui Nick :hug:
 
Sus