Cobaea & Ipomea

belisima

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Frumoasa foc, pacat ca infloreste atit de tirziu si nu ne putem bucura de ea cit am vrea :D ...
:mrgreen: :oops: sper sa nu spun o prostie...as incerca sa seman cobea mai devreme ,astfel incat (daca am norocul sa rasara vreuna) sa infloreasca mai devreme in gradina!ma gandesc sa o tin la fereastra din dormitor...
 

nick1971

Active Member
mie mi-a trecut cu cobaea, dupa ce am avut succes cu germinarea, din cate am avut doar una a facut o floare, e foarte frumoasa dar tare pretentioasa, cred ca nu-i de zona noastra
 

elenafles

Active Member
belisima a spus:
:oops: sper sa nu spun o prostie...as incerca sa seman cobea mai devreme ,astfel incat (daca am norocul sa rasara vreuna) sa infloreasca mai devreme in gradina!ma gandesc sa o tin la fereastra din dormitor...
Iti doresc succes ca eu am avut un esec total anul trecut desi le-am semanat devreme si le-am tinut la caldura. :(
 

belisima

Well-Known Member
gata, am luat un plic in care am gasit 4(patru) seminte :( aratcam seci,asa trebuie?le-am pus in apa pana maine ,tineti-mi pumnii!!
 

belisima

Well-Known Member
belisima a spus:
gata, am luat un plic in care am gasit 4(patru) seminte :( aratcam seci,asa trebuie?le-am pus in apa pana maine ,tineti-mi pumnii!!
nu m-a rabdat si am scormonit dupa ele,am gasit o samanta cu un mugurel alb... :mrgreen: sper sa vad flori de cobea in gradinamea la vara!!!
 

belisima

Well-Known Member
presco a spus:
Eu inca nu am gasit seminte. Anul trecut am luat de la Praktiker si nu a incoltit niciuna.
cobea mea ar fi avut rata de incoltire 100% daca nu m-ar fi impins :evil: sa le zgandar ,si la una cred ca i-am rupt varful ca vad ca nu mai creste ,asa ca am 3 ,au cam 3 centimetri...nu ma asteptam sa rasara ,ssi repede si toate! :D semintele au fost de la starsem
 

presco

Active Member
Merci dar pe langa astea trebuie sa mai pun si altele si bugetul meu pentru plante e depasit de mult. Am sa mai caut prin oras. Trebuie sa aduca pe undeva. :D
 
Sus