coacaz

isabella

Active Member
Am cumparat si eu un lastar de coacaz rosu, am vrut sa cumpar si negru insa nu aveau . Am facut un tratament pentru alergie timp de 3 luni anul trecut , cu extract din mugur de coacaz negru si ma gandeam ca daca voi gasi de plantat si negru ma va ajuta la alergie :D
Cel rosu l-am plantat la loc insorit, conform instructiunilor de pe ambalaj insa nu l-am acoperit. Trebuie sa il acopar ?
 
A

Anonymous

Guest
victoria a spus:
Nici nu stiam ca exista coacaz alb.Minunat.
Am si eu unul negru si prima data l-am plantat langa gard unde era umbra.Cand am vazut ca nu mai creste,l-am mutat la soare asta toamna.Acum inca nu l-am dezvelit.Cand se mai incalzeste il scot la lumina si va spun cum a trecut peste iarna.
in albumul tau ai o poza zici ca e crin,nu cumva face flori portocalii,asha jur imprejurul tijei?
planta care nu stii cum se numeste....e mixandra ,dupa parea mea(dupa prezentare"
 

iogamac

Member
am primit si eu 3 tufe de coacaz cu radacini, le-am pus in pamant asta toamna, nu le-am tuns si sunt pline de flori...cred ca sunt din cei medii. o sa le fac poze maine.
 

ana popa

Member
Are cineva coacaz rosu in ghiveci? Am citit o oferta si scria la coacazul rosu cu trunchi ca se poate tine in ghiveci. As incerca cu unul la primavara, si as dori sa stiu daca intradevar merge, sa nu-l chinui numai.
 

Mosu Tuti

New Member
Buna ziua. Stimata doamna Ana Aopa, eu stau la munte, acum deabea voi taia lastarii de coacaze, la noi se numesc Ribisle. Voi cauta cativa lastari. Poate voi reusii sa ii inradacinez. Daca reusesc, va comunic.
Eu nu prea stiu sa ii tai, dar lastari cred ca am vazut. Nu stiu daca crengutele taiate mai pot face radacini. Sa speram. La noi se face vin, lichior si dulceata. Mosu Tuti.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu am reusit,i-am tinut in pamant amestecat cu nisip,umezit mereu si din primavara pana-n toamna s-au inradacinat.
 

maxie

Member
Mihai,coacazul alb cere conditii speciale de intretinere ?Daca stii un furnizor ,spune-mi si mie.In toamna vreau sa plantez cativa arbusti fructiferi si chiar nu am vazut pe nicaieri pana acum.Multumesc.
 

valentyna

Member
eu am coacaz rosu ,alb si negru.cel alb si cel negru nu prea sunt productivi.i-am plantat primavara trecuta.au dat rod si anul trecut.intradevar cel alb si cel negru e mai pretentios :)
 
si eu am coacaz negru si rosu....din intamplare s-a rupt o crenguta si fiindca nu m-am indurat s-o arunc la gunoi am bagat-o in pamant si i-am pus putina apa,dupa care am cam uitat de ea.dupa cateva saptamani mi-am adus aminte de crenguta si cand am vazut-o nu mi-a venit sa cred cat de bine s-a prins.
deci incercati si veti reusi....
 
Sus