Coacaz negru, rosu - Ribes nigrum, Ribes rubrum

ghia_don

Active Member
Sa stiti ca mie, coacazele negre imi plac mai mult decit cele rosii...au pe linga acreala care-mi strepezeste dintii :rofl: , o aroma deosebita...
Cele rosii sint acrisoare si atit...
Chiar azi am ciugulit ultimele fructe .
 

happy

Well-Known Member
Sa faceti cu coacaze negre si visine in combinatie, coco-visinata ,are un gust deosebit! :D Din pacate eu mi-am baut portia de alcool pe viata,las pe altii sa se drogheze! :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Sunt nemaipomenit de bune,nu te mai pupa nimeni o luna dupa ce manaci coacaze negre! :rofl: :rofl: :rofl: Oricum prefer coacazele si zmeura direct din lan! :D
 

IZA

Active Member
Are si mama cateva tufe : negre, rosii , albe.
Cele negre au cel mai mare continut de vitamina C dintre toate fructele. Asa am citit undeva. Si noi trebuie sa le culegem. Am facut jeleu si este extraordinar de bun !!! In dulceata se simt semintele si mai raman intre dinti. :rofl: .
 

maxie

Member
Coacazii negrii si rosii se tund acum primavara? Sunt unii de anul 2 si unii de anul 3 .Ar trebui facut ceva in mod special pentru ei ( pamant cu pH special,umbra,udat mai mult) ?
 

gowriel

Member
salutare! Am in curtea de acasa din oras, 5 tufe de coacaz rosu si 5 de coacaz negru cumparate de pe net! Ce-i drept, coacazul negru a crescut mult mai viguros si face foarte multe fructe(se lasa crengile/tulpinile cu totul cand sunt aproape coapte).
Cocazul rosu e mai "timid" dar face si el multe fructe;n-a crescut la fel de mare precum coacazul negru! Au vreo 6-7 ani de cand sunt plantati! Fac si acum foarte multe fructe! De vis bobitele alea rosii sau negre! :visator:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In general coacazul negru fructifica mai bogat decat cel alb si cel rosu. La mine in gradina, chiar si cel alb fructifica mai bine ca cel rosu.
 

gowriel

Member
daca ar fi dupa mine si limba mea, ar trebui sa fie inversa situatia! Coacazele rosii sunt mult mai bune/gustoase decat cele negre!Pana si graurii se duc intai la cei rosii si dupa gusta si din cei negri! Coacaz alb n-am mancat niciodata(spre rusinea mea...). da' poate nu-i tarziu s-o fac si p-asta! :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La fel si eu, prefer coacazele rosii si albe. De cele negre ma ating rar, desi am inteles ca ar avea mai multe calitati terapeutice. La mine stiu sigur ca repulsia fata de coacazele negre vine din copilarie, in perioada cand ne duceau la practica la cules de coacaze negre. Si am mancat pana mi s-a acrit de ele :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
De cele negre ma ating rar, desi am inteles ca ar avea mai multe calitati terapeutice
Pai fa-le si tu terci si pune pe ele niste miere si ai scapat de acreala! ;-) Eu asa fac cu chestiile acre care zice-se ca-s tare sanatoase da' nu prea-ti vine sa le mananci :D
 

laural

Well-Known Member
Din coacaze negre se face un super vin ;-). Nu stiu reteta, dar stiu ca facea bunicul meu si imi placea teribil.
 

gowriel

Member
@laural EU? alcool? neah, nu mai servesc de mult timp! Nu vad sensul/logica! Mai bine le mananc proaspete!
Si asta le recomand tuturor! Alcoolul distruge creierul INCET DA' SIGUR!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu nu as fi chiar asa drastic. Vinul, mai ales de coacaze e un medicament. Excesul de alcool distruge, luat ca medicament... un pahar pe saptamina nu cred ca distruge, din contra. Vinul sau tzuica sint niste solventi excelenti pentru unele din principiile active din plante ca atare vinul de plante si/sau tinctura pot fi foarte utile. Ideea e ca trebuie luate ca medicamente si nu sa devina metehne.

@laural EU? alcool? neah, nu mai servesc de mult timp! Nu vad sensul/logica! Mai bine le mananc proaspete!
Si asta le recomand tuturor! Alcoolul distruge creierul INCET DA' SIGUR!
 

gowriel

Member
:gandit: Inseamna ca-mi ajunge alcoolul din tincturi! :party: Serios vorbind, am vazut/am prieteni distrusi de alcool, tigari si "altele" ce nu trebuie mentionate aici! De-asta sunt foarte repulsiv la drogurile astea legale! Dar asa-i,nu sunt ipocrit si eu il folosesc in tincturile de plante!
 
Sus