CO2

LadyBug

Well-Known Member
Cat de benefic este dioxidul de carbon pentru plante si cum putem sa-l utilizam in asa mod incat sa nu ne dauneze noua?
Eu fac o sera atasata la casuta, si am iesirea de la centrala pe gaz cu tiraj fortat in cale. Ma gandeam sa o includ in sera, dar mi-e frica sa nu devina periculoasa aceasta abordare. Ce parere aveti? Stiu ca este necesar Oxigen pt a se forma dioxid de carbon din monoxid, sera va avea aproape 50m3, casa este foarte mica, oare cat dioxid elimina o centrala noaptea iarna?
 

LadyBug

Well-Known Member
:( vad ca nimeni nu-mi raspune nimic. Intr-adevar, este periculos asa ceva, nu? Asa ca renunt la ideea cu centrala, voi arde cateva hartii ca sa am un pic mai mult CO2 si atat.
 

ghia_don

Active Member
Daca arzi citeva hirtii, vei face mai mult fum decit CO2, si asta sigur nu le va face mai bine plantelor tale.
Mai bine lasa aerul asa cum e, ca oricum avem noi, oamenii, grija sa contina mai mult CO2 decit trebuie :wink: ..
Cit priveste treaba cu centrala, nu te sfatuiesc sa risti...gindeste-te ca eliminarea gazelor se va face intr-un mediu inchis, iar plantele tale nu vor reusi sa consume tot , in plus, noaptea au si ele nevoie de oxigen mai mult decit de CO2...
 

LadyBug

Well-Known Member
da, asa am invatat cand eram mici, ca noaptea respira oxigen si plantele. Totusi, am citit de curand ca au fost facute studii - experimente cu o intindere de 17 ani in care s-a demonstrat ca daca se creste CO2 foarte mult (si noaptea, din cate imi amintesc) creste extrem de mult si productia de bio-masa a plantelor, iar noi, oamenii, nu avem de ce sa ne facem griji, ca nu murim decat daca in aerul respirat se gaseste de 40 de ori mai mult CO2 decat se gaseste acum in atmosfera. Este adevarat ca in casele noastre concentratia de CO2 este mai ridicata decat afara de 2-3 ori. Per total, pentru plante, este super-important sa crestem CO2-ul, si daca vreau sa creasca sanatoase si repede, asta trebuie sa fac, insa nu stiu cum ca nici sa respir eu fum nu-mi convine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
LadyBug, eu zic ca e cazul sa lasi plantele alea sa creasca intr-un mediu totusi natural si real, in natura nu le-ndoapa nimeni cu CO2 cum vrei tu sa faci :| ce vrei tu sa faci mi se pare exagerat
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claude si eu sunt de acord cu tine.Cred ca totusi va trebui sa le lasam sa creasca cat mai natural.
Eu una desi am o multime de plante nici nu m-as gandi sa le fac asa ceva.
Dar fiecare pana la urma facem cum credem.
 

ghia_don

Active Member
Mai bine iei o butelie cu CO2, o amplasezi in sera si o lasi sa "scape" acolo gazul ..daca tii neaparat...Dar trebuie sa fii foarte atenta la butelie...actioneaza ca o bomba in conditii neprielnice...
 

LadyBug

Well-Known Member
or fi, dar problema mea este ca momentan pe usa de la casa ies direct in sera, asa ca nu-mi permit sa pun acum CO2 inauntru ca sa n-o patesc eu. Dar poate daca o separ ar merge... chestia este ca nu stiu daca "emigreaza" CO2-ul prin peretii serei, care-s dubli, dintr-o folie foarte groasa de material exact ca cel de la bidoanele de plastic Coca-Cola ( PET)
E clar, la urmatorul salariu tb sa iau un masurator de gaze.
 

LadyBug

Well-Known Member
de fapt, stiu ca aveti dreptate, chiar daca nu evadeaza gazul prin pereti (ca probabil ca nici prin bidonasele de Coca-Cola nu emigreaza) dar tot iese pe la imbinari... uf, si eu care vedeam o vegetatie luxurianta cu ajutorul CO2-ului la mine-n sera, ca in paleozoic sau cum s-o fi numind era aceea cu plante uriase... poate doar sa le fac niste acvarii fara apa in care sa le tin, pe viitor, bine etansate...
 

maricica

New Member
LadyBug, poti incerca cu o bomba co2. Denumirea suna ciudat dar daca vei cauta gasesti multe referiri la ea in acvaristica. Nu ai nevoie in principiu decat de un recipient, apa, drojdie, zahar, gelatina, eventual bicarbonat. Uite aici de exemplu o posibilitate http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ ... bomba-co2/ . Tu nu ai nevoie de difuzie in apa deci ramane doar recipientul. Retetele functioneaza de mult timp in acvaristica. Sper sa iti fie de folos. Cat timp nu exagerezi cu nivelul de co2 si plantele il folosesc nu vad de ce sa fie probleme. Spui de scapari in casa. Ele sunt la un nivel foarte mic daca nu lasi usa deschisa. Sera ta nu este sub presiune astfel incat gazul din interior sa incerce sa iese peste tot pe unde poate. Presiunea atmosferica in casa si in sera este sensibil egala asa ca schimbul de gaze este mic daca ai cat de cat niste garnituri rezonabile la usa dinspre sera.

Totusi cred in continuare ca insisti pe lucruri care nu sunt prioritare la sera ta. Nu stiu daca lumina si co2 sunt cele mai importante lucruri la o sera care beneficiaza de lumina naturala si de atmosfera noastra. Mai importanta este incalzirea, ventilarea si controlul umiditatii. Dar este parerea mea si sper sa imi fie cu iertare.

Daca tot veni vorba sunt curioasa sa imi spui ce folosesti pentru incalzire, ventilare si controlul umiditatii.

Marri
 

LadyBug

Well-Known Member
super-faina bomba, imi place!
Sera nu are mai mult de 50m3 (adica este mica - cat o camera normala). Pentru incalzire si ventilare/control umiditate foarte eficient, cel putin deocamdata) am o aeroterma de 3KW. Pentru incalzire suplimentara, am un calorifer electric de 2KW. Eventual, daca este prea frig, pot lasa usa de la hol deschisa caci am incalzire cu centrala pe gaz in casa.
PS Am comandat deja LED-urile, trebuie sa ajunga vineri :) mai trebuie sa caut un material reflexiv ca sa-mi fac o "draperie" pentru seara/dimineata.
 
Sus