Clivia

lelia

Well-Known Member
Ramona ,se pare ca domnisoarele se rusineaza cand sunt ,,parate '' .Si a mea a inflorit anul trecut dupa ce am facut-o de rusine .Acum nu cred ca va inflori ,si-a consumat energia sustinand tija cu seminte .Poate mai tarziu sau anul viitor .....asteptam si noi cu tine Adina ,sper sa le prezinti pe harnicute sa ne bucure privirea si sa ne incante cu frumusetea lor :visator::astept:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:clap: Care clivia, mai Anna? Ca ai acolo o padure de clivii! Sa-ti traiasca! Sunt minunate.
E vremea minunatelor lor flori acum. La mine una e in floare acum, o achizitie recenta cu frunze mai late de la care asteptam din tot sufletul o alta culoare la flori, dar n-a fost sa fie. Alte 3 au tija florala in pregatire...
 

Kati

Active Member
Superba "padure" de clivii!
A mea someaza cu spor :nu stiu: Au inceput sa-i creasca frunze noi, dar cam atat. Anul trecut a preferat perioada calda, nu mai retin exact, dar parca a inflorit mai spre toamna.
 

Claudiavis

Active Member
Fratilor, ce la faceti la cliviile voastre de va infloresc "in halul asta"? Am 2 de ani de zile, dar nu misca niciuna nimic. NI-MIC!!! Ma oftic de nu va spun...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Inainte de inflorire are nevoie de repaus.Toamna il duc in beci si toata iarna nu primeste nici un strop de apa,de obicei prin ianuarie incep sa se vada bobocii,il duc in casa ,il ud si il tin mai departe de fereastra ca sa se inalte tijele florale ,daca pun langa geam se poate intimpla sa ramana tijele scurte si sa infloreasca intre frunze.Vara il tin pe terasa acoperita si il ud de cate ori ud si restul plantelor......si cam atat.
 

jkati

Member
A mea a stat peste iarna in balconul inchis unde i-auinghetat toate frunzele.(impreuna cu alte 40 de ghivece)Am adus-ola bucatarie si sa vedeti minune, in cateva zile i-a aparut tija cu boboci.Nu-mi a venit sa cred.
 
Sus