Clivia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este foarte frumoasa, Annamaria! A inforit atat de bogat! Si culoarea e deosebita, aproape de rosu! :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superba, Anna! Acum e timpul lor de inflorire. Am si eu o prima tija inflorita si le astept cu nerabdare pe celelalte...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
V-am simtit lipsa si iata-ma-s. :) In ce priveste cliviile e intotdeauna loc de mai multe... Oferta e insa foarte limitata la noi, asa ca ma reorientez spre ceva mai accesibil aici. O pasiune comuna noua: leandrii. Ti-am vizitat albumele pentru inspiratie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut o experienta interesanta cu clivia - mi s-a rupt o bucata dintr-o clivie mai batranica, o bucata care avea varf de crestere si pur si simplu am infipt-o intr-un alt ghiveci mai mare, langa o alta plata. Dupa vreo 2-3 luni, cand am bagat-o in seama, inradacinase serios :)
Acum o astept sa creasca mai maricuta (are deja un ghiveci nou, doar al ei) si sa infloreasca :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Interesant ce spui. Adica ai o clivia careia i s-a rupt tulpina cu varful si a inradacinat? Am inteles eu bine?
Si ce s-a intamplat cu partea ramasa? A supravietuit?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
A ramas cumva un ciot din cea veche si da, a supravietuit :) numai ca are un colet de radacini aproape pietrificat. O sa le fac o poza fiecareia, pentru mine faptul ca a inradacinat atat de bine e o mare surpriza
Pentru ciotul batranel ramas ar trebui sa gasesc o solutie sa inlatur radacinele foarte batrane numai ca, asa cum spuneam, ele sunt realmente pietrificate si mult mai mari comparativ cu planta ramasa
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar fa o poza, te rog! Am si eu e clivia cu evolutie aparte. Mai exact involutie si nu stiu la ce sa ma astept. Inca de cand am primit-o a dat semne de probleme. Le-am pus pe seama unui soc termic initial, dar puii de langa planta respectiva evolueaza bine. Doar batranica are probleme. Mi-am dat seama ca e afectat varful de crestere. Nu a dat deloc frunze noi nici tije florale (desi am schimbat si solul), doar radacini cu duiumul. Astept primavara sa umblu din nou la ea sa vad ce se intampla.
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce nu inteleg eu,este de ce ati trecut clivia la bulboase ,cand ea are radacini.Corect ar fi ca ea sa fie trecuta la plante de interior si nu la bulboase.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Acolo o s-o si mutam in final, d-le Popescu. A fost pusa pana acum aici din solidaritate cu rudele ei, amarilisii, chiar daca nu are clasica radacina bulboasa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A inflorit foarte frumos, Adina! Iar pozele sunt reusite, cu lumina aceea blanda!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor! :* E o planta inca tanara, asa ca nu prea depaseste 15 flori. Le astept pe celelalte. sunt ceva mai lenese.
 

lelia

Well-Known Member
E superba ! ca de obicei cliviile tale sunt primele care infloresc ! mi-a fost dor de florile tale !:hug::ghiocel:
Nazdravana mea iarasi face fite ,ii cresc frunze noi ,sustine tija cu cpsule frumos colorate ,dar de tija florala nici gand ..dar mai are timp ...iar eu n-am decat sa astept :ros_unghii:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:* :hug: Lelia draga, abia incepe sezonul lor. Si pe mine m-a uimit ca asta cu tija veche cu seminte (de fapt numai o capsula) a dat si tija cu flori prima, pe cand celelalte inca someaza. Le astept insa cuminte si pe ele
.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In lipsa de alte varietati disponibile in Romania, un 8 Martie intarziat mi-a oferit o frumusete (chiar daca e comuna) inflorita. In asteptarea florilor cliviei belgian orange GT, ori ale citrinei care se lasa asteptate ma multumesc cu ale acesteia de un portocaliu mai roscat:


Imi amintesc ca acum vreo 4 ani mai multe forumiste au achizitionat varietati mai deosebite printr-o comanda. Cu toate astea nimeni nu a mai venit pe aici cu vesti. E drept ca nu toata lumea mai activeaza (stiu ca michaela era sufletul pe aici, din pacate de o buna vreme nu mai activeaza), dar restul... nicio veste!?:think::ros_unghii:Nu-mi spuneti, fetelor, ca nu va mai plac cliviile! Deci Carmen ( @Caramell ), Magda (@magda ) ??
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumos cadoul, Adina! Sa te bucure mereu cu asemenea flori mari si frumoase!
Cliviile mele au cam avut de suferit dupa mutarea la bloc. Din lipsa de spatiu, anul trecut le-am scos afara pe terasa, insa soarele prea puternic le-a cam afectat. Iarna nu am conditii pentru repaos la rece. Ele saracele nu au vreo vina ca nu infloresc. Cea comuna facut o tija florala inca din ianuarie. Doar ca ea era atat de harnnica incat reusea sa infloreasca de 3 ori intr-un an, deci nu e chiar de mirare ca a inflorit si in lipsa repaosului vegetativ.
 
Sus