Clivia

zamfira

Member
Si al mine, apare tot asa ..ca un boboc imens ..am si zis mai de dimineata ca are un boboc mare de tot :D
 
D

dyayzh

Guest
Eu nu vreau de 2 ori...cum o faci sa infloreasca?? Stiu ca secretul este tinerea ei la racoare iarna. Altul mai este???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si neudarea :mrgreen: .
Dar nici mie nu mi-a inflorit de doua ori intr-un an.Are Iulia precis un secret cu aceasta planta :wink: de o bucura asa :D
 

roxy

Member
nici a mea nu a inflorit deloc si o am de vreo 5 ani. o tin ca planta decorativa prin frunze :x .
 

zamfira

Member
Eu o am de anul trecut , am tinut-o tota vara afara la umbra iar in toamna am bagat-o la racoare .N-am udat-o deloc toata iarna. Lumina a avut destul de putina . De vro 2 saptamani am adus-o in casa si deja se pregateste sa infloreasca .Am lasat-o in ghiveciul in care am cumparat-o .
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am o clivie de anul trecut, pe care am tiut-o la umbra si i-a placut.
Din pacate in toamna nu am dus-o in boxa ci am tinut-o in casa si probabil ca nu va inflori.
 

claudia_s

Member
Din pacate asa este. Daca nu a avut parte de temperaturi mici nu va inflori. :( Eu o am de 4 ani si abia acum doi ani am aflat secretul.
 
D

dyayzh

Guest
Clivia mea a putrezit total pana la urma..si era o frumusete :cry: :cry:
Aveti grija ca vrea putina...putina apa.
 

adrianam

Well-Known Member
:? Eu chiar uit sa o ud!
Inseamna ca de-aia rezista! :)
Alta planta nu cred ca ar fi rezistat la seceta la care o supun eu!
 
D

dyayzh

Guest
Tg. Neamt nu e departe de Iasi :wink: O adresa ceva?? la noapte am s-o fur...... :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Ok..treaca de la mine....ma multumesc si cu puiul :rofl: Eu hot intelegator :wink:
 

michaela

Active Member
dyayzh a spus:
Clivia mea a putrezit total pana la urma..si era o frumusete :cry: :cry:
Aveti grija ca vrea putina...putina apa.
Care Dyayzh frumusetea aia de citrina? Vai eu chiar ti-am admirat-o in album ce frumoasa e..... :eek:
 
D

dyayzh

Guest
Am 3 clicii mari si frumoase dar anul acesta nu au vrut sa infloreasca, cel putin pana acum :( Care este perioada lor optima de inflorire?
 
Sus