Clivia

edwiwa

New Member
draga Dyaizh,
eu am primit acuma 4 ani un ghiveci mare cu vreo 4 bucati, intre timp tot am vrut sa scap de ele ca nu imi placeau , nu voiau sa infloreasca etc.
s-au inmultit de la sine, de aceea m-am hotarat sa le m ai raresc anul acesta si nu dupa mult timp surprizaaa, amandoua au boboci!
cred ca am cadorisit vreo 5 pui, eu i-am oprit pe cei 2 mai batrani in speranta ca vor inflori odata si oadat si nu m-au dezamagit deloc! :)
Vio
Cliviei ii place sa stae putin in umbra, razele directe ale soarelui ii ranesc frunzele.
Vio
PS . cred ca secretule ei este ca peste iarna sa stae putin mai la rece si un pic mai neglijata cu udatul, dar ce flori frumoase ai tu la ea, minunat, ai grija de ea!
 
D

dyayzh

Guest
IULIA a spus:
deci:
iarna o tin in spatiu cu temp intre 12-18 grade, adica pe balcon, inchis cu geam termopan si incalzit, cu lumina medie, adica nu la geam direct
vara incerc sa ii asigur o mica semiumbra
eu am orientare estica, adica soare pina la ora 10
eu o am de 4 ani, a facut cite 3-4 inflorescente anual, am cumparat-o in primul an cu flori, deci avea peste 3 ani, in fiecare an am lasat o floare sa se transforme in seminte, pe care le-am pus la incoltit si am avut primele plantute din floarea mea, anul trecut
acum am pus iar la incoltit...sa vedem
i-am schimbat si pamintul acum si am descoperit si 2 pui, in plina radacina, pe care am reusit sa ii scot. sa vad daca ii prind
plecasera in sens opus unei cresteri normale, adica erau orientati spre fundul ghiveciului.
apa ii pun cind se usuca pamintul, asa i-am facut mereu, ba chiar am mai si uitat...recunosc. altceva mai deosebit nu fac.
aaa, nu o plimb prin casa sa stit,i deloc. acolo sta si iarna si vara. poate din cauza asta?
IULIA
Kati a spus:
Grija mare pentru cei care detin Clivia la transplantare. In anul in care sunt mutati in ghiveci mai mare o duc bine, insa in anul urmator nu vor mai inflori. Sau pot trece chiar 2-3 ani uneori pana la urmatoarea inflorire.
Nu conteaza daca radacinile ies la suprafata pamantului, se pare ca plantei ii place sa infloreasca cand ghiveciul ei este stramt deja pentru ele, si cu cat mai rar este "deranjata" cu atat mai siguri putem fi ca va inflori in fiecare primavara timpurie.
Clivia nu trebuie tinuta la soare direct deloc, doar la lumina puternica, mai ales cand incepe sa infloreasca, ca sa aiba florile viu colorate. Soare poate primi doar printr-o perdea deasa, doar dimineata sau dupa masa. Este o planta deosebit de pretentioasa, dar cand i-ai prins "'şpilul", totul devine simplu. :wink:
IULIA a spus:
da, asa este , nu ii place soarele deloc vara. dar primavara da.
eu am balcon orientat spre est, cu soare dimineata pina la ora 10 in locul in care il tin. oricum nu este in rindul I, sa zic asa. dar nu este umbrit. prima floare se formeaza intr-adevar, in luna februarie, dar continua inflorirea pina cam prin mai.
Kati, daca zici tu, eu cred. bine ca mi-ai spus, ca anul asta i-am schimbat ghiveciul, inainte de floarea 2. dar daca i l-am schimbat si a inflorit dupa, poate ma scapa de neinflorit anul viitor. eu i-am schimbat ghiveciul pentruc a se sparsese, cred ca de la radacinile mari din interior.
oricum, merita efortul, chiar daca infloreste doar o data pe an.
IULIA
 
D

dyayzh

Guest
La clivia mea jumatate din radacini sunt ok...jumatate sunt moi si stafidite...care e cauza?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Apa. :) Ca si agapanthusului cliviei ii place seceta pe timp de iarna.Cu cit mai putina udare cu atit mai multa inflorire :D .Asta am invatat-o abia anul asta dupa ce florile cresteau pipernicite intre frunze.
Dar nu omai uda si ai sa vezi ce -si va reveni :!:
 

IULIA

Active Member
deci clivia mea a inflorit si anul asta. la mine nu s-a verificat treaba cu transplantatul. dar nu vreau sa o luati ca pe un sfat. doar daca este necesara transplantarea, executati-o.
si am mai prins un pui, din seminte, acum 2 ani, este marisor, are aproape 10-11 frunze, nu f lungi in schimb. i l-am dat mamei, sa vad cind va inflori la ea. are aceleasi conditii, ca stam in acelasi bloc, cu aceeasi orientare.
 

blueheart_d

Member
daca am cumparat clivia in ianuarie cu floare, cum procedez cu ea pana la perioada de repaos? o ud regulat pana prin septembrie-octombrie cand temperaturile scad, apoi o induc in pauza? si cat timp dureaza pauza? daca o scot in balcon acum ca este mai racoare va ai inflori anul asta?
 

irina Timisoara

New Member
Clivia poate inflori si de 2 ori pe an, mai ales daca se respecta o perioada de pauza de udare dupa fiecare inflorire.
Daca planta are putin prea multa apa, face pui si nu infloreste. Idem, daca nu se taie tija florala dupa trecerea florilor.
E o planta destul de pretentioasa, ba ii putrezesc unele frunze de prea multa apa, ba se usuca virfuri de frunza de prea mult soare, ba nu infloreste de loc, ba tija florilor e prea scurta..
Dar cind infloreste, parca nu exista o culoare portocalie mai intensa si mai potrivita cu verdele fruzelor!
Clivia are un aspect foarte ingrijit daca se pune pe pervazul unuei ferestre. Ea va deveni o planta perfect paralela ferestrei. Frunzele se vor tese alternativ cu un joc geometric spectaculos.
 

radu

Member
Am inteles de la voi si din carti ca planta tb. sa intre in repos la o temperatura scazuta. Dar in privinta luminii ? Adica le trebuie lumina la plantele care au nevoie de temperaturi scazute sau le pot tine de exemplu intr-o pivnita intunecoasa (fara lumina) . O mai pot pune la iernat acum ?
 
D

dyayzh

Guest
Nu..acuma nu o mai poti pune la iernat. Lumina dar nu raze directe, udare nornmala si cum ai noroc la inflorire :wink:
 

radu

Member
Multumesc pentru raspuns.La iarna o tin la temperatura scazuta , dar o pot tine si la intuneric ?Adica plantele care au nevoie de temperatura scazuta iarna au nevoie si de lumina. Ca numa la intuneric am posibilitatea sa le tin la acele temperaturi scazute !
 
D

dyayzh

Guest
Fiind o planta mereu verde chiar si iarna are nevoie de lumina, La topicul fise ..vei gasi fisa cliviei si afli tot ceea ce-ti trebuieste. Citeste si daca mai ai nelamuriri intreaba :wink:
 

radu

Member
Multumesc ! Am citit dar am o nelamurile si o intrebare . Clivia e pusa intr-un ghiveci c-am mare . Nu ar trebuie sa-l scimb cu unul mai mic pentru a forta inflorirea ?
 
D

dyayzh

Guest
Radu..poti schimba din ghivece mai mici in unele mai mari...invers e cam anapoda..ea deja e obisnuita, nu-i strica linistea. Invata sa ai rabdare cu plantele.Nu vor inflori poate cu lunile, cu anii...dar la un moment dat tot ne vor rasplati. :wink:
 

claudia_s

Member
Sa va spun exact cum am ingrijit-o eu si a inflorit. Din aprilie pana in octombrie am tinut-o in curte si am udat-o aproape zilnic in zilele toride si cam o data pe saptamana am fertilizat-o. In octombrie am dus-o in pivnita unde temperatura e cuprinsa intre 1-12 grade. Lumina e putina, adica la o incapere de 3/3m am un gemulet de 1m /80 cm iar in incapere sunt inghesuite o multime de plante si nu foarte aproape de geam (pentru ca nu am loc). In toata aceasta perioada o ud cam de doua ori, maxim de trei ori. In ianuarie duc clivia in casa la o temperatura de 20 de grade si o ud bine cam 1 data pe saptamana. Dupa maxim 3 saptamani apare deja bobocul. Sper ca aceste informatii sa va fie de folos.
 

IULIA

Active Member
care boboc oameni buni?
bobocii, ca sint mai multi. si apar cam toti odata, pe tija. la clivia, inflorescenta este mare, cu mai multe floricele. care apar toate in acelasi timp. eu asa stiu si vad la plantele mele.
 

claudia_s

Member
asa este iulia dar daca ai aceasta planta ai observat ca initial toti bobocii sunt inveliti intr-o membrana, ca la hipeastrum. Abia mai tarziu plesneste si se disting mai multi boboci. Scuze pentru exprimarea defectuoasa. :oops:
 

IULIA

Active Member
atunci eu am o probl, ca nu am vazut niciodata aceasta membrana. daca este, la mine nu se vede, pt ca frunzele sint f dese la baza. normal, fiind crin, sa fie intr-o capsula. dar aceea se desface f repede, practic cind iese dintre frunze nu mai are acel invelis.
si am planta de vreo 5 ani, inflorita in fiecare an de 2 ori. la mine iese tija cu bobocii in virf si gata.
http://s85.photobucket.com/albums/k57/i ... ure169.jpg
http://s85.photobucket.com/albums/k57/i ... te12-6.jpg
http://s85.photobucket.com/albums/k57/i ... G_0088.jpg
 
Sus