Clivia

alirare

Member
sunt tare bucuroasa. :D . soacra mea are 2 clivii la fel (sunt cu boboci, de aceea nu stiu culoarea exacta: alb, galben, crem) si mi-a promis k la toamna imi da mie una. :D :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
sa va bucurati de frumusetile voastre. sint minunate. eu mai am de asteptat.
da' vin cu o intrebare. cand plecati de acasa pt mai mult timp, sa zicem 2 saptamanti, cum le udati, in caz ca nu are cine. oare daca o voi uda ca pe ohridee, adica scufundand-o in apa pana nu mai iese aer din pamant, va fi de ajuns pt 2 saptamani ? e mica, inca un puiut, si nu stiu ce sa fac. sta in balcon pe apus, are aer, are lumina si chiar soare, dar e foarte cald. daca as pune-o pe o cutie cu apa si snur in fundulet o fi bine ?
va rog dati-mi un sfat.
 

angela draganoiu

Active Member
angela draganoiu a spus:
sa va bucurati de frumusetile voastre. sint minunate. eu mai am de asteptat.
da' vin cu o intrebare. cand plecati de acasa pt mai mult timp, sa zicem 2 saptamanti, cum le udati, in caz ca nu are cine. oare daca o voi uda ca pe ohridee, adica scufundand-o in apa pana nu mai iese aer din pamant, va fi de ajuns pt 2 saptamani ? e mica, inca un puiut, si nu stiu ce sa fac. sta in balcon pe apus, are aer, are lumina si chiar soare, dar e foarte cald. daca as pune-o pe o cutie cu apa si snur in fundulet o fi bine ?
va rog dati-mi un sfat.
n-aveti nici o idee .....
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nicio poza pe aici? E vremea lor! Au stat cumintele atata vreme si si-au asteptat randul ca sa va capteze atentia, iar voi nici ca va laudati cu ele! :( Doua dintre ale mele dau de zor tije florale. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Se pare ca puii sunt mai harnici decat mamele. Si la mine s-a intamplat la fel.

Mi-au inflorit pana acum puiul belgian orange GT , planta mama si clivia galbena
 

lelia

Well-Known Member
Sunt de vis ! :visator: atat florile cat si plantele ,se vede ca le si te iubesc !
Felicitari ,Adina ! sa-ti traiasca !
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult, dragilor! Cu adevarat tin tare mult la ele... :D, iar ele m-au rasplatit iar cu florile lor minunate.
 

MASCHA

Active Member
Frumoase cliviile,sa-ti traiasca si sa se inmulteasca :D
Clivia mea m-a bucurat cu flori in februarie,iar acum am o alta bucurie ...are pui...mi-a auzit ruga,cand spuneam ca vreau si eu sa aiba 2-3 pui sa fie ghiveciul bogat ;-)
 

angela draganoiu

Active Member
am un puiut de clivia careia ii merge / mergea bine. de la o vreme insa cate o frunza din mijloc se usuca in partea de sus, dupa ce tai bucata afectata frunza creste sanatoasa. restul frunzelor sint sanatoase. ce poate fi ? va rog un sfat pt ca nu vreau s-o pierd. oi fi pus prea multa apa :? dar o ud cu moderatie, cand vad ca pamantul de la suprafata e uscat.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E posibil sa fie de la umiditate atmosferica insuficienta. La fel cum poate fi semn de udare excesiva, ori chiar udare insuficienta. Te rog detaliaza putin: in ce conditii o tii (temperatura, luminozitate), in ce substrat e, marimea ghiveciului, cum o uzi... O poza ar fi utila.
Poti verifica starea radacinilor. Daca sunt groase, carnoase, albicioase, bine dezvoltate, planta e sanatoasa.

Ultima inflorita e codasa clasica belgian orange. Toata luna aprilie m-a bucurat cu tija ei florala.
 

angela draganoiu

Active Member
Multumesc Adina-Ioana.
O tin in balcon unde de destul de cald, cam 18-20 grade, o ud cand pamantul de la suprafata e uscat, cateodata o mai las o zi doua, una dintre radacini ii iesise la un moment dat prin gaurile de la ghiveci si era groasa si albicioasa, iar ghiveciul nu e mare, are cam 15-18 cm diametru. Pamantul e cel de la florarie.
Poza nu pot sa pun pt ca cei de la photoshop au tot modificat si acum nu stiu cum sa iau poze din album.
 
Sus