Clivia

adrianam

Well-Known Member
Dana, in casa sa o pui undeva mai la racoare- eu am pus-o in baie, pe gresie- acolo mi s-a parut cel mai racoare la mine- cred ca avea cam 18 gr.C. Iar lumina destul de slaba, pentru ca geamul de la baie este destul de mic.
Si o udam destul de rar- cam o data pe saptamana. A pierdut cam trei-patru frunze in iarna asta, pana sa infloreasca.
 

dana

Member
pai si in baie nu e prea intuneric pentru ea?
Ca m-am gandit si eu la varianta asta ptr.ca baia este cea mai friguroasa camera dar mi-a fost frica sa nu o pierd ca n-are lumina.
 

adrianam

Well-Known Member
E cam intuneric.
Bobocul care a aparut a fost foarte decolorat la inceput:

Poza este facuta pe 2 februarie.
Dupa aceea am- pus-o pe pervazul de la bucatarie.
Dupa zece zile, pe 12 februarie arata asa:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Adriana nu cumva ai scris ceva gresit? Udatul o data pe saptamana este rar? :eek: Poate o data pe luna...
 

adrianam

Well-Known Member
Poate ca am udat-o mai rar de o saptamana, nu mai retin bine. Insa a mea saraca, are radacinile cam golase, ca rasturnat-o vantul de foarte multe ori cand era pe balcon iar pamantulcare ii cadea nu reuseam sa-l pun pe tot la loc, asa ca nu mai are pamant foarte mult in ghiveci, care sa retina apa.
Cred ca daca are pamant suficient in ghiveci, atunci merge udat la o luna.
Iti cam dai seama si dupa cum reactioneaza ea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am inteles :D.
Din moment ce acum are floricele inseamna ca i-a placut tratamentul. Eu pe a mea nu am udat-o decat de 2 ori in 3 luni. Nu a pierdut nici o frunzulita in perioada asta. E adevarat ca o verificam sa vad in ce stadiu ii sunt frunzele.
 
D

dyayzh

Guest
Ale mele nu au inflorit decat atunci cand le-am cumparat..inflorite :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: nu.E galbena. :oops: Cind o sa se deschida complet o sa fac o poza "artistica" si o sa vezi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabiuta, felicitari! :D
Sunt 2 si amandoua inflorite in acelasi timp! Si pe deasupra si galbene! Sa-ti traiasca!
Abia astept pozele cu ele inflorite! Pana acum nu am vazut clivii galbene la noi :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum e stapina e si floarea:unice :rofl:
Mamaaaaaaaaaaaaa.......................ce modesta sunt :oops:
 

michaela

Active Member
Foarte frumoasa Gabiuta!
Si parca are si ceva urme de "pink"??!?!
Sa-i pui un nume! :D De-abia o astept inflorita-in adevarata splendoare! :visator: :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa ii gasesc neaparat o pozitie si o lumina buna pentru a iesi exact ca in realitate.Pacat ca nu sunt Caramell sa stiu sa fac poze frumoase :cry: dar o sa ma straduiesc.O s-o pozez de n ori.Pina la urma una dintre ele va fi cea "reala".

Micha nu....mai mult de orange :D
 

marean

Active Member
I-auzi,eu nu am vazut galbene in magazine :mrgreen: !
Intrebam pt Dyana,care stiu ca isi doreste foarte mult una galbena :wink: !
Merci fain !
 
Sus