Clivia

zamfira

Member
Clivia mea a inceput sa dea boboc, asa ca am adus-o in casa de la racoare . Tija cu bobocul creste tare repede
 

karmenutza

Member
Fetelor, am si eu o curiozitate: mi-a spus cineva care are aceasta planta, ca a venit maica-sa in vizita la ea si i-a tuns toate frunzele, aproape de cotor. Si zice ca dupa asta a crescut foarte frumos si a facut si un pui si flori. E adevarat ca se poate regenera daca ii tai frunzele? :eek:
 

marean

Active Member
Probabil a aruncat-o in aceeasi categorie cu hippeastrumii :( .
Se regenereaza saraca,dar de ce sa o chinui ?
 

adinal

Member
karmenutza a spus:
Fetelor, am si eu o curiozitate: mi-a spus cineva care are aceasta planta, ca a venit maica-sa in vizita la ea si i-a tuns toate frunzele, aproape de cotor. Si zice ca dupa asta a crescut foarte frumos si a facut si un pui si flori. E adevarat ca se poate regenera daca ii tai frunzele? :eek:
Nuuuuuuu, nu face asta.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu cred ca planta careia i-a taiat frunzele era o clivia. Clivia din pacate nu se mai regenereaza dupa ce ii tai frunzele. Vorbesc in cunostinta de cauza, pentru ca am facut eu acest experiment cu unul din puiutii cliviei mele. Puiutul a murit. Abia dupa 2 ani i-a dat altul.
 
D

dyayzh

Guest
Clivia nu are bulb ci radacini. E o speranta sa mai de-a frunzite daca nu a fost scurtata tare tulpina mare, formata din baza frunzelor.
 

michaela

Active Member
La clivie nu taie frunzele......Asta este fala ei... frunze crescute de-o parte si de cealalta cu cat sunt mai multe cu atat este mai eleganta, este adevarat ca si tija florala este inportantasi varietatea culorilor, insa marea majoritate a cultivatorilor prin numarul impresionant de frunze,forma si aspectul lor, pot da valoare unei plante chiar si unui "orfan".
Bineinteles daca a suferit, sunt deteriorate, uscate asta e, insa nu se practica acest mod pentru o regenerare a plantei.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dupa cum v-am spus, cliviei mele i s-a mai inaltat tija. Si este plina de bobocei. Nici cand am cumparat-o nu a avut atat de multi :D

 

dana

Member
Eu n-am noroc cu ea si pace :( Am tinut-o la frig fara sa o ud,am bagat-o in casa cand deja imi era frica ca o sa inghete si tot nimic.
Este foarte harnica la facut frunze si-atat. :x Cred ca e un exercitiu de ambitie din partea ei.
 

dana

Member
Lumina cata vrea - e pe pervaz.Singura data cand a avut flori a fost atunci cand am cumparat-o si asta insemna acum vreo 4 ani :x
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :D

Dana, nu trebuie tinuta chiar la frig, aproape de inghet. Trebuie doar pusa intr-o camera mai racoroasa si fara lumina. La anul incearca sa o bagi in camara de exemplu, daca ai o camara mai racoroasa. Si mai pune-i putina apa o data la o luna dau doua, cand vezi ca frunzele se "inmoaie". De scos din starea asta o scoti cand ii vezi tija florala, nu mai devreme.
 

adinal

Member
:eek: A mea sta tot timpul pe balconul orientat spre vest. Fie iarna, fie vara ... Si infloreste si de doua ori pe an. Ciudate sunt plantele astea. :roll:
 
Sus