Clivia

claudia_s

Member
Stie cineva in cat timp de la scoaterea din repaos apare tija florala? Ma intereseaza pentru ca as dori sa o am inflorita de pasti.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La a mea a fost invers: am scos-o din repaos cand i-am observat tija florala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claudia_s a spus:
Stie cineva in cat timp de la scoaterea din repaos apare tija florala? Ma intereseaza pentru ca as dori sa o am inflorita de pasti.
Nu inteleg cum s-o scoti din repaus?Adica sa o fortezi?Daca nu a traversat perioada necesara (adica cele citeva luni )nu iti va inflori :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca lumina ii va face foarte bine! Sunt convinsa ca vei vedea imbunatatiri de la o zi la alta ;-)
 

adrianam

Well-Known Member
Intra-adevar, ritmul de crestere este foarte rapid. Ce se vede a aparut in doua zile.
Sper sa prinda si culoare la fel de repede!
 

claudia_s

Member
Vad ca v-am bagat in ceata cu intrebarea mea. Eu in perioada de repaos o tin la rece si neudata. Se zice ca aceasta perioada trebuie sa fie intre 6 si 8 saptamani. Eu prin octombrie o bagam la racoare si o scoteam prin aprilie si la un moment dat facea si floarea. Acum e la racoare tot din octombrie si as aduce-o la caldura ca sa imi infloreasca pana la paste, dar vreau sa fie inflorita de sarbatori nu sa fie numai cu boboc sau sa aiba floarea deja trecuta. Anul trecut am adus-o la caldura si a fost inflorita de pasti dar nu mai tin minte in ce luna am scos-o din repaos. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din experienta mea cu ea si din ce am mai citit pe net stiu ca aceasta perioada de repaus trebuie sa fie de cel putin patru luni de zile.
De obicei intra in repaus prin octombrie(spre sfirsit)- noiembrie si abia in ianuarie (la sfirsi)-februarie incepe sa dea singura semne de trezire prin aparitia primilor boboci.
Dca tu poti sa o fortezi (inteleg ca ai mai facut-o :? )si stii si cum....de ce nu?
 

claudia_s

Member
O sa o aduc probabil saptamana asta si vedem ce se intampla. O sa imi notez si data in care am adus-o si data la care infloreste ca sa stiu pe viitor.
 

Roxana

Active Member
adrianm, sper sa fi facut alegerea corecta si sa infloreasca :rugaciune:
sa ne tii la curent cu evolutia ei. :D
 

michaela

Active Member
Caramell a spus:
Fetelor, am o problema cu clivia mea si nu stiu ce sa ii fac. A fost in repaos pana acum 1 saptamana cand am observat ca ii apare tija florala. Am inceput sa o ud si am scos-o mai la lumina. Problema este ca tija florala nu vrea sa se inalte. A ramas acolo intre frunzulite, iar florile incep deja sa se deschida. Este a doua inflorire la care patesc acest lucru. Ce ma sfatuiti?

se pare ca astfel de cazuri apar in momentul in care inflorirea este in afara sezonului, cand planta nu are un echilibru hormonal pentru a stimula cresterea completa a tijei.
mai poate fi probabil o inflorire intre frunze batrane care ar fi trebuit sa apara insa n-au aparut sau a altor circumstante- mutarea plantei, schimbarea apei, transvazarea-care au stimulat cresterea tijei insa nu suficient.
 

popescu gp

Well-Known Member
Clivia mea galbena are deja tija florala dar inca nu s-au deschis florile.Celelalte insa stau cuminti desi au avut aceleasi conditii.Le astept
 

adinal

Member
IULIA a spus:
[...] cam 2-3 luni dureaza dupa ce trece floarea. de obicei prin aprilie e gata de pus saminta.
imi mai arati din cind in cind evolutia. macar 1 data la 2 sapt.
Iulia, cele doua tija ale cliviei mele au cateva capsule inca verzi.
Ai avut dreptate cand ai spus ca cele mici sunt seci. Acelea au cazut deja. Pe cea de-a doua tija am mai multe capsule pentru ca am polenizat eu florile cu betele de urechi. :)
Asptept sa se inroseasca. :astept:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc pentru informatii Michaela. :D

Pana la urma tija cliviei mele a inceput sa se inalte dintre frunze dupa ce am pus-o la geam. Acum are 15 cm. Nu e atat de inalta pe cat ar fi trebuit sa fie, dar macar florile nu mai arata atat de inghesuite. :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Si tija cliviei mele a prins culoare si a inceput sa se inalte. cam 10-15 cm are deocamdata iar o cupa sta sa se deschida deja.
Poate reusesc sa pun o poza diseara.
 
Sus